$
בורסת ת"א

ברפאל ממשיכים לחפש כיפת ברזל לרווחים

בזמן שתע"א ואלביט דיווחו על תוצאות שיא ב-2020, רפאל מדווחת על ירידה של 15% ברווח השנתי ל-94 מיליון דולר, נסיגה של 18% בהזמנות ל-2.3 מיליארד דולר ושל כ-1% בצבר ההזמנות ל-7.1 מיליארד דולר

אודי עציון 17:1225.03.21

בהמלך 2020 מסרה רפאל לצבא ארה"ב שתי סוללות כיפת ברזל, עסקה ששווה לא רק 400 מיליון דולר, אלא גם הרבה יוקרה - לאור נטייתם של האמריקאים שלא לרכוש מערכות נשק זרות, אלא במקרים שהן עונות על צורך דחוף שהתעשייה הביטחונית הממומנת היטב שלהם לא מצליחה לספק. צבא ארה"ב גם השלים רכישת מאות מערכות מעיל רוח מרפאל ב-300 מיליון דולר להגנת טנקי האברמס שלו.

 

אבל שתי העסקאות לא הצליחו לספק הגנה לתוצאות העסקיות של החברה: דווקא בזמן שהתעשייה האווירית ואלביט דיווחו על תוצאות שיא ב-2020, רפאל דיווחה היום על ירידה של 15% ברווח ל-94 מיליון דולר, ירידה של 18% בהזמנות החדשות ל-2.3 מיליארד דולר, וירידה של 0.8% בצבר ההזמנות שלה, שעומד על 7.1 מיליארד דולר.

 

התחזקות השקל הביאה לכך שדולרית רשמה החברה עלייה מזערית במכירות מ- 2.723 ל-2.746 מיליארד דולר, אבל שקלית הן צנחו ב-253 מיליון שקל ל-9.454 מיליארד שקל.

 

כמו המתחרים ושאר העולם התמודדה רפאל השנה עם השפעות הקורונה, אבל בניגוד לתע"א ולאלביט, היא תלויה הרבה יותר בהזמנות ממשרד הביטחון בארץ. כ-55% מהמכירות שלה הן לשוק הישראלי, לעומת כרבע מהמכירות של שתי התעשיות הביטחוניות הגדולות האחרות. ובשנה שצה"ל ממשיך לפעול ללא תוכנית רב שנתית מאושרת, רפאל מושפעת יותר מהמתחרות מהאטה בהזמנות ארוכות טווח ממשרד הביטחון.

 

למרות להיטי ייצוא כמו טיל הספייק נגד טנקים ופוד הלייטינג להנחיית חימוש ממטוסי קרב, רפאל לא הצליחה השנה לאזן את ההאטה במכירות בארץ בעסקאות יצוא משמעותיות. גם רכישת יצרנית המל"טים אירונאוטיקס ביחד עם אביחי סטולרו תמורת 850 מיליון שקל לפני שנתיים עדיין לא ניכרת בהכנסות של רפאל, זאת בניגוד להשפעה החיובית שכבר ניכרת בתוצאות אלביט לרכישת תעש מערכות ב-1.8 מיליארד שקל, שנה לפני כן.

 

רפאל חנכה השנה מרכז לוויינות חדש בתל אביב, שנחשף בכלכליסט, ואף זכתה בהזמנה ראשונה ממשרד הביטחון, והגדילה את כוח האדם שלה בכ-200 איש ל-8,200 בשנה החולפת. בנוסף חנכה החברה מפעל ייצור נוסף בשלומי.

 

מנכ"ל רפאל אלוף (מיל') יואב הר אבן אמר היום כי "השפעת הקורונה, היעדר תקציב מדינה שפגע בקבלת הזמנות ושחיקת שער החליפין הרעו חלק מהפרמטרים הכלכליים שלנו. עם זאת, ההיערכות הכוללת שביצענו, אשר כללה את ההתאמות הנדרשות בהיבטים השיווקיים והתפעוליים וההירתמות של המנהלים והעובדים, סייעו לנו למזער את הפגיעה".

 

 

יואב הר אבן מנכ"ל רפאל יואב הר אבן מנכ"ל רפאל צילום: יואב דודקביץ

x