מילון כלכליסט
אסף פלג
אסף פלג 
 

עו"ד אסף פלג: "יצירתיות היא המפתח לכל ניצחון משפטי"

בין הטיפול בתיקים השוטפים לניסוח חוזים מורכבים, עו"ד אסף פלג עוד מוצא זמן להדרכות בניסוח משפטי ולסיוע לחולי סרטן הנזקקים לקנאביס רפואי, נפגשנו לשיחה פתוחה עם עו"ד שלא נח לרגע

בשיתוף משרדי עורכי דין אסף פלג 25.03.21

מהחלונות הרחבים במשרדו של עו"ד אסף פלג היושב במגדל משרדים מרכזי בלב בקעת אונו, נשקף הנוף הפסטורלי של קריית אונו הוותיקה. פלג מקבל אותנו בבוקר עמוס, מעט לפני שהוא עומד לצאת לדרכו אל עבר עוד דיון סוער בבית המשפט. עורך דין פלג הוא הבעלים והמייסד של משרד בוטיק בתחום האזרחי, עם התמקדות בדיני חוזים, לשון הרע, נדל"ן, נזיקין וצוואות. בנוסף, למשרד יש אוריינטציה לעולם הניסוח המשפטי על גווניו ועו"ד פלג פעיל ומוכר בנושא בתחום ההכנה לבחינות הלשכה."תמיד הייתה בי התשוקה לעזור לאנשים במצבים קשים ומורכבים בחייהם. לעריכת דין הגעתי דווקא לאחר שנים בהן הייתי פעיל במגזר השלישי, בעולם העמותות והארגונים החברתיים. יש בי מן דחף לתקן; לפתור לאנשים בעיות שכואבות להם - - וכשזה מגיע לעולם המשפט, לרוב ישנן שתי דרכים עיקריות לעשות את זה: הראשונה היא באמצעות מאבק משפטי עיקש וחסר פשרות, והשנייה, על ידי מניעת הסיטואציה הבעייתית מלכתחילה – דרך כתיבת חוזים והסכמים, או באמצעות מו"מ לפשרה שיכול לחסוך זמן רב, כסף וגם עצבים".

 

ספר על עצמך, מה אתה עושה בפרקטיקה ואיך הגעת למקום שבו אתה נמצא היום.

"ברשותך אתחיל מהסוף:" מספר פלג. "אני לא מאמין בכך שעורך דין צריך להצטמצם לתחום צר מדי מכיוון שבפרקטיקה המשפטית העכשווית כמעט כל תיק כרוך ביותר מנושא אחד, לכן אני נוטה לשלב בין התמחויות. לעו"ד עם נישה יחידה אין יתרון יחסי כמו פעם, אולי, בעולם הישן, ולכן אני משלב בין מוקדי עשייה משפטית המשלימים זה את זה, ועושה זאת באופן אינטגרטיבי."

 

"לתחום החוזים הגעתי דווקא מהכיוון הזה, שמנסה למנוע את הפיצוץ לפני שהוא מתרחש. חוזה טוב – חד משמעית – יכול להגן עליי ועליך מפני תביעה שתוגש. יתרה מכך, בכוחו להרתיע מהגשת תביעה קנטרנית. אבל, בשביל זה, החוזה - כל חוזה - צריך להיות כתוב לעילא."

 

לאחר שסיימתי את לימודי המשפט בתואר השני, פניתי להתמחות בסניגוריה הציבורית, שהייתה מרתקת בעיני. סיימתי אותה אצל עו"ד דורי פינטו, אשר שימש כסניגור המחוזי של ירושלים במשך שנים ולאחר פרישתו הפך לסופר מוערך. מדובר באישיות מרשימה וערכית, ואני שמח על כך שניתנה לי הזכות ללמוד ממקצוען בעל שם מהשורה הראשונה ולספוג ממנו השראה; שם למדתי את היסודות של עולם המשפט – ובעיקר, כיצד להיאבק על כל תיק כאילו מדובר בקרב חיי"

 

ומה בנוגע לתחום הניסוח המשפטי שהזכרת קודם לכן?

"ובכן," ממשיך עו"ד אסף פלג, "בשעתו הועסקתי כמתרגל בקורסי 'כתיבה וחשיבה במשפט' וכסטודנט ערכתי את כתב העת של הפקולטה. תמיד אהבתי לכתוב, לקרוא וליצור, ולכן המעבר לפן המילולי של מקצוע המשפטים היה טבעי וקל עבורי. היום הדבר בא לידי ביטוי גם בכתיבה של חוזים, הסכמים ותקנונים – שזה אולי "הבייבי" שלי, וגם באופן שבו אני עורך מסמכים משפטיים, כתבי תביעה וכדומה. בין השאר אני עוסק לא מעט בהכנת מתמחים לבחינות הלשכה, ומדריך אותם כיצד להתמודד עם מטלת הניסוח המשפטי. בשנים האחרונות הבחינה הפכה לקשה מאין כמוה. לכן, כשאני רואה שנעשה עוול לנבחן אני גם מסייע בהגשת ערעור על בחינת הלשכה"

 

מה הדבר שהכי חשוב לך בעיסוק המשפטי?

פלג משיב ללא היסוס: "לפני החתירה לניצחון בקרב המשפטי - הלקוח שלי צריך לדעת שאני נמצא שם בשבילו, שאני איתו באש ובמים. אני מתייחס בחרדת קודש לאמון שלקוח נותן בי, וחשוב לי שירגיש שהוא נמצא בידיים טובות. במשך שנים פעלתי בארגונים חברתיים וגם כיום אני מתנדב כראש צוות במד"א - אני בא ממקום שמבין שלא ניתן לנצח בחיים, בין אם מדובר במחלה ובין אם במאבק משפטי, מבלי שיש לך את הביטחון הבסיסי ברופא שלך, או בעורך הדין המטפל בעניינך." ואכן, משהו במשרדו של עו"ד פלג משרה את התחושה הזו מהרגע הראשון.

 

 

עו"ד אסף פלג
עו"ד אסף פלג

 

אם לא היית עורך דין וודאי היית?

"אני מאד מחובר לבחירה המקצועית שלי ולעבודתי כעורך דין, אבל אני מניח שביקום מקביל וודאי הייתי פונה לתחום שמשלב בין אקדמיה או כתיבה, לבין עבודה עם אנשים."

"אני משתדל להביא את המקום הזה לידי ביטוי בעשייה היומיומית ולטפל בהיקף לא מבוטל של תיקים 'בשביל הנפש'. גם היום חלק ניכר מזמני מוקדש לסיוע לאזרח הקטן - לאו דווקא זה שהפרוטה מצויה בכיסו. אני עושה את זה לא מעט במסגרת ניסוח תביעות קטנות המוגשות נגד גופים חזקים, כגון חברות תקשורת ובנושאי צרכנות. בנוסף, במשרד אנחנו עורכים ייפוי כח מתמשך, זהו כלי ייחודי, חדשני וסופר-דופר חשוב שמציב את האדם החולה במרכז תהליך קבלת ההחלטות, כשהוא – החולה - למעשה זה שמנחה כיצד יש לנהוג בו וברכושו בשלב שבו בעבר על פי רוב, היו ממנים אפוטרופסות."

 

"מעבר לכך, שירותי הפרו-בונו שלנו (התנדבות, למען הקהילה) כוללים סיוע מתן ייעוץ וייצוג עבור חולי סרטן הנזקקים לקנאביס רפואי, וכן תיקים בתחום הפסיכיאטריה, האפליה והגזענות, זכויות קשישים, וכן זכויות אדם בהקשרים שונים."

 

תוכל לספר על תיק שלך שהותיר בך חותם?

"לא קל לבחור" עו"ד פלג מקדיש מעט זמן למחשבה, וממשיך "אבל באופן קצת מפתיע אולי דווקא תיק שבו ייצגנו ניצול שואה שתבע על עוולה צרכנית כשהנזק ההתחלתי היה מוגבל, ושבסוף הסתיים בפסק דין שזיכה אותו בסכום גבוה בהרבה משניתן היה לשער בהתחלה. מדובר היה בעניין עקרוני מבחינתי מכיוון שחוסר הצדק זעק לשמיים, וכלל רכיב משמעותי מאד של עוגמת נפש. מעבר לכך, אני מטפל מעת לעת בעניינים חוזיים שהסתבכו לאחר שמגיעים אלי לקוחות שחתמו על הסכמים ותקנונים למיניהם מבלי שהבינו לעומק על מה הם חותמים, או מחלוקת שנתגלעו, לפעמים, למרבה הצער, בגלל עריכה מרושלת של הסכמים על ידי הצדדים. במקרים אלה אני מנסה לתקן את הנזק, ואין ספק שלכבות את השריפה בדיעבד זה מאתגר פי כמה בהשוואה למניעה שלה".

 

לאיזה היבט בתחום המשפטי אתה הכי נמשך, מה מדליק אותך בעולם המשפט?

"אני חושב שלשילוב שנוצר בין העונג שבכתיבה, במגע עם אנשים, הלקוחות וקולגות, ובחשיבה שיטתית ודקדקנית – אין תחליף מבחינתי. בעשייה הזו בתחום ניסוח החוזים ועריכת הסכמים, ולא משנה כרגע אם מדובר בחוזה שכירות, בהסכם ממון, בצוואה, או בחוזה מכר של דירת מגורים – קיים מכנה משותף שמצריך את סל הכישורים הנ"ל, והיצירה המשפטית מעניקה לי את החדווה הזאת. בכל מה שקשור להכנת מתמחים אגב, אני מאד מזדהה עמם, ומאושר לראות רבים שליוויתי כתלמידים אחד על אחד - מגיעים לבסוף לטקס ההסמכה כעורכי דין חדשים."

 

ואם כבר אמרנו מה כן, אז למה אתה פחות מתחבר במקצוע?

"אני פחות מתחבר לשימוש לרעה שנעשה בחלק מהמקרים בהליכים. אני חושב שתביעה משפטית צריכה להיות מוצא אחרון אחרי שניסינו למצוא הסדר – ופשרות בתחום שלנו הן לא מילה גסה - לעיתים קרובות ניתן להגיע לפיצויים יפים מאד, ואפילו פנטסטיים, מבלי לבזבז את זמנם של בעלי הדין ושל בית המשפט, ולחסוך ללקוח לילות ללא שינה, שנים של דיונים והליכים מייגעים, והוצאות מיותרות לגמרי. בהקשר הזה אני חובש את הכובע השני שלי כמגשר מוסמך. יחד עם זאת, כשצריך ולעיתים אפילו ראוי שלא להתפשר, במיוחד כשהעניין עקרוני – אני נלחם עבור הלקוח עד זוב דם."

 

" כמובן שלהליך משפטי יש גם ערך תרפויטי עבור לקוחות מסוימים, של סגירת מעגל או עמידה על שלהם, ואני מאד מכבד את זה. אבל, חשוב לי תמיד, מעבר לכך שאהיה משענת טובה עבור אותו לקוח - גם לשקף עבורו, לפני הכל, את מכלול האינטרסים שלו מבחינה משפטית וגם אישית. בשביל זה אני צריך קודם כל להכיר את הלקוח שלי כאדם, לפני שאני לומד את התיק שלו לעומק".

 

ולסיום, מה המוטו שמלווה אותך בעשייה

"האמת סופה להתגלות - והצדק סופו להיעשות" מסכם עו"ד אסף פלג בחיוך דק, "בשביל זה אנחנו כאן".

כתובת האתר: https://www.pelleg-law.co.il

טל' – 054-5829265

 

 

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות