$
בורסת ת"א

נפטא תשתף פעולה עם חברת הנפט והגז של אוקראינה

קובי מימון מתרחב לים השחור: נפטא, החברה הבת של אקויטל שנמצאת תחת שליטת מימון ושותפו חיים צוף, חתמה על מזכר הבנות עם נפטוגז - חברת הנפט והגז הלאומי של אוקראינה; בכוונת שני הגופים לאתר מקורות אנרגיה במים הכלכליים של אוקראינה בים השחור

חזי שטרנליכט 17:1515.03.21

דריסת רגל חדש למחפשי האנרגיה הישראליים בים השחור. הזירה בה פועלות רומניה ותורכיה, תזכה לכניסה של חברת נפטא, שנשלטת על ידי אקויטל של קובי מימון ושותפו העסקי חיים צוף.

 

נפטא חתמה על מזכר הבנות עם נפטוגז - חברת הנפט והגז הלאומי של אוקראינה, ובכוונת שני הגופים לאתר מקורות אנרגיה במים הכלכליים של אוקראינה בים השחור.

 

 

קובי מימון קובי מימון צילום: אוראל כהן

 

נפטא היא חברה בת של אקויטל (67.24%) שנמצאת בשליטת מימון ושותפו צוף, יחד עם גורמים נוספים. נפטא חולשת על פעילות גז טבעי (ישרמקו) ונדל"ן מניב (איירפורט סיטי), ומעוניינת להרחיב את חיפושי האנרגיה לטריטוריה החדשה. זאת, לאחר התעוררות שנרשמה בשנים האחרונות, כשגם רומניה וגם תורכיה מצאו בשטחן תגליות חדשות.

 

ערן לנדנר, מנכ"ל נפטא מציין כי "הפוטנציאל הנרחב למציאת גז טבעי בים השחור ידוע זה מכבר. תגליות עבר וכן תגליות חדשות יחסית ברומניה ובטורקיה ממחישות את הפוטנציאל הגלום באזור זה. עם זאת, טרם בוצעו חיפושים משמעותיים בחלק הים השחור שבשטחה של אוקראינה. אנחנו מברכים על החלטת ממשלת אוקראינה להעניק לנפטוגז זכויות בשטח זה, על מנת לנסות להוכיח את פוטנציאל המשאבים בו".

 

נפטוגז נחשבת לאחת החברות הגדולות בשוק הגז במרכז ומזרח אירופה. הקבוצה הפיקה ומכרה ב-2020 גז טבעי בהיקף של כ-13.5 BCM, כאשר כ-73% מהגז המופק היה משטח אוקראינה. לשם השוואה מאגר הגז תמר, שבו מחזיקה בשרשור נפטא דרך ישראמקו ב-28.75%, הפיק מתחילת ההפקה ב-2013 עד סוף 2020 – כ-66 BCM של גז טבעי. העתודות הנותרות במאגר הינן כ-300 BCM (האומדן הטוב ביותר).

x