$
חברה וסביבה

ניו יורק טיימס הודיע על עזיבת שני עיתונאים בכירים בעקבות התנהלות בלתי הולמת

העיתונאים שנאלצו לעזוב הם דונלד מקניל, כתב לענייני מדע שסיקר את התפרצות נגיף הקורונה והשמיע הערות גזעניות במהלך סיור סטודנטים שנערך בחסות העיתון; ואנדי מילס, מנחה-שותף בפודקאסט מוביל, שהיה אחראי לשורה של טעויות עיתונאיות בסדרה על דאעש

חדשות חוץ 19:1706.02.21

שני עיתונאים בולטים, שאחראים לכמה מהסיפורים הבולטים של ה"ניו יורק טיימס" בשנים האחרונות, נאלצו לעזוב את העיתון, בעקבות ביקורת על התנהלות לא הולמת שלהם.

 

העורך הראשי של העיתון דין באקט והעורך האחראי ג'ו קאהן הודיעו אתמול (ו') לצוות העיתון על עזיבתם של דונלד ג'י מקניל - כתב לענייני מדע שסיקר בין היתר את התפרצות הקורונה ושכנגדו הועלו טענות על הערות גזעניות - ושל אנדי מילס, מפיק ומנחה-שותף של אחד הפודקאסטים המובילים של העיתון "קליפייט", שבו נמצאו ליקויים עיתונאיים משמעותיים לאחר חקירה פנימית שבוצעה. 

 

מקניל, עיתונאי ותיק של העיתון שדיווח מ-60 מדינות, שימש לפני שנתיים כמדריך בטיול סטודנטים שנערך בפרו בחסות ה"ניו יורק טיימס". ה"דיילי ביסט" דיווח בשבוע שעבר כי לפחות שישה תלמידים או הוריהם התלוננו על הערות שהשמיע מקניל במהלך הטיול. ה"ניו יורק טיימס" אישר שהמקניל השמיע "השמצה גזענית" במהלך הטיול.

העיתונאי אנדי מילס. סדרת טעויות בפודקאסטים שערך העיתונאי אנדי מילס. סדרת טעויות בפודקאסטים שערך צילום: גטי

 

במזכר שפרסמו כתבו באקט וקאהן כי למקניל היו "דיווחים רבים וטובים במשך ארבעה עשורים", אך הוסיפו כי עזיבתו היא "הצעד הנכון". ההצהרה ניתנה לאחר שבשבוע שעבר באקט שלח מסר לצוות העיתון, ובו הגן על החלטתו לתת לכתב הזדמנות נוספת. "אישרתי לפתוח בחקירה שלאחריה הגעתי למסקנה שדבריו פוגעניים וכי הוא גילה שיקול דעת גרוע ביותר", כתב באקט בשבוע שעבר, "אך לא נראה לי שכוונותיו היו זדוניות".

 

כמה ימים לאחר המסר הזה, קבוצת עיתונאים מקרב אנשי ה"ניו יורק טיימס" שלחה מכתב למו"ל, אי.ג'י סלצברגר, ובו הם מתחו ביקורת על עמדת העיתון כלפי מקניל. "למרות המחויבות לכאורה של הטיימס למגוון דעות", נכתב במכתב, "נתנו את סיקור המגפה שפוגעת באופן לא פרופורציונלי באנשים צבעוניים – לאדם שבחר להשתמש בשפה פוגענית ובלתי מקובלת על פי אמות המידה של כל חדר חדשות. סלצברגר, באקט ומרדית קופיט לויאן, מנכ"לית העיתון, השיבו לקבוצה במכתב ביום רביעי ובו נאמר: "אנו מברכים על ה'אינפוט' שלכם. אנו מעריכים את הרוח שבו הוא הועבר ומסכימים עם המסר".

 

בהצהרה שהעביר אתמול לצוות העיתון, כתב מקניל כי השמיע את ההשמצה בשיחה עם תלמיד על השעיית חברו לכיתה שהשתמש בעצמו באותו מונח. "לא הייתי צריך לעשות את זה", כתב. "במקור, חשבתי שניתן להגן על ההקשר שבו השתמשתי במילה המכוערת הזו. עכשיו אני מבין שאי אפשר. היא פוגענית באופן עמוק". מקניל סיכם, במילים: "אני מצטער על כך שפגעתי בקולגות שלי וב"ניו יורק טיימס" - מוסד שאני אוהב ומאמין במשימותיו שאותן ניסיתי לשרת. איכזבתי את כולכם".

 

עזיבתו של מילס, עיתונאי האודיו, הוכרזה כמעט חודשיים לאחר שהטיימס פרסם הערת עורכים על הטעויות ב"קליפייט". בהערה נאמר כי הסדרה, העוסקת בדאעש, התבססה על אמון רב מדי שניתן לדיווחיו הבדויים או המופרכים של אחד מנושאים הסיקור העיקריים שלה.

 

בראיון למייקל ברברו, מגיש ה"דיילי" - הפודקאסט של העיתון, ייחס באקט את פגמי התכנית ל"כשל ארגוני". המסר שהועבר לעורכים והראיון שהתקיים לאחריו באו לאחר חקירה פנימית של דיווחי ה"קליפייט" שנמשכו במשך חודש.

 

אנשים שעבדו עם מילס בתפקידו הקודם בתכנית של WNYC "רדיולאב" התלוננו בטוויטר על התנהגותו כלפי נשים בתכנית עצמה ובאירועים חברתיים. על התנהגות זו פורסמו פרטים גם ב"ניו יורק מגזין" בפברואר 2018, חודשיים לפני שהחלה סדרת "קליפייט".

 

נשים שהתראיינו לכתבה סיפרו כי הוא ביקש מהן לצאת איתו, שפשף את גבן באופן שאינו הולם ואף שפך בירה על ראשה של אישה שעבד איתה. עוד נטען כי אמר שאחת הנשים שעבדו איתו הועסקה במקום על חשבונו של גבר וזאת משיקולי מגדר. מחלקת משאבי אנוש של WNYC חקרה את התנהגותו של מילס, והעבירה לו אזהרה. בראיון למגזין הודה מילס בחלק ניכר מההתנהגות המתוארת.

x