$
מט"ח וסחורות

פאוול: "אנחנו רחוקים מאוד מהתאוששות כלכלית, עדיין לא ניצחנו"

הפדרל ריזרב הותיר ללא שינוי את הריבית ואת תוכנית הרכישות; היו"ר ג'רום פאוול אמר במסיבת העיתונאים: "אני מודאג יותר מאנשים שלא יחזרו לעבודה בזמן ויתרגלו להיות מובטלים מאשר מאינפלציה"; לדבריו, "העבודה מהבית בוול סטריט הפתיעה אותנו לטובה"

שיר רייטר 22:1227.01.21

הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, הותיר הערב את הריבית במשק בשיעור של 0.25%-0%, בהתאם לתחזיות. 

ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הפד פירסמה הערב את ההחלטה, בתום פגישה בת יומיים. הוועדה הודיעה שהבנק ימשיך בתוכנית הרכישות שלו כמתוכנן, בהיקף של לפחות 120 מיליארד דולר בחודש.

 

"קצב ההתאוששות של הפעילות הכלכלית ושל שוק העבודה התמתן בחודשים האחרונים", כתבו בבנק, וייחסו את שינוי המגמה למספרי התחלואה במגפת הקורונה ההולכים וגדלים, "כשהחולשה מרוכזת במגזרים שהכי נפגעים מהמגפה".

 

בבנק כתבו, בדומה להודעות הקודמות, כי המשך המסלול של הכלכלה יושפע במידה משמעותית מהתפשטות המגפה. אך הפעם ציינו בבנק כי גם להתקדמות של תהליך ההתחסנות תהיה השפעה משמעותית.

 

במסיבת העיתונאים אמר פאוול בין היתר כי עדיין ישנה אי ודאות רבה לגבי התחזית הכלכלית, אך יש סימנים שהכלכלה תציג שיפור בהמשך השנה הנוכחית. לדבריו, "אנחנו עדיין רחוקים מאד מהתאוששות כלכלית - עדיין לא ניצחנו את זה".

 

יו"ר הפד הוסיף שזה לא תפקידו של הבנק לדון במדיניות הכלכלית של הממשל, אך בנושא זה מתנהלות שיחות עם ההנהגה הכלכלית החדשה.

ג'רום פאוול
ג'רום פאוול צילום: רויטרס

 

עוד אמר פאוול כי הבנק יהיה סבלני בכל הנוגע לתגובה למקרה של אינפלציה, וכי לדעתו כל עלייה במחירים בשנה הקרובה תהיה ארעית. לדבריו, העלייה במניות בשבועות האחרונים היא תוצאה של החיסונים ושל החלטות הסיוע של הקונגרס - ופחות תוצאה של מדיניות הפד. בה בעת, הדגיש, הבנק יכול לבצע פעולות נוספות אם הדבר יידרש לתמוך בכלכלה.

 

יו"ר הפד אמר: "אין לנו בעיה עם אינפלציה. למעשה אנחנו רוצים אינפלציה מעל ל-2%. אני מודאג יותר מאנשים שלא יחזרו לעבודה בזמן ויתרגלו להיות מובטלים מאשר מאינפלציה".

 

בנושא העבודה מרחוק אמר פאוול: "העבודה מהבית הפתיעה אותנו. חששנו מאוד בתחילת המשבר מהתפקוד של העובדים בוול סטריט - והופתענו מכך לטובה".

 

לדבריו, "עוד הפתעה לטובה קיבלנו משוק הנדל"ן למגורים. אפשר להגיד שהשוק הזה ממש דילג מעל המשבר".

 

פאוול סירב להתייחס לסערה סביב מניית גיימסטופ.  

 

בניגוד להודעה שפירסמה ועדת השוק הפתוח בדצמבר - אז כתבה כי מגפת הקורונה תשפיע על הכלכלה, התעסוקה והאינפלציה בטווח הקרוב, ומעמידה סיכונים לטווח הבינוני - הפעם כתבו בוועדה כי המגפה תשפיע על אותם הדברים ומעמידה את אותם הסיכונים, אך מחקו את הגדרת הזמנים.

 

היורו נחלש ב-0.4% מול הדולר והצמד נסחר ב-1.211 דולר ליורו. שערי המטבעות לא הושפעו מהחלטת הריבית, ונסחרים במגמה זהה לזאת שרשמו לפני הכרזת הבנק.

 

בהחלטת הריבית הקודמת, בדצמבר 2020, הודיע הפד כי ימשיך ברכישות האג"ח שלו עד להתאוששות הכלכלה האמריקאית. במסיבת העיתונאים שערך בדצמבר חזר פאוול על התחייבות הבנק המרכזי לעשות שימוש במגוון הכלים שברשותו לתמיכה בכלכלה עד שהוא יהיה בטוח שהכלכלה התאוששה לגמרי. "האמצעים הללו ביחד יבטיחו שהמדיניות המוניטרית תמשיך לספק תמיכה חזקה לכלכלה את שההתאוששות היא מלאה", אמר אז פאוול.

x