שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מילון כלכליסט
איתור נזילות
איתור נזילות  
צילום: יח"צ איתור נזילות משה שליו
 

כבר לא שוברים קירות ללא הבחנה: איתור נזילות מתקדם

הבית נחשב למקום בטוח ונעים עבורנו. המקום שאליו אנחנו מגיעים בסיומו של יום עבודה ארוך או בסופם של סידורים בלתי נגמרים. אבל מה קורה כאשר הפינה הפרטית שלנו הופכת לנעימה קצת פחות? נזילות בבית מהוות את אחד המטרדים הבולטים ביותר, בייחוד כאשר מדובר בבנייני דירות ישנים. מדוע הן נגרמות? איך נזהה נזילה? והעיקר – מה לעשות כשיש חשד לנזילה בבית? כל התשובות כאן

בשיתוף איתור נזילות משה שליו 24.01.21

מהם הגורמים הנפוצים ביותר לנזילה?

נזילות בבניין יכולות להיגרם משתי סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא איטום לקוי אשר גורם לנזילות עם הגשם הראשון. הסיבה השנייה היא נזילת צנרת, ובסיבה הזו אנו נתמקד יותר. הצנרת נשחקת לאורך זמן, בייחוד כאשר מדובר בבניינים ישנים. השנים עוברות והצנרת מתיישנת, נשחקת ונוצרת בה חלודה. אט אט מתהווה דליפה בצנרת שהופכת לנזילה קטנה, ואם לא מטפלים בה, היא עלולה להפוך לנזילה גדולה ועוצמתית.מהם הסימנים לנזילה?

קיימים כמה סימנים שיכולים להעיד על קיומה של נזילה בבית. אחד הסימנים הבולטים יותר הוא קיר רטוב. אם אתם מבחינים בתחושת קור בלתי מוכרת בבית, ולאחריה רואים כי קיר מסוים בבית כשהוא רטוב כולו, סביר להניח שמדובר בנזילה. סימנים נוספים לנזילה הם הופעה של עובש על גבי הקירות או שינוי צבען של המרצפות. דבר נוסף שחשוב לשים לב אליו הוא חשבון המים שלכם. אם אתם מבחינים בחשבון מים גבוה מהרגיל ובדקתם עם חברת המים שהכול בסדר, חשוב לבדוק את הצנרת.

 

מה עושים כשיש נזילה בבית?

ברגע שאתם מבחינים באחד או יותר מסימני נזילה, חשוב לקרוא לאיש מקצוע מומחה בתחום, למשל כמו משה שליו, שיבצע איתור נזילות. בימינו, קיימים מכשירים טכנולוגיים המאפשרים לאנשי המקצוע לגלות נזילות בקלות:

 

1. מצלמה טרמית.

מדובר במצלמה מיוחדת אשר שולחת גלי אינפרא אדום מעבר לקירות. כך שלא צריך לשבור את כל הקירות בבית כדי לגלות את הנזילה. בסיומה של הבדיקה מתקבלת מפת צבעים שמראה את המיקום המדויק של הנזילה. כך שבעל המקצוע יכול לשבור את הקיר במקום ממוקד יותר, על מנת לתקן את מיקום הנזילה בצנרת ולאטום את הקיר מחדש לאחר מכן. לפני שמתחילים את הבדיקה, יש צורך להדליק את הדוד כדי לחמם את המים. כאשר המים שבצנרת הסדוקה ייפלטו החוצה, המצלמה תבחין בהבדלי הטמפרטורות ותתקבל מפת צבעים ברורה.

 

2. מצלמת סיבים.

לצד המצלמה הטרמית, משתמשים גם במצלמת סיבים כדי לאתר נזילות ופיצוצי צנרת. המצלמה הזו יכולה לחדור גם דרך פתחי ביוב קטנים כדי לבצע צילום צנרת ולאתר נזילות.

 

3. איתור באמצעות גז.

איתור בעזרת חיישן גז מיוחד נפוץ בעיקר בנזילות תת קרקעית חיצוניות למבנה. אנשי המקצוע משתמשים בגז תערובת ידידותי לסביבה. כדי לאתר נזילה בדרך זו, בעל המקצוע מרוקן את הצנרת מהמים ומזרים לתוכה את הגז. לאחר מכן, הוא יעבור עם חיישן גז לאיתור הגז שיתריע על מיקום הדליפה.

 

4. שעון לחץ דיגיטלי.

שיטה נוספת לאיתור נזילות מים היא חיבור שעון לחץ לצנרת. האינסטלטור מחבר את המד הדיגיטלי אל הצנרת כדי לבחון את לחץ המים. במקרה שבו קיימת ירידה בלחץ המים, קיים חשד לנזילה בצנרת.

 

5. איתור נזילות באמצעות רחפן.

כן, יש דבר כזה. מאז שהרחפן הגיע לחיינו, הוא הספיק להפוך אותם לקצת יותר מודרניים. אז לצד צילומים מרהיבים ממעוף ציפור בחתונה, הרחפן משמש גם לאיתור נזילות מים במקומות גבוהים שאי אפשר להגיע אליהם בדרך אחרת. הרחפן מסוגל לצלם את הנזילה במקומות שלא קל להגיע אליהם כמו גגות רעפים. ברגע שהאינסטלטור מקבל את התמונות ומבחין בנזילה, הוא שוקל מעדכן את הלקוח ושוקל את הצעדים הבאים.

 

איתור נזילות
איתור נזילות צילום: יח"צ איתור נזילות משה שליו

 

כשמקור נזילת הצנרת הוא הביוב

לפעמים נזילה בצנרת יכולה להיגרם מתקלה גדולה יותר במערכת הביוב. או אז לא מדובר בפיצוץ קטן בצנרת מקומית, אלא בחסימה או שחיקה של קווי ביוב. בימינו, למרבה המזל, האינסטלטורים משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת כדי לצלם את פנים צנרת הביוב ולראות אם יש בעיה. צילום קווי ביוב מתבצע באמצעות מצלמת סיב אופטי מיוחדת, החודרת אל תוך הביוב ומצלמת אותו מכיוונים שונים. הצילום מסוגל לאתר תקלות שונות הפוקדות את הצנרת: ליקויים בצנרת, הימצאות שורשים שחוסמים אותה וכדומה. ברגע שמתקבל מידע מדויק על הצנרת, האינסטלטורים מחליטים כיצד לפעול.

 

מה כדאי לדעת על נזילות צנרת לפני שמזמינים אינסטלטור?

דבר ראשון, כאשר אתם מבחינים בסימנים לנזילת צנרת, ולו הקטנה ביותר, אסור להתעלם ממנה. ישנם אנשים שחוששים להזמין בעלי מקצוע שיעלו להם כסף, מבלי להבין שנזילה קטנה עלולה להפוך מהר מאוד לנזילה גדולה ואז הנזק יהיה גדול יותר, והתשלום לאיש המקצוע בהתאם. מצד שני, כאשר מחפשים בעל מקצוע לצורך איתור נזילות, כדאי לוודא שמדובר באינסטלטור שזוהי אכן ההתמחות שלו. ניתן לבדוק על עבודתו של האינסטלטור מסביב, לשאול לגבי המלצות ולהחליט אם הוא מתאים לכם. מעבר לכך, בשיחה הראשונה עם האינסטלטור כדאי לברר באילו כלים הוא משתמש לצורך איתור נזילות. אם האינסטלטור מזכיר מכשירים טכנולוגיים מתקדמים, סימן שהוא נמצא בעניינים וניתן להזמין אותו כדי לאתר ולתקן נזילות.

 

ישנם עוד כמה דברים שכדאי לדעת על איתור נזילות. כך, לפעמים גם המכשירים המתקדמים ביותר אינם מאפשרים את איתור הנזילה, בגלל מבנה מיוחד של הצנרת. במקרה זה, כשעולה חשד לנזילה ממקום מסוים, יבקש האינסטלטור את רשותכם לשבור את הקיר. נוסף על כך, לפעמים חשוב להזמין את האינסטלטור בשעות שבהן השכנים נמצאים בבית. לא אחת, הבעיה בצנרת קשורה דווקא לשכנים, בייחוד כאשר מדובר בבניינים משותפים. ולסיום, כל מה שנדרש באיתור צנרת הוא מעט סבלנות. כי בסופו של דבר אינסטלטורים מקצועיים מבצעים את העבודה על הצד הטוב ביותר.

 

 

 

פרסום ראשון: 24.01.21, 09:42

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות