$
פרסום ושיווק

בג"ץ: על הממשלה לדון במינויים למנכ"לית הרשות השנייה ויו"ר מועצת הכבלים לוויין

מינויים של מישל קרמרמן-דקל וניר שוויקי טרם אושר כשנתיים לאחר שנבחרו לתפקיד, זאת לאור הסחבת הפוליטית. בג"ץ קבע כי על הממשלה לקיים דיון תוך 30 יום; ברקע, בוחנת ועדת פולקמן לשידורים איחוד בין שני הגופים

אביאור אבו 17:4513.01.21

בג"ץ קבע היום (ד') כי על הממשלה לקיים דיון בתוך 30 ימים על אישור מינויים של מישל קרמרמן-דקל למנכ"לית הרשות השנייה ושל ניר שוויקי ליו"ר מועצת הכבלים והלוויין.

 

בפסק הדין נכתב כי ההחלטה התקבלה לאור "היקפו המצומצם של הצו, המוגבל לקיום דיון במינויים, מהות המשרות, אופיין המקצועי, וחלוף פרק זמן של כשנתיים מאז הבשלת המינויים ותקופה ארוכה מכך שבה לא אוישו התפקידים".

 

 

 

 

ניר שוויקי ומישל קרמרמן ניר שוויקי ומישל קרמרמן צילום: רונן אקרמן, ענבל מרמרי

 

קרמרמן-דקל נבחרה לתפקיד באוקטובר 2018 לאחר מכרז בו הגיעו לקו הגמר שני מועמדים מובילים נוספים: ירון דקל, מפקד גלי צה"ל לשעבר; ושוויקי, המכהן ב-5 השנים האחרונות כמנכ"ל בפועל של הרשות השנייה. מינויה של קרמרמן-דקל עבר את אישורן של ועדת גילאור – הדנה במינויים לחברות ממשלתיות – ושל מועצת הרשות השנייה. עם זאת, המינוי לא אושר בממשלה, בין השאר לאור הבחירות החוזרות.

 

קרמרמן-דקל הגישה בעבר שתי עתירות לבג"ץ בנושא, שנדחו. בעתירה הראשונה בג"ץ הוציא צו המחייב את הממשלה לדון במינויה. בדיון בממשלה הוחלט לדחות את ההכרעה לאחר הקמת הממשלה החדשה ומינויו של שר תקשורת קבוע. למרות שבג"ץ מתח ביקורת על החלטת הממשלה, הוא קבע אז שהיא לא חורגת מגדר הסביר ושאין מקום להתערבותו. סביר כי הממשלה תגיב בצורה דומה גם הפעם.

 

מינוי נוסף שהתעכב הוא של קרן אוזן ליו"ר הרשות, במקומה של יוליה שמאלוב-ברקוביץ', לאחר ששר התקשורת לשעבר, איוב קרא, לא האריך את מינויה מאחר שלא היה מרוצה מכך שהתנגדה למיזוג בין ערוץ 10 לרשת. ביוני הודיעה אוזן לשר התקשורת כי היא מוותרת על המינוי.

 

שוויקי אמור להחליף בתפקיד את יפעת בן חי שגב שפרשה עוד בספטמבר 2018, ומאז מונו לתפקיד ממלאי מקום. מינויו של שוויקי, שנבחר לתפקידו בדצמבר 2018 ועבר את אישור ועדת גילאור, התעכב גם הוא לאור הסחבת הפוליטית והבחירות החוזרות.

 

הרשות השנייה אחראית על הערוצים המסחריים, כקשת ורשת, ועל תחנות הרדיו האזוריות. מועצת הכבלים והלוויין אחראית על HOT ו-yes. בימים אלה עומלת על המלצותיה ועדת שידורים בראשות ח"כ לשעבר רועי פולקמן, אותה מינה שר התקשורת לשעבר יועז הנדל. בין היתר, בוחנת הוועדה מספר מודלים לאיחוד בין שני הרגולטורים, החל מגוף שיעמוד תחת משרד התקשורת כיחידת סמך, וכלה בתאגיד סטטוטורי. החשש העיקרי הוא כי גוף שכזה יהפוך פוליטי ויהיה חסר עצמאות.

x