חברה וסביבה

אינדונזיה: איתרנו את מקום ההתרסקות של מטוס הנוסעים שנעלם

המטוס מסוג בואינג 737, של החברה האינדונזית "סריוויג'איה אייר", נעלם כ-4 דקות לאחר ההמראה מג'קרטה עם 62 נוסעים ואנשי צוות, ולפי שידורי המכ"ם הוא צלל כ-10,000 רגל, בפחות מדקה. כוחות ההצלה של אינדונזיה מסרו כי מצאו "הריסות שעשויות להיות שייכות למטוס"

איתי בלומנטל, ynet 16:3809.01.21

חיל הים של אינדונזיה הודיעה לפני זמן קצר (ש') כי אותר מקום ההתרסקות של מטוס הנוסעים שנעלם דקות לאחר ההמראה מג'קרטה. "הקואורדינטות נמצאו וניתנו לכל ספינות חיל הים באזור", נמסר בהודעת חיל הים.  

במקביל כוחות ההצלה באינדונזיה דיווחו כי הם מצאו צפונית לג'קרטה הריסות שעשוית להיות שייכות למטוס. עוד דווח כי דייגים מקומיים מצאו גם הם הריסות במים באותו אזור.

 

 

מדובר בטיסה מספר SJ182, שעשתה את דרכה לעבר העיר האינדונזית פונטיאנק, טיסה שמשכה כ-90 דקות. לפי אתר ניטור שידורי המכ"ם FlightRadar24, המטוס הפסיק לשדר כארבע דקות לאחר ההמראה מג'קרטה, מעל הים. בדקה האחרונה הוא איבד גובה רב, מכ-10,000 רגל ל-250 בלבד, בתוך שניות. צלילה שכזו עלולה להעיד על התרסקות.

 

המטוס הוא מסוג בואינג 737 ושייך לחברת התעופה האינדונזית "סריוויג'איה אייר". על המטוס שהו 56 נוסעים ושיש אנשי צוות. לפי דיווח בערוץ הטלוויזיה המקומי Metro TV, עשרה מתוך הנוסעים היו ילדים ותינוקות. אדיטה איראוואטי, דובר משרד התחבורה האינדונזי, מסר כי הקשר עם המטוס אבד בשעה 14:40, לפי השעון המקומי. הוא אמר כי הרשויות פתחו בפעולות חיפוש והצלה. "נפרסם מידע נוסף ברגע שיהיו התפתחויות", הבטיח.

 

 

מטוס בואינג 737 של חברת התעופה "סריוויג'איה אייר" מטוס בואינג 737 של חברת התעופה "סריוויג'איה אייר" צילום: שאטרסטוק

 

 

חברת התעופה מסרה כי היא אוספת כעת פרטים על שאירע. החשד שהמטוס התרסק גבר בהמשך, בעקבות דיווחים על כך שדייגים מצאו במים הריסות שונות צפונית לג'קרטה. בערוצי הטלוויזיה המקומיים שידרו את צילומי ההריסות החשודות כחלק המטוס. "מצאנו במים כמה כבלים, חתיכה של ג'ינס, וחתיכות של מתכת", סיפר גורם ביטחוני במדינה לרשת CNN בשפה האינדונזית.

 

המטוס שנעלם הינו מסוג בואינג 737-500 והחל לפעול לפני 26 שנים. אין לו קשר לדגם ה-MAX שהתקלה בתוכנה שלו הביאה לשתי התרסקויות קטלניות ולקרקועו במשך תקופה ארוכה. הראשונה מבין אותן התרסקויות התרחשה באוקטובר 2018, מול חופי אינדונזיה. באסון ההוא, שבו היה מעורב מטוס נוסעים של חברת "ליון אייר" האינדונזית, נספו 189 בני אדם. 

 

ההתרסקות ב-2018 הייתה אסון התעופה הגדול ביותר באינדונזיה מאז התרסקות טיסת "אייר אסיה" מסורבאיה לסינגפור בים, בדצמבר 2014. בהתרסקות ההיא נהרגו כל 162 האנשים שהיו על המטוס.

x