$
חברה וסביבה

ג'ף בזוס מבטיח: נהיה הראשונים שישגרו אשה לירח

על פי הודעתו של מייסד אמזון, חברת חקר החלל בלו אוריג'ין שבבעלותו צפויה להיות הראשונה שתשגר אסטרונאוטית לירח. חברת החלל של בזוס מתחרה בספייס X של אלון מאסק על החוזה הנחשק עם נאס"א לבניית חללית השיגור הבאה שתקח אנשים לירח

שירות כלכליסט 13:0406.12.20
בלו אוריג'ן (Blue Origin), חברת חקר החלל של ג'ף בזוס, מתכוונת להיות הראשונה שתשגר אישה לירח, כך לפי הודעה שפרסם מייסד אמזון בחשבון האינסטגרם שלו ביום שישי, זאת בעוד שבנאס"א מתקרבים לקבלת ההחלטה איזו חברה תבנה את החללית שתשגר אסטרונאוטים לירח ב-2024. "מנוע הרקטה הזה (BE-7) יהיה הראשון שישגר אישה לפני השטח של הירח", כתב בזוס בפוסט, שכלל סרטון של בדיקה שערכו למנוע בשבוע שעבר במרכז החלל של נאס"א באלבמה.

 

 

 

בלו אוריג'ן מובילה "צוות לאומי" של ספקיות וחברות שהורכב ב-2019 לסייע בבניית חללית בלו מון. הצוות הזה כולל גם את יצרנית המטוסים לוקהד מרטין, נורת'רופ גאנמן ודרייפר.

 

ג'ף בזוס עם בלו אוריג’ין ג'ף בזוס עם בלו אוריג’ין ציום: גטי אימג'ס

 

חברת החלל של בזוס מתחרה ישירות בחברת ספייס X של אלון מאסק על החוזה הנחשק עם נאס"א לבניית חללית השיגור הבאה שתקח אנשים לירח.

 

באפריל נאס"א העניקה לבלו אוריג'ן חוזה לפיתוח החללית בשווי 579 מיליון דולר. גם ספייס X זכתה בחוזה בשווי 135 מיליון דולר לעזור בפיתוח מערכת החלליות. מתחרה נוספת היא דיינטיקס, שקיבלה חוזה בשווי 253 מיליון דולר.

 

נאס"א צפויה לבחור שתיים מבין שלוש החברות "בתחילת מרץ 2021" להמשך בניית האבטיפוס לשיגור לירח. השיגורים אמורים להתחדש בתחילת 2024. אולם, צמצום התקציב של נאס"א מצד הקונגרס וחוסר הוודאות לגבי המדיניות של ממשל ביידן הנכנס בנוגע לחקר החלל, מאיימים להוביל לדחייה בקבלת ההחלטה.

 

בלו אוריג'ן הוקמה לפני קרוב לשני עשורים, ובזוס השקיע בה מעל מיליארד דולר בכל שנה, באמצעות מכירת מניות אמזון שבבעלותו.

 

עד כה הלכו 12 גברים על הירח, אך אף לא אישה אחת. בנאס"א מעוניינים לשנות זאת, והמנהל ג'ים ברידנסטין אמר בשנה שעברה כי האישה הראשונה שתנחת על הירח תיבחר מבין מאגר האסטרונאוטיות הקיים. "בשנות ה-60 לנשים צעירות לא הייתה ההזדמנות אפילו לראות עצמן בתפקיד הזה", אמר. "היום הן כן, ואני חושב שזו הזדמנות מלהיבה במיוחד".

x