$
פרסום ושיווק

ועדת איתור המליצה על המשפטנית שרון ידין למועצת תאגיד השידור

ד"ר ידין נקבה בעבר בביקורת קשה על התנהלות הרשות השנייה מול ערוץ 10. ההמלצה תעבור לשר התקשורת וועדת גילאור; תקציב התאגיד ל-2021: 740 מיליון שקל

אביאור אבו 12:5802.12.20

ועדת האיתור לחברי מועצת תאגיד השידור, בראשות השופט בדימוס אילן שיף, ממליצה למנות את ד"ר שרון ידין למשבצת המשפטנית, כך נודע לכלכליסט. המלצה זו תעבור עתה לאישור משרד התקשורת ושר התקשורת, יועז הנדל, ולאחר מכן לאישור ועדת גילאור שבודקת מינויים בחברות ממשלתיות.

 

 

 

ידין היא משפטנית, מרצה באקדמיה, מחברת ספרים ויועצת לרגולטורים ומשרדי ממשלה. בנוסף, משמשת כנציגת ציבור וחברת נשיאות במועצת העיתונות בישראל. בעלת תואר דוקטור במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ופוסט דוקטורט מהאוניברסיטה העברית.

 

ד"ר שרון ידין ד"ר שרון ידין צילום: אסף בר שי

 

 

ידין הסבירה בעבר כי רגולציה בתחום התקשורת נועדה להבטיח פלורליזם, נפח נאה של הפקות מקור וסוגה עילית, שמירה על אמינות משדרי החדשות ואפשרות חופשית של ביקורת על השלטון. אולם לדבריה עצם קיומה של רגולציה לא מבטיח כל זאת ויש קודם כל לבחון האם הרגולטור עצמו עצמאי ומקצועי. היא בחנה לדוגמה את יחסי הרשות השנייה מול ערוץ 10 והגיעה למסקנה כי במקרה הזה הרגולטור לא פעל באופן שמיטיב עם האינטרס הציבורי. לדבריה, הרשות השנייה היתה "רגולטור שבוי" של ערוץ 10. "רגולטור יכול להפוך שבוי" ציינה ידין בהרצאה שנתנה בעבר, "לא רק בידי האינטרסים הפוליטיים, אלא גם בידי האינטרסים של המפוקחים".

 

התקציב לשנת 2021 - 740 מיליון שקל

 

מועצת התאגיד חזרה לפעילות ביום רביעי שעבר, לאחר אישורם של 7 חברים בידי ועדת גילאור, מצבה המאפשרת קבלת החלטות. עם זאת, ביום שישי נפטר חבר המועצה חמיס אבולעפיה לאחר שנדבק בקורונה ועל כן חזרה המועצה לקוורום חסר. אישורם של 7 החברים הגיע לאחר שהמועצה לא הייתה פעילה מאז אפריל, כאשר 12 חבריה סיימו את תקופת כהונתם בתום ארבע שנים.

 

מינוי נוסף שמחכה לאישור ועדת גילאור הוא של דורית ענבר, מנכ"לית הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה, אך הדיון במועמדותה מתעכב לאור ניגוד עניינים בו היא מצויה עם התאגיד, שמשקיע בחברות שמפיקות חלק מהסרטים הדוקומנטריים בהם תומכת הקרן. ועדת האיתור נדרשת עתה לאיתורם של ארבעה חברי מועצה נוספים, ביניהם למשבצת של "בעל מומחיות חשבונאית ופיננסית", שהכרחי עבור פעילות ועדת הביקורת על המועצה, בנוסף למשפטן.

 

התאגיד, בניהולו של אלדד קובלנץ, הכין את התקציב לשנת 2021 שעומד על כ-740 מיליון שקל, לעומת 780 מיליון שקל ב-2020 – כך נודע לכלכליסט. מועצת התאגיד, בראשות היו"ר גיל עומר, הייתה אמורה לאשר את התקציב עד לסוף נובמבר, אך כאמור חסרת יכולת התכנסות. על פי חוק, הנהלת התאגיד תמשיך לנהל את התקציב שהכינה, גם בלא פיקוח המועצה.

x