$
תעשייה ופיננסים

סין מטילה היטל היצף על יינות אוסטרלים: "התפתחות מדאיגה"

על רקע מחלוקות דיפלומטיות בין המדינות תשית סין מכסים בשיעור של 107%-212% על יינות המיובאים מאוסטרליה. סין היא שותפת המסחר המרכזית של אוסטרליה, והיא הכתובת ל-37% מכלל ייצוא היין האוסטרלי. אוסטרליה גינתה את ההחלטה: "החלטה שמדאיגה יצואנים מכל העולם"

שירות כלכליסט 18:2127.11.20

החלטת סין להטיל היטל היצף על יינות אוסטרלים גורמת לדאגה באוסטרליה שמסרה כי "ההתפתחות המדאיגה" קשורה ככל הנראה יותר למחלוקות הדיפלומטיות בין המדינות, ולא לפעולות כלשהן שביצעו יצרני היינות במדינה.

 

היטל היצף הוא פרקטיקה שבה נוקטות מדינות במקרה שבו מוצר מסוים מיוצא אליהן במחיר נמוך יותר מזה שבו הוא נמכר במדינת המקור. משרד המסחר הסיני מסר כי המדינה תשית מכסים על יינות אוסטרלים בשיעור של 107.1%-212.1% החל מיום שבת. שר המסחר האוסטרלי סימון בירמינגהם אמר בתגובה כי המכסים אינם מוצדקים וזו תקופה קשה עבור מאות יצרני יין מכיוון ש"זה יהפוך את המסחר עם סין עבור רבים מהם ללא משתלם".  

היקב האוסטרלי פנפולדס היקב האוסטרלי פנפולדס צילום: Shutterstock

 

לפי הממשלה האוסטרלית, סין אחראית ל-37% מכלל יצוא היין האוסטרלי, תעשייה השווה 2.9 מיליארד דולר אוסטרלי.

 

המהלך מגיע לאחר שבשבוע שעבר העלתה סין שורה של תלונות נגד אוסטרליה, בין היתר בנוגע להשקעות הזרות שלה ולמדיניות הביטחון הלאומי וזכויות האדם. בסין טענו כי על הממשלה האוסטרלית לתקן את הפעולות שלה כדי להחזיר את מערכת היחסים עם שותפת המסחר הגדולה ביותר שלה.

 

"ההערות האחרונות של סין מעוררות את הרושם שמדובר יותר בתלונות שלהם על הנושאים הללו, ולא על בעיות עם התעשייה", הוסיף שר החקלאות האוסטרלי דיוויד ליטלפראוד. "זה לא מדאיג יצואנים אוסטרלים, זה מדאיג יצואנים מכל העולם".

 

בשל המחלוקות הדיפלומטיות בין המדינות, סין כבר השיתה השנה מכסים על שעורה אוסטרלית, השעתה ייצוא בשר וליצואנים הסינים נמסר כי צפויים החל מנובמבר עיכובים במכס בשבע קטגוריות של מוצרים אוסטרלים, ביניהם פחם ומאכלי ים.

 

בשל ההחלטה האחרונה, יבואנים של יין אוסטרלי יצטרכו לשלם פקדונות לרשות המכס הסינית. הפקדונות יחושבו בהתבסס על שיעורים שונים שהרשות העניקה לחברות שונות. כך למשל, השיעור שהוענק ליינות של חברת טרז'רי – יצרנית היין הנסחרת הגדולה בעולם -עומד על 169.3% - הגבוה ביותר מכל החברות שצוינו בהצהרה.

 

"אני אפסיק לייבא יין אוסטרלי לפחות לשלושה חודשים כדי לראות מה קורה", הגיב יבואן של יין אוסטרלי משנגחאי. "יבואנים רבים יפסיקו את העבודה לפי מה שאני יודע, כי אי אפשר לעשות את זה עם הפקדונות הללו".

x