$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

הוועדה החליטה שהעימות השני יהיה מקוון; טראמפ: "לא אשתתף"

לאחר שנשיא ארה"ב נדבק בקורונה, הוחלט כי העימות הבא בין טראמפ ליריבו הדמוקרטי ביידן יתקיים ללא נוכחותם של השניים באותו האולם. טראמפ מיהר להגיב והצהיר שעימות מקוון "זה מגוחך". הוא הוסיף שהוא סבור שהוא גם כשיר לקיים עצרות בחירות: "לדעתי אני בכלל לא מידבק"

ynet 15:1708.10.20

העימות הבא בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שנדבק בנגיף הקורונה ויריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן יתקיים באופן מקוון - ללא נוכחותם באותו האולם. כך הודיעה היום (ה') ועדת העימותים.

 

"לצורך ההגנה על בריאותם ושלומם של כולם, העימות הנשיאותי השני ייערך כפורמט שונה, כאשר המתמודדים יימצאו במיקומים שונים", נמסר. עם זאת, השניים יתבקשו להגיע לצורך העימות ב-15 באוקטובר למיאמי כמתוכנן.

 

 

דונלד טראמפ וג'ו ביידן בעימות הנשיאותי דונלד טראמפ וג'ו ביידן בעימות הנשיאותי צילום: איי פי

 

טראמפ עצמו מיהר להגיב והצהיר בריאיון ל"פוקס ניוז" כי הוא לא מתכוון להשתתף בעימות מקוון. "זה מגוחך. אני מרגיש ממש טוב", אמר הנשיא, והוסיף כי הוא סבור שהוא גם כשיר לקיים עצרות בחירות. "אני חושב שאני בכלל לא מידבק", ציין עוד.

 

יומיים בלבד לאחר העימות הנשיאותי הראשון, נודע כי טראמפ נדבק בקורונה. לא היה ברור אם בעימות הראשון היה ביידן רחוק מספיק מטראמפ, ואם הנשיא כבר היה חולה באותה עת. ביידן נבדק ונמצא שלילי לנגיף. 

 

הלילה שיבח טראמפ את טיפול הנוגדנים הניסיוני שקיבל לאחר שנדבק בנגיף, ובסרטון ממושך שפרסם אמר כי הוא שיפר את תחושתו "מיד". "זה היה פשוט לא ייאמן", אמר בסרטון שצולם מחוץ לחדר הסגלגל בבית הלבן.

 

הנשיא הוסיף שזו הייתה "ברכה מאלוהים" שהוא נדבק בנגיף הקורונה, כי רק כך חווה בעצמו את הטיפול שנועד להפחית את כמות הנגיפים בדמו של החולה. הטיפול נוסה על מאות אנשים עד כה ומפותח על-ידי חברת רג'נרון. הוא טרם קיבל אישור לשימוש חירום בחולי קורונה ממנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA).

 

את הסרטון פרסם הנשיא לאחר שהחל לעבוד מחדש מהחדר הסגלגל בבית הלבן, למרות שההערכה היא שהוא עדיין עלול להיות מידבק. לבית הלבן חזר טראמפ ביום שלישי, אחרי שלושה ימי אשפוז בבית החולים וולטר ריד שליד וושינגטון.

 

הידבקותו של הנשיא הבטיחה שמגפת הקורונה תמשיך להיות נושא מרכזי בבחירות לנשיאות, שייערכו בעוד פחות מארבע שבועות – והציבור ממשיך להביע אי שביעות רצון מהיחס של הנשיא טראמפ לנגיף. כך עולה מסקר חדש של ה"ניו יורק טיימס" ומכון סיינה שפורסם אמש. הסקר נערך אחרי שטראמפ נדבק בקורונה ולפני שחזר לבית הלבן.

 

לפי הסקר, המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן ממשיך להוביל, בפער קטן, בשתי מדינות מתנדנדות – נבאדה ואוהיו. בנבאדה מקבל ביידן על פי הסקר 48% לעומת 42% לטראמפ. בסקר של ה"טיימס" בחודש שעבר הוביל ביידן בנבאדה ב-4%. באוהיו המאבק צמוד יותר, ושם מקבל ביידן 45%, אחוז אחד יותר מטראמפ.

 

בשתי המדינות (62% בנבאדה ו-58% באוהיו) הבוחרים אמרו שהנשיא לא נקט אמצעי זהירות נאותים כדי להגן על עצמו מפני הנגיף. הביקורת עליו הגיעה גם מצד כ-20% מתומכיו. המצביעים בנבאדה ובאוהיו אמרו גם שהם סומכים על ביידן יותר מאשר על הנשיא שיטפל במגפה.

 

על קמפיין הבחירות בתקופת המגפה אמרו המצביעים בשתי המדינות כי לא ראוי לקיים אירועים המוניים. 65% מהבוחרים בנבאדה ו-58% באוהיו אמרו שהמועמדים צריכים להופיע רק מול קבוצות קטנות תוך שמירה על ריחוק. 6% מהמצביעים בנבאדה ו-7% באוהיו אמרו שהם עדיין מתלבטים.

x