$
שווקי חו"ל

מחשבות שניות: GM דחתה את השלמת עסקת ניקולה

לאחר פיצוץ טענות ההונאה וההאשמות בדבר תקיפות מיניות של המייסד טרבור מילטון - בג'נרל מוטורס הגיעו להסכמה עם ניקולה על דחיית ה'קלוזינג' - הדד ליין הסופי לחתימה הוא 3 בדצמבר; לפי תנאי ההסכם, GM אמורה לקבל 11% ממניות ניקולה תמורת השקעה של 2 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 07:1230.09.20

עסקת ג'נרל מוטורס וניקולה לא תושלם היום – מועד ה'קלוזינג' שנקבע בין הצדדים. כך לפי מקורבים, שציינו כי בשתי החברות הסכימו על דחיית המועד והארכה נוספת של השיחות.

 

ההחלטה התקבלה על רקע הטענות שהופנו כלפי ניקולה בדבר פרסום מצגי שווא והונאת משקיעים, ולאחר שאתמול יצאו האשמות חמורות נגד המייסד טרבור מילטון, לפיהן פגע מינית בשתי נערות – מילטון התפטר בשבוע שעבר מתפקידו כמנכ"ל.

לפי תנאי ההסכם, הדד ליין להשלמת העסקה הוא ה-3 בדצמבר – ללא קלוזינג במועד הזה העסקה מבוטלת.

 

העסקה שפורסמה ב-8 באוגוסט נחשבה מהלך סגור ופשוט, ובהתאם מועד ההשלמה עליו הוחלט, ה-30 באוקטובר, היה מהיר מאד. לפי תנאי ההסכם, ג'נרל מוטורס אמורה להשקיע 2 מיליארד דולר בניקולה תמורת 11% מהמניות, ולהפוך ליצרנית הראשית של טנדר ניקולה פרסום ההסכם שלח את מניית ניקולה לזינוק של 53% ומנכ"לית GM מארי בארה (Mary Barra) קראה לה "שותפות שנעשתה בגן עדן".

 

טרבור מילטון טרבור מילטון צילום: רויטרס

 

 

ההתלהבות חלפה מהר מאד. יומיים לאחר ההודעה על העסקה פרסם השורטיסט Hindenburg Researc דוח מקיף המאשים את מילטון בדיווחים שקריים על הטכנולוגיה שלו במטרה למשוך משקיעים ושותפים. הדוח אפיין את ניקולה כ"הונאה מורכבת המתבססת על עשרות שקרים".

 

מילטון דחה בנחרצות את ההאשמות ופרסם מסמך תגובה מאשים משלו, אך לא נתן מענה לכל הטענות שהוצגו בדוח. בסופו של דבר כאמור, ב-21 בספטמבר הגיש את התפטרותו.

 

הפרשה עוררה ביקורת חריפה נגד ג'נרל מוטורס (GM) בשבועות האחרונים, ובאופן ספציפי על כישלונה ורשלנותה בביצוע בדיקת נאותות ראויה (דיו דיליג'נס). מנכ"לית GM מארי בארה הגנה על התהליך וציינה מוקדם יותר החודש כי הוא נוהל כראוי.

x