$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

האחים בירם ואבי לוי לוטשים עין לדסק"ש, אלשטיין מחפש שותף

אדוארדו אלשטיין מחפש שותף פיננסי שירכוש עמו את דסק"ש, שמתהדרת ב־2 מיליארד שקל בקופתה, סכום זהה בקופת החברה־הבת נכסים ובניין ואחזקות בבניין HSBC ובגב־ים. לוטשים עיניים לרכישה: קרן ברוש, קרן JTLV2 ולהב אל.אר

גולן חזני 07:0530.09.20

אדוארדו אלשטיין, שאיבד את השליטה באי.די.בי פתוח לאחר שהשבוע הורה בית המשפט על העברתה לפירוק, פתח בניסיונות לאתר שותף פיננסי להגשת הצעה לרכישת דסק"ש. ל"כלכליסט" נודע כי גורמים בכירים מתוך דסק"ש מסייעים לו בכך, וכבר שוחחו עם כמה גופים בנוגע להתמודדות. דסק"ש מרכזת עניין רב נוכח יותר מ־2 מיליארד שקל בקופתה, 2 מיליארד שקל בקופת החברה־הבת נכסים ובניין והאחזקות שלה: בניין HSBC ששוויו מיליארד דולר ושליש מגב־ים.  

אלשטיין הציב מראש את דסק"ש כיעד בקבוצת אי.די.בי ההיסטורית, שרכש מידי נוחי דנקנר. למעשה הוא ויתר על הנכסים שנשארו באי.די.בי ובחר להתמקד במו"מ מול מחזיקי אג"ח י"ד, המובטחת במניות השליטה בדסק"ש (70%). בדיעבד הוא שגה שכן סדרה ט', הלא מובטחת, גמלה לו על הזלזול בה והביאה את הקבוצה לפירוק. 12% מדסק"ש משועבדים לאי.די.בי אך נוכח הפירוק, הם שועבדו לסדרות ט' וי"ד.

 

המהלך של אלשטיין יהיה עתה קשה יותר. הוא יצטרך להתמודד במכרז תחרותי, ויש לו מה להפסיד: אם המפרק אופיר נאור יבקש לתבוע אותו אישית, יהיה עליו לנדוד לארגנטינה. במידה והוא יהיה בעל נכסים בישראל, כמו דסק"ש, אלשטיין עלול להיתקל בצווי עיקול עליהם. סביר שעכשיו הוא לא יוותר על האפשרות הזו, אולם עד סגירת הגיליון לא יצרו אנשיו קשר מחודש עם סדרה י"ד.

 

 

 

מניית דסק"ש זינקה אתמול ביותר מ־18%, מה שתורגם כשמחה בשוק ליציאת אלשטיין מהתמונה. בין מחזיקי סדרה ט' יש קונצנזוס שלא להשאיר את מנכ"ל דסק"ש דורון כהן בתפקיד: "הוא עמד מאחורי כל ההצעות הבעייתיות של אלשטיין להסדר. הוא לגמרי מזוהה עם אלשטיין ויש להזיז את כל אנשי אלשטיין, ובוודאי אותו. להשאיר אותו בתפקיד זו בדיחה", אמר גורם מרכזי בסדרה.

 

בסביבת אי.די.בי נשמעו קולות שלפיהם לא ברור כלל אם אלשטיין יחזור מארגנטינה: "להתמודדות על דסק"ש יש מחיר. הוא שם כאן מיליארדים וקיבל עגבניות רקובות. לא בטוח שיש לו חשק לחזור לארץ", אמרו בסביבתה. אם כך, שובו של אלשטיין עומד בסימן שאלה.

הראשונה במתעניינים היא קרן ברוש, שמנסה לגבש קבוצה שתתמודד על הרכישה. לקרן של גיל דויטש ורוני בירם, שמנהל אמיר אפרתי, אחזקות גם בסדרה י"ד וגם בסדרה ט'. הקרן מובילה למצב שבו לא ניתן יהיה לקדם מהלך ללא סדרה ט'.

 

גורם נוסף היא להב אל אר, בשליטת מנכ"ל מליסרון לשעבר אבי לוי ואלי להב. החברה התמודדה על רכישת דלק ישראל, אך בסופו של דבר קבוצת דלק התקשרה עם קרן ארבל. להב מתעניינת בזרוע הנדל"ן, אלא שהיא ציבורית ודסק"ש ונכסים ובניין מהוות עבורה שכבה שניה ושלישית - רכישה אסורה לפי חוק הריכוזיות. במצב כזה, כונסי הנכסים הזמניים של מניות השליטה בדסק"ש, רענן קליר ואלון בנימיני, ינסו לאשר מכירת נכסי דסק"ש בחלקים, או מתן זמן לרוכש להסדיר את עניין השכבות.

 

בין הפתרונות לסוגיית הריכוזיות נכלל מיזוג דסק"ש ונכסים ובניין, אירוע שכבר איננו עסקת בעלי עניין. נבחן גם צירוף שותף פרטי ללהב, שיוגדר כבעל השליטה ויחזיק לפחות בחצי מהמניות הנרכשות. שותף כזה עשוי להיות אורי מנצור, בעל עסקי מגבונים באופקים שתכנן לחבור ללהב בעסקת דלק.

 

קרן JTLV2 של עמיר בירם, אריאל רוטר ושלמה גוטמן, בוחנת זה כמה שבועות רכישת השליטה בנכסים ובניין. היא עשויה לחבור לגופים נוספים שלוטשים עין לנכסי דסק"ש האחרים. במקרה כזה תיווצר סיטואציה שבה פעולות של רוני בירם בקרן ברוש מסייעות לאחיו עמיר בירם בקרן הנדל"ן לרכוש את אחזקת הנדל"ן האטרקטיבית של אי.די.בי פתוח.

 

 

מימין: אדוארדו אלשטיין, רוני בירם, עמיר בירם ואבי לוי
מימין: אדוארדו אלשטיין, רוני בירם, עמיר בירם ואבי לוי צילומים: אוראל כהן, כפיר סיון, תומי הרפז, אביב אברמוב

 

 

אלשטיין ינסה להגיע עם מחזיקי י"ד להסדר בזק, אבל הסיכוי נמוך. ייתכן הסדר בזק עם מתמודד אחר לרכישה. אם סדרה י"ד תחליט למכור את השליטה בדסק"ש ב־900 מיליון שקל, סכום החוב שלה, ותדרוש למצות הליך כדי לקבל מחיר גבוה יותר - ייתכן עימות מול מחזיקי סדרה ט'.

 

כונסי הנכסים הזמניים של מניות השליטה בדסק"ש פועלים למינוי דירקטורים חדשים בחברה ולהחלפת אלשטיין בחברות־הבנות, בראשן כמנכ"ל נכסים ובניין. כדי להתערב בנכסים ובניין על הכונסים למנות דירקטורים בדסק"ש במקום אלשטיין ואנשיו - צעד קשה בהיותם זמניים, ולשם כך עליהם להתמנות לכונסים קבועים, תהליך שיכול לארוך שבועיים־שלושה. המחזיקים מעוניינים להדיח את אלשטיין מתפקיד מנכ"ל נכסים ובניין ולשם כך ינסו להיעזר בדח"צים של דסק"ש ושל נכסים ובניין. החברה היחידה שבה הכונסים לא יתערבו בדירקטוריון היא סלקום, נוכח הצורך בהיתר שליטה שאין בידיהם.

 

דירקטוריון אי.די.בי והמנכ"ל אהרון קאופמן עזבו את תפקידם כבר אתמול, ביוזמתו של נאור. זה ביקש להיכנס למערכות המחשוב של אי.די.בי פתוח אבל גם כאן נתקל בקושי, כי מדובר במערכות חופפות לה ולדסק"ש. נאור ביקש ויקבל את עמי ברלב כמתפעל שיסייע לו בעבודתו. ברלב ייעץ לדח"צים בנכסים ובניין ובעבר שימש כיועץ המשפטי של יורוקום.

x