שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מילון כלכליסט
קרן ההשתלמות בתקופת הקורונה
קרן ההשתלמות בתקופת הקורונה  
צילום: שאטרסטוק
 

קרן ההשתלמות בתקופת הקורונה – למשוך או לא?

במסגרת התוכנית לסיוע כלכלי שאושרה ע"י הממשלה בחודש שעבר, עובד יוכל למשוך כספים מקרן ההשתלמות שלו בהתקיים אחד מהתנאים הבאים: א. במידה והעובד או בן זוגו פוטרו מעבודתם או יצאו לחל"ת (חופשה ללא תשלום) ב. במידה וההכנסה החייבת החודשית הממוצעת של העובד ובן זוגו או היחיד ובן זוגו מיום 1 במרץ 2020 ועד תום החודש שקדם ליום שבו העובד או היחיד הגיש את בקשת המשיכה לחברה המנהלת, פחתה ביחס להכנסה החייבת החודשית הממוצעת של מי מהם בשנת 2019

בשיתוף הפניקס-אקסלנס פנסיה וגמל בע"מ 24.08.20

סכום הכסף אותו ניתן יהיה למשוך במשיכה חודשית לא יעלה על 7500 ₪. ניתן למשוך עד 6 משיכות בסה"כ עד ליום 9.2.21 מכלל חשבונותיו של קרן השתלמות העובד. משיכה כאמור תהיה פטורה ממס (כל עוד לא הופקדו כספים מעל התקרה המוטבת).במידה והעמית יבקש למשוך במהלך תקופה זו סכומים שהופקדו מעל תקרת ההפקדה המוטבת הוא ימוסה בגינם בשיעור של 25% בגין הרווח הריאלי.

 

לא בטוח שמשתלם לעשות זאת אבל זו הזדמנות להיזכר בכמה יתרונות שיש למכשיר החיסכון הזה.

 

קרן ההשתלמות בתקופת הקורונה
קרן ההשתלמות בתקופת הקורונה צילום: שאטרסטוק

 

יתרונות קרנות השתלמות

קרן ההשתלמות מאפשרת לשכירים ולעצמאים לחסוך סכום הוני לטווח בינוני.

יתרון נוסף של קרנות ההשתלמות הוא מעצם היותן מכשיר חיסכון הצפוי להעניק בעת נזילות הכספים פטור ממס רווחי הון לשכירים (בהתאם לתקרה החודשית המוטבת) ואילו עצמאיים שהפקידו בהתאם לתקרת ההפקדות השנתית המוטבת, צפויים להנות מפטור ממס רווחי הון.

 

וכן קיימת אפשרות להטבת ניכוי (הוצאה מוכרת) בשיעור של 4.5% מההכנסה השנתית החייבת (עד לתקרה ההכנסה החייבת).

במידה והחוסך יפקיד מעבר לתקרות שצוינו לעיל, ישלם מס רווחי הון על היתרה בשיעור של 25% מהרווח הריאלי.

 

לא לשכירים בלבד

כאמור קרנות ההשתלמות מיועדות הן לשכירים והן לעצמאיים

בין אם מדובר בשכירים ובין אם מדובר בעצמאים העיקרון בקרן ההשתלמות הוא, ככלל, שהיא הופכת לנזילה לאחר 6 שנות חיסכון, ובמועד זה רשאי החוסך למשוך את הכסף בהתאם להוראות הדין. חשוב לציין שמי שיבחר מסיבה כזו או אחרת למשוך כספים מקרן ההשתלמות לפני תום 6 השנים ייאלץ לשלם מס בגין פירעון מוקדם בשיעור של 47% מהיתרה (למעט בגין ההפקדות של העובד בקרן השתלמות שכירה, לרבות הצמדה וריבית).

 

על אף שהמדינה הציעה פתרון כאמור במסגרת התכנית לסיוע כלכלי, חשוב לזכור שלמשיכת כספים כאמור משמעות לטווח הארוך, שכן כספים אלו יכולים להוות נדבך נוסף כחלק מהצבירה הפנסיונית של החוסך.

 

יתרונות קרנות השתלמות
יתרונות קרנות השתלמות צילום: שאטרסטוק

 

הפניקס אקסלנס 

הפניקס אקסלנס פנסיה וגמל הינה אחת מהחברות המנהלות קרנות השתלמות במגוון מסלולי השקעה בחשיפה משתנה למניות בהתאם להעדפה ורצון החוסך.

 

 

הפניקס אקסלנס פנסיה וגמל בע"מ, עוסקת, בין היתר, בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני), ולה זיקה למוצרים פנסיוניים המנוהלים על ידה. האמור לעיל הינו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד, אינו מהווה ייעוץ ו/או המלצה ו/או חוות דעת לרכישת מוצר פנסיוני ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני ו/או ייעוץ מס בידי בעל רישיון עפ"י הדין, המתחשב בנתונים ובצרכים הפרטניים של כל אדם. במקרה של סתירה באמור לעיל לבין הוראות הדין, יגברו הוראות הדין.

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות