מילון כלכליסט
ברק רוזן
ברק רוזן  
 

ברק רוזן וישראל קנדה: נקודות ציון עסקיות מ-2019 ו-2020

ברק רוזן, מבעלי השליטה בחברת ישראל קנדה, ביצע מספר מהלכים עסקיים בשנה וחצי האחרונות, שצפויים להמשיך לקחת את ישראל קנדה קדימה

בשיתוף איברנד 25.05.20

מאת אלי וזאנה 25.5.2020בחודש מרץ האחרון, בעיצומה של "עונת הדו"חות", דיווחה ישראל קנדה על רווח נקי של 161 מיליון שקלים. לפי הדו"ח לשנת 2019, הכנסות החברה צמחו ב-2019 ב-38%, בזכות שורה של מיזמי נדל"ן מצליחים שבצעה החברה באזור המרכז והשרון. שווה לראות את האירועים המשמעותיים שביצע ברק רוזן, כדי להסיק מה צופן העתיד לחברה הציבורית ישראל קנדה.

ברק רוזן
ברק רוזן קרדיט: יח"צ

 

רכישת הקרקע באיזור התעשייה נתניה

בסוף שנת 2018 רכשה ישראל קנדה לראשונה קרקע מחוץ לאיזור גוש דן, באיזור התעשייה בעיר נתניה. מדובר בשטח של 54 דונמים, אותם רכשו מחברת דורסל בסכום של 134 מיליון שקלים. לאחר אישור העסקה, לפי פרסומים בכלכליסט, אושרה תוכנית השבחה לשטח על ידי העירייה, לבנייה על השטח (וכן שטחים נוספים באיזור) בהיקף של 280,000 מ״ר, של שטחי מסחר, משרדים, תעשייה ובית מלון. לאחר הדיווח, עלתה מניית ישראל קנדה בהיקף של שני אחוז.

 

הגדלת הבעלות בפרויקט מידטאון

ברק רוזן וחברת ישראל קנדה החליטו על רכישת אחוזי הבעלות של חברת אלקטרה בפרויקט מידטאון ב-60 מיליון שקלים. לאחר רכישת החלק של אלקטרה, תחזיק ב-81% מן המניות בפרויקט (לפני העסקה, החזיקה ב-56%). התשלום לאלקטרה יהיה פרוס לשלוש שנים, כאשר ישראל קנדה וברק רוזן יעמידו עד אז ערבות מוגבלת של 75 מיליון שקלים. העסקה הזא מצטרפת לרכישה נוספת שנעשתה רק שבועיים לפני כן, אז רכשה ישראל קנדה 37.5% במידטאון מחברת יורוקום נדל״ן מכונס נכסים, בתמורה ל-140 מיליון שקלים.

 

מתחם מידטאון הוקם על ידי שלוש חברות: ישראל קנדה (ברק רוזן), יורוקום נדל״ן ואלקטרה. לאחר שקבוצת יורוקום קרסה, נכנס חלקה של יורוקום בפרויקט לנכסים של כונס הנכסים של יורוקום, ואז נרכש כאמור על ידי ישראל קנדה וברק רוזן.

 

רכישת מנרב פרוייקטים

ישראל קנדה וברק רוזן, השלימו את הרכישה של חברת מנרב פרויקטים תמורת 563 מיליון שקלים, 30 מיליון שקלים פחות מן הסכום שביקשו במנרב בטרם פרץ משבר הקורונה. תנאי העסקה היטיבו הן עם חברת מנרב הציבורית, שמנייתה עלתה בשיעור של 11%, והן עם ישראל קנדה, כאשר מרבית הסכום ישולם באמצעות אשראי (חלק ממנו יהיה בצורה של הלוואה מחברת מנרב עצמה).

 

הקמת קמפוס ל-WIX

ברק רוזן וישראל קנדה חתמו עם חברת WIX על השכרה של קמפוס ענק ומפואר בגודל 50,000 מ״ר באיזור חוף הצוק. חברת WIX הענקית, אשר יצרה פלטפורמה לבניית אתרים באינטרנט, תעזוב את משרדיה הידועים בנמל תל אביב, ותעתיק את משכנה לקומפלקס BLUE החדש של ישראל קנדה, באיזור צומת גלילות בקצה הצפוני ביותר של תל אביב.

ברק רוזן על רקע המתחם שייבנה לחברת Wix
ברק רוזן על רקע המתחם שייבנה לחברת Wix

 

הקמפוס, אשר נמצא בבעלות ישראל קנדה, נמצא כעת בבנייה והקמה. עלות הבנייה של המיזם היא 1.5 מיליארד שקלים. מדובר בהסכם חכירה לעשר שנים, עם שלוש תקופות של אופציה בלעדית להארכת השכירות עבור WIX. אכלוס המבנה ייעשה בשלבים, תחילה כבר ב-2022, והשלב השני ב-2023.

 

הקמת מגדלים במתחם ברחוב הרכבת בתל אביב

בשנה שעברה, חתמו ברק רוזן וישראל קנדה על רכישת מגרש בפינת רחוב הרכבת ורחוב הגר״א בתל אביב. רכישת המגרש נעשתה בעלות 217 מיליון שקלים. על המגרש היוקרתי, יקימו ברק רוזן וישראל קנדה 2 גורדי שחקים בגובה 30 קומות, וכן בית מלון. שווי הפרויקט כולו צפוי להיות מיליארד שקלים. סך השטחים הבנויים בפרויקט יעמוד על 42 אלף מ"ר.

הרפואי.

משרדי קנדה ישראל
משרדי קנדה ישראל קרדיט: קנדה ישראל

 

מכירת קרקעות בסנט פטרסבורג

בשנת 2007 רכשו החברות אלקטרה וישראל קנדה שבבעלות ברק רוזן, קרקע לבנייה בעיר סנט פטרסבורג שברוסיה. בחודש פברואר 2020, מכרו 2,400 דונם מן השטחים בבעלותן לחברת Setlcity הרוסית בעלות של 78 מיליון דולרים. על השטח ייבנו 4,500 יחידות דיור. יש לציין כי Setlcity כבר רכשו חלק מן הקרקעות בעבר, וכבר החלו בבנייה של 4,500 דירות על החלק הראשון של המקרקעין. סה״כ ייבנו 9,000 יחידות דיור על הקרקע.

 

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות