$
פרסום ושיווק

לן בלווטניק יזרים 10 מיליון שקל לרשת 13 לתשלום משכורות

בנוסף למאמצי הדירקטוריון וההנהלה מול בלווטניק, ועד העובדים שלח לו בשבוע שעבר מכתב והביע הערכה על השקעתו בעבר; מאז מיזוג רשת-10, הוזרם לערוץ כ-250 מיליון שקל

אביאור אבו 17:1806.05.20

דירקטוריון רשת 13 הודיע היום (ד') כי לן בלווטניק, מבעלי רשת 13, החליט לסייע בהזרמה לטובת תשלום משכורות העובדים בחודש הקרוב. על פי הערכות, מדובר בכ-10 מיליון שקל.

 

 

 

בנוסף למאמצי הדירקטוריון וההנהלה מול בלווטניק, ועד העובדים שלח לו בשבוע שעבר מכתב והביע הערכה על השקעתו בעבר, תקווה כי ימשיך לתמוך בערוץ ובקשה לנהל מולו דיאלוג ישיר. מכתב דומה נשלח גם על ידי עיתונאים בכירים בחדשות 13. מאז מיזוג רשת-10, הוזרם לערוץ כ-250 מיליון שקל.

 

לפני כשבועיים החליט בית הדין כי רשת תעביר נתונים כלכליים לוועד העובדים, המנמקים את כוונתה לבצע את קיצוץ משוער של כ-35% בתקציב. סמנכ"ל הכספים הבהיר בדיון כי ללא תכנית קיצוצים החברה לא תעמוד בתשלום משכורות במאי. הועד גייס בהתנדבות את פרופ' ירון זליכה, המשמש כראש החוג לחשבונאות בקריה האקדמית אונו, כיועץ כלכלי. בדיון שהתקיים השבוע, הבהיר בית הדין לרשת כי ״ההסכם הקיבוצי עומד בעינו ולכן אין לפטר עובדים מחברת החדשות לפחות עד ה-1 ביולי".

 

 

 מחאת עובדי חדשות 13 מחאת עובדי חדשות 13 צילום: יח"צ

 

בחוות הדעת הכלכלית של פרופ׳ ירון זליכה הוא קבע כי הנהלת רשת הציגה לעובדים תמונת מצב מניפולטיבית על הנתונים הכלכליים של החברה וכי ההכנסות והתזרים שלה אינם מצדיקים את הקיצוץ בחברת החדשות: "התזרים מניח כי בניגוד לעבר, בעלי הערוץ לא יזרימו לו כלל מהונם עד סוף 2020, וכי החברה לא תצליח לקבל הלוואה בערבות מדינה. שתי ההנחות מייצגות תרחיש קיצון שלילי. חברת החדשות נקטה כבר צעדי התייעלות משמעותיים, המסתכמים יחדיו לכ-12% מתקציבה המקורי. נוכח מגמת ההתאוששות במשק ובשוק הפרסום, תחזית החברה על צניחה דרמטית בהכנסותיה עד סוף השנה נראית מוגזמת".

 

עוד כתב זליכה: "טענת רשת כאילו היא פטורה מחובת ההשקעה הרגולטורית בחברת החדשות (העומדת כיום ע"פ החוק על כ-67 מיליון שקל לשנה), בנימוק שהכנסותיה ב-2020 אינן צפויות לעלות על "הרצפה" הקבועה בחוק בסך כ-426 מיליון שקל, אינה מגובה בנתוני העבר. יש לשקול את שינוי המודל הכלכלי של הערוץ כך שבמקום לרכוש תוכן בידורי יקר, תיבחן האפשרות להתבסס על תוצרים פרי הפקתה של חברת החדשות, שהינם זולים משמעותית".

 

 

לן בלווטניק לן בלווטניק

 

עם החרפת משבר הקורונה, שהובילה להאטה בפרסום, הודיעה רשת על עצירתן של הפקות ודחייה בהעברת תשלומים לספקים. בנוסף, הכריזה החברה על קיצוץ שכר רוחבי של 10% לכלל העובדים וההנהלה, ועובדים אשר נשלחו לעבודה מהבית קוצצו ב-30% משרה ושכר. כמו כן, הוציאה רשת כמה עשרות עובדים לחל"ת, מתוך מצבה של כ-230. בחברת החדשות הודיעו על קיצוץ של 10% למשתכרים ביותר מ-10 אלף שקל בחודש והוציאו 15 עובדים לחל"ת מתוך כ-330 עובדים.

 

מדירקטוריון רשת נמסר: "בימים בהם נמצא הערוץ במצוקה תזרימית קשה, דירקטוריון הערוץ מבקש להודות למר בלווטניק על ההירתמות ועל הסיוע החיוני לטובת מענה לצרכים המיידים של הערוץ. ההזרמה לטובת תשלום המשכורות נעשית לאור התחייבות הערוץ לביצוע תכנית התייעלות משמעותית שגיבשה ומובילה עתה ההנהלה. אנו מקווים שגם הגורמים האחרים יפגינו מחויבות דומה. בעלי הערוץ והנהלתו נחושים להפוך את רשת 13 לערוץ שיכול לעמוד על רגליו שלו ולהתמודד עם אתגרי השוק בזכות עצמו, אך הדבר תלוי במידה רבה גם באחריות ובמחויבות של המדינה לקיומו של ערוץ טלוויזיה מסחרי עצמאי ומקצועי. תמיכתה של מדינת ישראל על רקע הפגיעה ממשבר הקורונה חיונית להמשך פעילותו".

x