$
בורסת ת"א

רשות ני"ע אוסרת להציע קרנות שורט עם מינוף של פי שלושה

בעקבות תנודות חריפות בקרנות השורט, שהביאו למינופים גבוהים ביותר מפי שלושה, רשות ני"ע דורשת מקרנות הסל להפסיק להציע אותן לציבור; קרן הסל קסם הודיעה על הקטנת המינוף לפי שניים ועוררה את זעם המשקיעים

רחלי בינדמן 11:0723.04.20

רשות ניירות ערך נתנה הנחייה לקסם ולכל חברות קרנות הסל לאסור על שיווק קרנות עם מינוף של פי שלושה. 

 

בדיווח שהוציאה הנהלת קרן הסל של קסם אתמול נחשף כי ברשות ני"ע הודיעו לה כי לפי עמדת הרשות, נאסר על מנהל הקרן להמשיך ולנהל קרנות אלה. סגל הרשות ציין כי בנסיבות הקיימות, כדי להקטין את המינוף של הקרן לפי 2, כמו שביקשה קסם למגינת ליבם של המשקיעים, רשות ני"ע לא תראה בתיקון מדיניות ההשקעות כחריגה מהתחייבות מנהל הקרן להימנע מביצוע שינוי מהותי במדיניות ההשקעה של הקרן.

 

 

ענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע צילום: אוראל כהן

 

הסיפור החל לפני שבועיים, כאשר קסם הודיעה כי תקטין את המינוף על תעודות המהמרות על ירידה במחירי מדדים מובילים בארץ ובעולם מפי 3 (כלומר כל ירידה במדד תעניק למשקיע פי 3 מגובה הירידה). זאת, בעקבות תנודות חריפות במדדים שהובילו לכך שהמינופים בפועל למשקיעים היו גבוהים ביותר מפי 3 והגיעו לפעמים לפי 4 ופי 5, בשל מנגנון איזון מורכב וקושי של קסם להיצמד למינוף של פי 3 כמובטח.

 

בעקבות ההודעה של קסם (בדומה לעוד מנהלי קרנות סל בעולם), פנה עו"ד אסף ברם לקסם (כפי שנחשף באתר כלכליסט) וטען כי משקיעים שהוא מייצג דורשים מקסם להמשיך ולשמור על המינוף המובטח. קסם דחתה בעקבות זאת את הורדת המינוף בשבועיים, אלא שכעת מתברר כי רשות ניירות ערך בעצמה דורשת מקסם ובאופן כללי להימנע מהצעת מינופים שכאלה.

x