$
פרסום ושיווק

משבר הקורונה

קסטרו הודיס דוחה תשלומים לספקים

הרשת הודיעה ליותר מעשרה ספקים שלה בכל התחומים על דחיית תשלומים באם לא תינתן לה הנחה של 30% על הסחורה או השירות שקיבלה. אם הספק לא יסכים לתת הנחה, הודיעה קסטרו כי לא תעביר את התשלום, אלא רק כשהחנויות יחזרו לפעילות

אורנה יפת 22:4017.03.20

קבוצת האופנה קסטרו הודיס דוחה תשלומים לספקים. אחרי שהוציאה עובדים לחל"ת בשל השבתת מאות חנויות הקבוצה שפועלות בקניונים בשל התפרצות נגיף הקורונה, הודיעה היום קבוצת האופנה ליותר מעשרה ספקים שלה בכל התחומים על דחיית תשלומים באם לא תינתן לה הנחה.

 

 

 

 

 

גבי רוטר, מבעלי קסטרו גבי רוטר, מבעלי קסטרו צילום: עמית שעל

 

 

בכירים בחברה התקשרו לספקים וביקשו הנחה של 30% על הסחורה או השירות שנתן הספק. לחילופין, אם הספק לא מעוניין לתת הנחה, הודיעה לו קסטרו כי היא לא תעביר את התשלום עבור השירות, אלא לאחר שהחנויות יחזרו לפעילות, וגם אז התשלום יועבר על פי סדר עדיפויות של החברה.

 

"התקשרו אלי ולעוד ספקים שני בכירים בקסטרו, ואמרו לי שאם אני רוצה לקבל את הכסף אני נדרש לתת הנחה של 30%. אם לא, הם אמרו 'שנחזור לפעילות נראה מה קורה ואם ישאר לנו כסף אחרי קניית סחורה, ניתן לך'. אם אין הנחה הם לא נותנים תשלום עבור שירות שסיפקתי להם כבר לפני מספר חודשים ומועד התשלום עבר לפני שבוע.

 

המהלך של קסטרו מגיע על רקע הודעת החברה על חשש מפגיעה משמעותית בתוצאות באם משבר הקורונה יימשך לאורך זמן. המשבר תפס את קסטרו בתקופה קשה ממילא בה היא מתמודדת עם ירידה מתמשכת בהכנסות וברווחיות ומבצעת מהלכי התייעלות. "זה אף פעם לא קרה בעבר", מציין הספק. "אני עובד עם קסטרו שנים רבות. אם המצב לא טוב אז בואו נפרוס את התשלום. אני לא חושב שהפעולה שלהם נובעת מבעיות תזרים אלא איזה שהוא ניצול של המצב. יש לי הכרות ארוכה איתם ואני יודע שהם לא עושים שום הזמנה אם אין להם כסף בקופה. הם יכולים לגרום לנו לקריסה. יש לי עובדים שאני צריך לשלם להם".

 

ספקים עימם דיברה קסטרו היום הודיעו שלא קיבלו את בקשת החברה לקבל הנחה של 30%. "אני מרוויח אולי 10% ועובד בשוק שממילא מצטמצם. כדי לתת להם הנחה של 30% אני צריך להביא כסף מהבית".

 

עו"ד חיות גרינברג, המתמחה בניהול משברים והבראת חברות בקשיים, מסרה: "מדובר על בריונות של ממש. מצער לראות איך חברה גדולה כמו קסטרו פועלת לטובת רווח החברה על חשבון הספקים. מצופה שישולם לספק ללא כל התניות באופן מיידי, בגין השירות שסיפק והוציא חשבונית עליו. אולי לגיטימי בנסיבות הקיימות לבקש הקלה מסוימת, ובמקרה שלא ניתן לשלם את מלוא החוב מיד. בסיטואציה זו ראוי לצמצם את הנזק, לשלם בשיעור המקסימלי האפשרי כעת ואת היתרה לשלם בטווח הזמן הקרוב.

 

עו"ד חיות גרינברג עו"ד חיות גרינברג צילום: שני נחמיאס

 

"מאחורי כל ספק עומדות משפחות שלמות והוצאות רבות. עצירת התשלומים האלו עלולה למוטט מעגלים שלמים כתוצאה מכך. לכן יש לשמור על הגינות ואחריות הדדית במיוחד בשעה קשה זו".

 

בקסטרו לא התייחסו לדברים.

x