מילון כלכליסט
אורח חיים בריא מתחיל בבית בריא
אורח חיים בריא מתחיל בבית בריא 
צילום: pixabay
 

אורח חיים בריא מתחיל בבית בריא

אומנם נדמה שמאז ומעולם עסקו כאן בקידום אורח חיים בריא ובבדיקה קפדנית לגבי כל דבר קטן שאנו מכניסים לפה או נותנים לילדים שלנו לאכול

בשיתוף שטראוס מים 23.02.20

עת מונחת אבן דרך נוספת בהתפשטות המודעות לאורח חיים בריא בדמות חוק סימון המוצרים, נזכיר שלא תמיד כך היה. הדור הקודם עסק פחות בתזונה נכונה והשינוי הנפלא הזה מבורך ומשמח ביותר. חוקים כגון חוק סימון המוצרים, הגדילה במקצועות הבריאות כמו דיאטניות, תזונאים, מאמני כושר ועוד, האירועים המיוחדים והמודעות אשר מובילה אותנו לרכוש מוצרים בריאים יותר, הופכים את החברה לבריאה יותר ואת העולם למקום טוב יותר. נסו לאמץ מספר הרגלים בריאים בקרב משפחתכם כדי ליצור בבית אווירה בריאה יותר וסביבה המעודדת אתכם ואת ילדיכם לאורח חיים בריא.

 

חלופה בריאה לכל מוצר

נתחיל בנושא האקטואלי יותר, כבר הזכרנו את חוק סימון המוצרים ומדובר בבשורה של ממש לצרכן הישראלי. בתחילת 2020 נכנס לתוקפו החוק המחייב יצרנים לסמן במדבקה אדומה מוצרים עם כמות גבוהה של שומן רווי, סוכר ונתרן. בשנה הבאה (2021) יופחת אף יותר הרף שייחשב לכמות גבוהה של שומן רווי, סוכר ונתרן, המחייב סימון במדבקה אדומה. עליכם הצרכנים מוטלת האחריות לוודא צמצום מוצרים עם סימון אדום וחיפוש אחר חלופה בריאה יותר לכל מוצר שאתם רגילים לקנות. בהחלט ייתכן שלא תמצאו מוצר שייענה על הצורך שלכם וגם ייחשב לבריא, אם כי זכרו שמדובר בעניין יחסי ועליכם לשאוף לצמצום המוצרים הפחות בריאים, כאשר ברור שלא ניתן להימנע לחלוטין מסוכר, שומן רווי ונתרן.

 

מתקן מים לבית

אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להשמנה ולפגיעה בבריאות הוא שתייה מרובה של משקאות ממותקים. מעבר לכמויות הסוכר הרבות במשקאות אלו, ישנם חומרים נוספים שמזיקים לבריאות כגון צבעי מאכל, חומרים משמרים ועוד. כדי לעודד אתכם ואת בני הבית לשתות יותר מים או יותר תחליפים בריאים למשקה מתוק ומפתה ביותר, תוכלו להגיש מים בריאים עם תוספת פרי או נענע, להכין יותר שייקים בריאים וצבעוניים, לשתות מים מוגזים במקום משקה מוגז עם סוכר ועוד. נוסף על כך, תוכלו לדאוג להימצאותו של מתקן מים בבית שימשוך ילדים לשתות יותר מים ואף ישמש כתזכורת להרבות בשתייה בימים חמים. מתקן מים כזה, מקדם אורח חיים בריא בשני משורים, הראשון כפי שהזכרנו מוביל לשתייה מרובה של כל בני הבית, והשני, והחשוב לא פחות הוא איכות המים שאתם שותים, שכן כיום ישנם לא מעט פתרונות חדשניים לטיהור מים, למשל חברת תמי4 המציעה מתקני מים שונים עם מטהר מים פרי פיתוחה, הנחשב למתקדם ביותר בעולם.

 

אורח חיים בריא מתחיל בבית בריא
אורח חיים בריא מתחיל בבית בריא צילום: pixabay

 

הבית – מבצר של בריאות

שינויים דרסטיים באורח החיים זה לא דבר פשוט, ולעיתים אנו מסגלים לעצמנו הרגלים מזיקים שקשה מאוד להיפטר מהם. לדוגמה, אם אתם מעשנים, ואינכם מסוגלים להפסיק בשלב זה, נסו לפחות להימנע מעישון בבית או בסביבתו ולשמש דוגמה אישית לבני הבית. מעבר לנזקי העישון הפסיבי ממנו סובלים קרובי המשפחה של המעשנים, מדובר במסר חשוב לילדים, ובעיקר לילדים מתבגרים, שמדובר בהרגל מגונה המשפיעה לרעה על הבית. דוגמה נוספת, אם מדי פעם אתם נוהגים להזמין אוכל שנחשב ל-"ג'אנק פוד", נסו כמובן להפחית וגם להימנע מלעשות זאת בבית. במקום הזמנות וטייק אווי, נסו לקבוע הרגל שאכילת פיצה, המבורגר וכדומה נעשית אך ורק במסעדה ולא בבית. הדבר יוביל לירידה בכמות ה-"ג'אנק" שהמשפחה צורכת ולהרחקת ההרגל הפחות בריא מהבית.

 

כיף להתאמן

הקדמה מביאה עמה לא מעט מוצרים וגדג'טים מיוחדים שיכולים להפוך אימונים ופעילות גופנית לכיף של ממש. שימוש משפחתי בשעונים חכמים ואפליקציות למיניהן יגביר את העניין בפעילות גופנית בקרב בני הבית ויעזור לכם להקפיד על פעילות ספורטיבית מהנה. בעוד קשה יותר לשמור על פעילות סדירה מחוץ לבית עקב תנאי מזג האוויר ואילוצים שונים, ביצוע תרגילים בבית באמצעות אפליקציה יכולה להפוך להרגל קבוע בו כל בני המשפחה מקדשים פרק זמן מסוים לשמירה על כושר. חפשו אפליקציה מעניינת, מתוך מאות כאלה שקיימות בשוק, אשר כל בני הבית מתחברים אליה ומחויבים לפרויקט המשפחתי החדש שלכם. כאן למשל תוכלו למצוא מספר אפליקציות כיפיות לכל המשפחה. 

 

תפקידנו כהורים להנחיל בילדינו את המודעות והחשיבות שבתזונה נכונה ואורח חיים בריא, וכן לעזור להם לסגל לעצמם הרגלים בריאים החל מגיל קטן. עידוד ילדים לאורח חיים בריא מצליח במיוחד כאשר אנו משמשים להם דוגמה ומאמצים הרגלים בריאים בעצמנו. נוסף על כך, סביבה בריאה וצמצום הרגלים לא בריאים הופך את המשימה לפשוטה יותר.

 

פרסום ראשון: 23.02.20, 17:03

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות