$
פרסום ושיווק

בעקבות איסור הטיסות מסין: צפי לעיכוב בחבילות

חוסר ודאות בקרב חברות השליחויות בעקבות איסור הטיסות לישראל. חלק מלקוחות דואר ישראל קיבלו הודעה שיתכנו עיכובים בחבילות. ספקים של עלי אקספרס הקפיאו העברת סחורות לאתר ופונים ישירות לצרכנים בבקשה שיבטלו את הרכישה. עמיל מכס: "הכל יגיע בטיסות קונקשן". גורם בדואר: "חוששים מביטול טיסות מסין של מדינות נוספות"

מירב קריסטל 20:2930.01.20

התחפושת לא תגיע? חוסר ודאות לגבי תנועת החבילות מסין לישראל בעקבות איסור הטיסות מהמדינה לישראל, כך לפי חברות השילוח, עמילי מכס ודואר ישראל. שר הבריאות, יעקב ליצמן, אסר על טיסות מסין לישראל בעקבות התפרצות נגיף הקורונה במדינה.

 

 

חלק מהלקוחות של דואר ישראל כבר קיבלו הודעה לפיה יתכן ויהיו עיכובים בחבילות בגלל המצב. במקביל, בסין מצויים עדיין בחופשת ראש השנה הסיני, שהוארכה עד 2 בפברואר בחלק מהמקומות.

 

אחד מעמילי המכס אמר שאם לא יאשרו טיסות ישירות, "הכל יגיע בטיסות קונקשן למשל עם טורקיש. אין כוח שבעולם שיעצור תנועה של מטענים ובטח לא של e-commerce". חברת שילוח אחרת אמרה ל-ynet: "כרגע שאר נתיבי האוויר פתוחים, אז יתכנו עיכובים אך לא תיעצר תנועת החבילות".

 

בדואר לעומת זאת חוששים שגם מדינות אחרות יעצרו את תנועת המטוסים לסין. חבילות מגיעות לישראל בטיסות של חברות השילוח, בטיסות נוסעים מסחריות רגילות ובדרך הים. סין היא המדינה המובילה במשלוח חבילות לישראל.

מרכז המיון הארצי של דואר ישראל מרכז המיון הארצי של דואר ישראל צילום: אוראל כהן

 

 

כך למשל, עלי אקספרס הוא האתר הפופולרי ביותר בקרב ישראלים. גם מוכרים רבים באיביי (eBay) הם סיניים ששולחים חבילות מסין. עוד אתרים פופולריים הם SHEIN, Gearbest ו-Geekbuying.

 

ספקים רבים הודיעו לאחרונה לאתרים הסיניים כי הם מקפיאים העברת סחורות לאתרים ומאפשרים לצרכנים לבטל את הקנייה שלהם. מי שלא יבטל את הקנייה - יקבל את החבילה באיחור, כך מוסרים הספקים לצרכנים. לפי משרד הבריאות, אם כבר קיבלתם את החבילה - אין בעיה לפתוח אותה.

 

בדואר העריכו בדצמבר 2019 כי 2019 צפויה להסתיים על הזמנה של כ-68 מיליון חבילות במשקל כולל של כ-16 אלף טונות. יש לציין כי עיקר נפח החבילות מסין מגיע באמצעות דואר ישראל.

 

מדואר ישראל נמסר בתגובה: "מדובר בהתראה בלבד עקב ביטול חלק מטיסות הנוסעים הישירות לסין וממנה. אנו פועלים למשלוח בנתיבים אלטרנטיביים ובטיסות מטען. מן הראוי להדגיש כי מדובר בהתראה בלבד". 

x