$
חברה וסביבה

גרמניה: תוכנית לאנרגיה מתחדשת ב-54 מיליארד יורו

הממשלה פרסמה תוכנית לארבע שנים להאצת מעבר המדינה לשימוש באנרגיה מתחדשת והפחתת פליטות הפחמן שלה ב-55% עד 2030; התוכנית כוללת סבסוד של נסיעה ברכבת ומיסוי מוגבר לדלק ולדיזל; אבל יש בגרמניה מי שמאוכזבים

שירות כלכליסט 10:4221.09.19
ממשלת גרמניה חשפה אתמול (ו') תוכנית ארבע-שנתית בהיקף של 54 מיליארד יורו להאצת מעבר המדינה לשימוש באנרגיה מתחדשת והפחתת פליטות הפחמן שלה. במקביל תסייע התוכנית להמריץ את כלכלתה. הפרסום התבצע בשעה שמאות אלפי אנשים גדשו את רחובותיהן של ברלין וערים מרכזיות נוספות בגרמניה וברחבי העולם בקריאה לפעולה דחופה להתמודדות עם משבר האקלים.

 

 

 

הקנצלרית אנגלה מרקל חשפה את התוכנית במסיבת עיתונאים, והודתה שגרמניה אינה עומדת ביעדה המקורי להפחית עד שנת 2020 את פליטות הפחמן שלה ב-40% לעומת הרמות שנרשמו בשנת 1990. כעת היא מכוונת להפחתה של 55% עד 2030, כך לדברי מרקל. "אנחנו חייבים לומר ברמה גבוהה של ודאות שהמטרה שהצבנו לעצמנו ב-2007 לא תושג לרוע המזל, וזה מה שמפריע לי, וגם להרבה אחרים," כך מרקל.

 

הפגנה בברלין למען כדור הארץ הפגנה בברלין למען כדור הארץ צילום: איי אף פי

 

התוכנית החדשה כוללת סובסידיות להחלפת מערכות חימום מרכזיות שפועלות על נפט, והורדת מסים על כרטיסי רכבת כדי לעודד יותר גרמנים להשתמש בה. המסים על טיסות יועלו ותוצג מערכת מיסוי חדשה על פליטות פחמן שתעלה את עלויות השימוש בדלק ובדיזל.

 

"אני חושב שזו חבילה חזקה מאוד שנותנת לנו הזדמנויות רבות לעזור ולעצור את שינוי האקלים", כך אמר שר האוצר הגרמני אולף שולץ, "וכיוון שהצבנו לעצמנו את המטרה להמשיך ולנטר את מצבנו, יהיה לנו קל יותר לעמוד הפעם במטרות". התוכנית החדשה אינה כוללת נטילת הלוואות נוספות ע"י הממשלה הגרמנית, מה שיאפשר לה להמשיך באיזון התקציבי ללא הפרעה.

 

אך לדעת פעילי סביבה, הממשלה הגרמנית פספסה את ההזדמנות שלה לשינוי. "אני מאוד מאוכזבת", כך אמרה אנלינה ברבוק, מנהיגת מפלגת האופוזיציה הירוקה בטוויטר, "מה שהאקלים זקוק לו הוא פעולה מהירה, חזקה ומחייבת. מה שקיבלנו הוא (מהלך) חלש, איטי, ולא מחייב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x