שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מילון כלכליסט
דגלי אירופה
דגלי אירופה  
קרדיט: pixabay
 

מדריך עבודה באירופה לבעלי אזרחות אירופאית

מה הקשר בין דרכון פורטוגלי או ספרדי לשוק התעסוקה האירופאי

בשיתוף פספורטוגו 26.06.19

בשנים האחרונות, ישראלים רבים החליטו לנצל את אפשרויות החוק הפורטוגלי והספרדי, ולנסות לקבל דרכון פורטוגלי או דרכון ספרדי, כלומר אזרחות אירופאית התקפה למדינות האיחוד. הסיבה לכך הינה בעיקר כלכלית או תעסוקתית, שכן עבור ישראלים רבים השוק האירופאי כולל הזדמנויות רבות יותר מהשוק הישראלי המצומצם יחסית, גם כשמדובר בצעירים חסרי הכשרה וגם כשמדובר במבוגרים בעלי מקצועות שונים. אז אילו הזדמנויות או הטבות יהיו פתוחות בפניכם עם דרכון כזה?אזרחים מקבלים יותר

למרות שתנאי ההעסקה משתנים לעיתים בין מדינה למדינה, היתרון המשמעותי ביותר הרלוונטי לבעלי דרכון פורטוגלי או ספרדי, הוא העדיפות הניתנת לבעלי אזרחות בשוק המקומי, לעומת עובדים בעלי אשרה או ויזה. למעשה, בעלי אזרחות אירופית ודרכון אירופאי יוכלו ליהנות מאפשרויות תעסוקה כמעט בלתי מוגבלות, בין אם מדובר בצעירים לפני לימודים או אחרי צבא, ובין אם מדובר באנשים בעלי מקצוע המעוניינים לבחון את עתידם בחו"ל, או לעשות רילוקיישן (העתקת מיקום מגורים עבור תעסוקה) לתקופה.

 

כלכלות שונות = הזדמנויות רבות יותר

היות והאיחוד האירופאי מכיל מדינות רבות וביניהן, מדינות מערב-אירופאיות לצד מזרח-אירופאיות, מגוון אפשרויות התעסוקה הקיים באיחוד ככלל הוא עצום ומשתנה ממדינה למדינה, בהתאם לרמת הפיתוח של כל כלכלה וכלכלה, והמאפיינים המסוימים שלה. בגדול, אנשי מקצוע מתחום הכלכלה, רפואה, ענפי ההנדסה ועוד, יוכלו למצוא עבודה ברבות ממדינות האיחוד, אולם חשוב לציין שגם צעירים ללא הכשרה יוכלו למצוא הזדמנויות תעסוקה הדומות לאלו הקיימות בארץ, כמו מכירות בכלל, מכירות בעגלות, מלצרות, עבודה בברים ואבטחה. אגב, אותן עבודות המיועדות לצעירים הן מאוד משתלמות לישראלים שיעדיפו ללמוד באירופה, והן מתווספות להטבות השונות הנוגעות לתנאי הקבלה ללימודים, אפשרויות המגורים ועוד.

קרדיט: pixabay

 

יתרון נוסף: יכולת המעבר בין מדינות האיחוד

לא משנה מהי מטרת העבודה באירופה או האם הנכם מתכננים להשתקע שם לזמן קצר או ארוך, היתרון הגדול של אזרחי האיחוד האירופאי הוא כמובן היכולת לעבור באופן כמעט חופשי בין מדינות האיחוד (בעזרת דרכון אירופאי) וליהנות מהטבות שונות הנוגעות לעבודה, מגורים וכלכלה. לכן, בשונה ממקבלי אשרת עבודה, כבעלי אזרחות אירופאית לא תהיו מחויבים למעסיק אחד בהכרח כתנאי לעבודה, אלא תוכלו להתקבל לעבודה בפשטות ולהמשיך למקום אחר או למדינה אחרת, במידה ותיפתח בפניכם אפשרות תעסוקתית מעניינת יותר, או משתלמת יותר.

 

בחלק מהמדינות קיימת אפילו עדיפות לישראלים!

מעסיקים רבים במדינות אירופה מעניקים עדיפות לישראלים בעלי אזרחות אירופאית המנסים להתקבל לעבודות במקצועות מגוונים, לרבות מקצועות ריאליים למיניהם. בהתאם, חשוב לאותם מעסיקים להציע הטבות רבות למועמדים הישראלים בעלי האזרחות האירופאית כדי לשמר אותם בעבודה, כמו הטבות בתחום התחבורה, פטורים מתשלומים שונים והטבות בתחום המגורים. במידה ותצליחו להתברג למקום כזה, אין ספק כי תוכלו ליהנות מתנאי עבודה משופרים לצד משכורת גבוהה.

 

לסיכום, השוק האירופאי הוא כמו ים של הזדמנויות תעסוקה עבור בעלי אזרחות אירופאית. במידה והנכם מתכננים או שוקלים לעבור, מומלץ לברר האם הנכם יכולים לקבל אזרחות אירופאית דרך הקשר ההיסטורי שלכם לצאצאי מגורשי ספרד, במקום להסתפק באשרת עבודה.

 

הכתבה בשיתוף חברת פספורטוגו

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות