מילון כלכליסט
רונן מרדכי גרין עם שר התיירות  (משמאל) ועורך הדין חגי אדורם (מימין)
רונן מרדכי גרין עם שר התיירות (משמאל) ועורך הדין חגי אדורם (מימין) 
 

רונן מרדכי גרין מעיר את משקיעי הנדל"ן המסחרי

אפקט הקניות ברשת מטלטל במידה רבה את שוק הנדל"ן המסחרי עם סגירתם של סניפים ברחבי הארץ. יזם הנדל"ן רונן מרדכי גרין עושה למשקיעים סדר ומרגיע: "האחד סוגר? האחר פותח"

בשיתוף יזם הנדל''ן רונן מרדכי גרין 22.01.19

לא נעים לראות סופר סגור

רונן מרדכי גרין מסביר כי זהו אינו סוד כי ציבור רוכשי המותגים ומצרכי המזון אונליין בארץ ובעולם מתחשבים בעיקר בכיסם ומחשבים את הזמן עד לקבלת החבילה הבאה, ציבור משקיעי הנדל"ן המסחרי בישראל אינו בסדר העדיפויות הראשי של הרוכשים ברשת.

לעומת ציבור הרוכשים ברשת, ציבור משקיעי הנדל"ן המסחרי, המחפשים אחוזי תשואה גבוהים ויציבים היכולים להגיע אפילו עד כ- 10% בשנה, נמצאים בחשש עקב סגירת רשתות אופנה וסניפי מסחר רבים.

כך למשל, רשתות אופנה רבות הודיעו על סגירת עסקיהן וקשיים כספיים רבים עקב הפסדים רבים, בניהן ניתן למצוא את רשתות האופנה הוניגמן, מאוזנר, רמי לי, דיסקרט, סליו ואף רשתות אופנה כדוגמת המשביר 365 ו קסטרו-הודיס שהודיעו לאחרונה כי מתמודדות עם שוק אופנה במצב הישרדותי.

עם קריסות שונות של רשתות מזון לאורך השנים, לאחרונה ניתן לראות גם תכנון אסטרטגי של רשתות המזון לצמצום שטחי המסחר לשנים הבאות וזאת על מנת לשרוד את העלויות הרבות של שטחי המסחר אל מול הרווחים הסופיים ברכישות הפרונטאליות.רבים הם הגורמים איתם החברות מתמודדות, מסביר יזם הנדל"ן רונן מרדכי גרין: "רבים הם הגורמים למשבר בענף האופנה והמזון בישראל, כזה המסחרר באופן ישיר את ענף הנדל"ן המסחרי: שמיים פותחים, רפורמות שונות על בעלי העסקים, עלויות חומרי גלם ושכר עובדים בעלייה, תחרות קשה, שכירות גבוהה בקניונים, טעויות קשות בהתנהלות בעידן הנוכחי וסיבות רבות נוספות המכבידות על המשק והחברות השונות".

רונן מרדכי גרין מסביר את הסיבה הראשית למשבר: "מעל כל גורם נמצא הגורם העיקרי איתו ההתמודדות היא הקשה ביותר - אתרי רכישות האונליין. ניתן להגיד היום בבטחה, חברות שלא יעבירו את מרכז פעילותן לקניות אונליין צפויות לספוג הפסדים גבוהים ואף לקרוס בשלבים מתקדמים. יחד עם כניסתה הצפויה של אמזון לישראל, הפטור ממע"מ בקניות באינטרנט והשקעת החברות הגדולות באתרי איקומרס יקרים - אנו עדים לסגירת מאות חנויות מסחר בארץ, מה שפוגע באופן ישיר בנדל"ן המסחרי להשקעה".

 

רונן מרדכי גרין: "דור חדש של משקיעים בנדל"ן מסחרי יכול לנצל את המשבר דווקא לצמיחה"

סגירה וצמצום חברות וסניפי מסחר רבים הם אינם דבר של מה בכך, לפעולות אלו משמעות רבה למשק הישראלי כזו המתחילה מפיטורים נרחבים ועד לחובות רבים לנושים.

אחותנו הגדולה ארה"ב משמשת לא פעם ככלי חיזוי למצבים שונים בישראל, לעיתים משברים שונים בארה"ב הם הרצת השעון אחורה לתחילתו של מצב דומה בישראל. הדוד סם חווה משברים קשים בסגירת רשתות אופנה רבות ובעיקר קריסה בולטת של קניונים ברחבי האימפריה האמריקאית, עד לכדי "פילים לבנים" העומדים ריקים ונטושים, כאשר פעם היו תוססים ומלאי רוכשים.

 

רונן מרדכי גרין
רונן מרדכי גרין

 

למרות סגירתם של מתחמי המסחר הרבים, בארה"ב וגם בישראל אנו עדים דווקא לצמיחה והתאוששות כלכלית, עם עלייה בשכר העובדים במשק ואחוז אבטלה נמוך. הסבר סביר לתופעה היא "החלפת שחקנים", במקום שטחי המסחר הרבים באים לא פעם מחסנים שונים ועסקים שאינם עוסקים באופנה או מזון או שאינם עוסקים בתחומים אלו בלבד - הסבר זה, אמור לספק זריקת הרגעה משמעותית למשקיעי הנדל"ן המסחרי.

 

רונן מרדכי גרין מוסיף: "נכון, אתר איקומרס הוא ישות אמורפית ואין למשקיעי הנדל"ן המסחרי כל עניין בו.

אולם, למרות סגירת העסקים, ישנם תחומים שבהם לא רק שאין ירידה בביקוש אלא דווקא עליה מטאורית, כגון כל תחום התיירות. אשר שובר שיאים משנה לשנה, נתוני האבטלה למשל אינם נפגעים עקב החלפות ידיים ושילוב עובדים בפן הלוגיסטי והשירותי של אתרים אלו". עוד מוסיף רונן מרדכי גרין: "דור חדש של משקיעים בנדל"ן מסחרי יכול לנצל את המשבר דווקא לצמיחה" ולהשקיע בנדל"ן מסחרי בזיקה תיירותית, אם זה במלונות או בשטחי מסחר הנמצאים באזורי תיירות , השקעה בנדל"ן מהסוג הזה מצריכה את היד על הדופק, תחכום והבנה משמעותית בתחום - משקיע ותיק אמור להיות מוכן לכל תרחיש ויודע לזהות אפיקי השקעה חלופיים. האחד סוגר? האחר פותח - נסגר קניון? אשקיע במחסן או במלון".

 

מורכב ומסובך, יציב ואטרקטיבי

אם תשאלו כל גורם מתחיל בנדל"ן המסחרי האם כדאי להיכנס לתחום, הוא יבהיר לכם כי עליכם לחשוב פעמיים לפני כניסה לתחום זה ואם הוא מעוניין בטובתכם, אף יוסיף כי המלצתו החמה היא להיכנס לאחר תהליך החשיבה.

ענף הנדל"ן מאז ומעולם היה המחוז הבטוח להשקעה בעלת תשואות גדולות ויציבות לטווח הארוך, הנדל"ן המסחרי שהיה במשך שנים נחלתם של עשירי ישראל וותיקי ענף הנדל"ן בלבד, הופך בשנים האחרונות לדבר הבא בעולם ההשקעות וזאת עקב תשואות גבוהות יותר מהנדל"ן למגורים.

 

אין אפשרות להסוות את האמת, עיסוק בהשקעה ישירה בנדל"ן למסחר הוא עיסוק מורכב, כזה המצריך אישורים רבים, מנגנון חשיבה והתנהלות שונה, איתנות כלכלית ברורה בפרויקטים גדולים ואם לא די בכך, קריסתן וצמצומן של חברות רבות בענף האופנה והמזון והמעבר לקניות אונליין - הפכו את הנדל"ן המסחרי לעסק מסובך המצריך הבנה מורכבת.

 

למרות זאת, היעד העיקרי של כל משקיע הוא כמה שיותר תשואה ובכמה שיותר יציבות המפחיתה את רמת הסיכון שבהשקעה. ניתן לצאת מנקודת הנחה כי שטח מסחר בישראל לא עתיד להישאר ריק זמן רב (אם בכלל) ועל כל שחקן שיוצא משטח מסחר מגיע שחקן חדש, לפעמים שונה לחלוטין ולפעמים אף זהה לשחקן הקודם.

בראייה ראשונית מוצדקת, רכישות אונליין נראות כמכה קשה למשקיעי הנדל"ן המסחרי, אך בהתבוננות מקצועית מורכבת הנדרשת בתחום זה, ניתן להבין כי דווקא המעבר לרכישות אונליין יכול לייצר שחקנים מגוונים חדשים ועמידים יותר.

 

 

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות