שווקי חו"ל

דרמה בשוק הנפט העולמי: קטאר פורשת מקרטל אופ"ק

ימים ספורים לקראת הפגישה המכרעת של הארגון - והחלטה על המשך מדיניות התפוקה - מפתיעה המדינה מהמפרץ עם הודעה על פרישתה, שתיכנס לתוקף בינואר 2019

שירות כלכליסט 08:3303.12.18

הודעה מפתיעה יוצאת מקטאר: הנסיכות מהמפרץ מודיעה הבוקר על פרישתה מקרטל מדינות הנפט אופ"ק - לאחר 57 שנים כחברה בארגון. ההודעה יוצאת ימים לפני הפגישה הקריטית של הנהגת אופ"ק באוסטריה.

 

קטאר הצטרפה לאופ"ק בשנת 1961 - שר האנרגיה של הנסיכות, סעד אל קבאבי, הודיע היום (ב') על החלטת הפרישה במסיבת עיתונאים מיוחדת. הפרישה תיכנסה לתוקף ב-1 בינואר 2019.

 

לדברי השר, קטאר קיבלה את ההחלטה לנוכח ההכרה בכך שהיא תוכן לשפר את מעמדה בשוק העולמי כשהיא אינה חברה בארגון. אל קבאבי הדגיש שמדובר במהלך "טכני ואסטרטגי", ולא עומדת מאחוריו מטרה פוליטית.

 

המדינות החברות באופ"ק צפויות להתכנס לפגישתן השנתית בוינה ביום חמישי הקרוב, על מנת לקבל החלטה על המשך מדיניות התפוקה של המדינות החברות - כאשר על הפרק אפשרות לצמצום נוסף בתפוקה. מדינות שאינן חברות בארגון, בהובלת רוסיה, יקחו חלק בפגישות.  

 

מחיר הנפט נפל ב-25% מאז תחילת אוקטובר אך שב וטיפס בימים האחרונים על רקע הדיווחים בדבר כוונת אופ"ק לקבל החלטה מחודשת על צמצום התפוקה - למרות לחץ אמריקאי. הבוקר נרשם זינוק חד במחירי הנפט בעקבות ההחלטה האמריקאית-סינית להקפיא את צעדי מלחמת הסחר ולפתוח בשיחות בניסיון להגיע להסדרי סחר מוסכמים בין המדינות. 

 

 

 צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x