$
שווקי חו"ל

קומקאסט גברה על פוקס: תרכוש את רשת סקיי הבריטית ב-39 מיליארד דולר

המאבק הארוך בין שתי ענקיות המדיה על רכישת 61% מרשת הטלוויזיה הבריטית הסתיים בהליך התמחרות שארך 24 שעות ובסיומו הציעה קומאסט הצעה גבוהה יותר - 17.28 פאונד למניה לעומת 15.67 פאונד למניה שהציעה פוקס המאה ה-21. החלטה רשמית תתקבל באסיפת בעלי המניות ב-11 באוקטובר

שירות כלכליסט 21:1722.09.18

קומקאסט גברה על פוקס המאה ה-21 ותרכוש את רשת סקיי הבריטית ב-39 מיליארד דולר. כך התפרסם הערב עם סיומה של התמחרות בת 24 שעות שנערכה בין שתי ענקיות המדיה האמריקאיות. בכך הגיעה לסיומה התחרות על רכישת מניות השליטה בסקיי ניוז (נתח של 61%) שהחלה לפני כ-21 חודשים. קומקאסט הציעה 17.28 פאונד למניה, בעוד שההצעה של פוקס היתה נמוכה יותר ועמדה על 15.67 פאונד למניה - כך על פי גורמים רשמיים בפאנל ההתמחרות.

 

  

 

 

ביום חמישי הודיעו הרשויות בבריטניה ששתי המתחרות - פוקס המאה ה-21 (המחזיקה כיום ב-39% בסקיי) וקומקאסט - יגישו את הצעותיהן במהלך במכרז של 24 שעות. המכרז שכלל שלושה סיבובים של הצעות, כולן במזומן, נפתח אתמול (ו') והסתיים כאמור הערב. החלטה רשמית על הרוכשת תתקבל באסיפת בעלי מניות של רשת סקיי שתיערך ב-11 באוקטובר, אם כי סביר שההצעה הגבוהה יותר תזכה.

 

קומקאסט היא החברה האם של רשת NBC האמריקאית, של אולפני ההסרטה יוניברסל ופארקי השעשועים של יוניברסל. עם ההחלטה עליה כזוכה, הסתיימה למעשה ההתמודדות הממושכת בין שתי המתחרות, שהחלה לפני 21 חודשים, וכללה שורה של הצעות משופרות מצדן, לצד תגובות שליליות - בעיקר מצד המערכת הפוליטית והרגולטורית בבריטניה לרעיון של מכירת הרשת.

 

כעת, משהסתיים הליך ההתמחרות, שתי החברות נדרשות להודיע לסקיי על הצעותיהן העדכניות עד יום שני, ולפרסם בפומבי את הצעותיהן לפני יום חמישי. ההכרעה הסופית היא בידי מועצת המנהלים ובעלי המניות של סקיי, כאשר המועד האחרון להחלטה הוא כאמור ה-11 באוקטובר.

 

אדם המקורב להליך סיפר היום ל-CNBC שקומקאסט רצתה להבטיח שהיא מגישה הצעה גבוהה משמעותית מזו של מתחרתה פוקס המאה 21 כדי להשפיע על בעלי מניות הנוטים ללכת עם פוקס, המחזיקה כאמור בנתח של 39% מסקיי.

 

 

 צילום: Sky

 

 

ניצחון של פוקס, שבבעלות משפחת מרדוק, היה יכול להיות בעייתי מבחינת הרגולטורים הבריטיים, שכן במקרה כזה החברה היתה עוברת לאחזקה של 100% בסקיי לצד נכסי מדיה נוספים שמחזיק מרדוק בבריטניה ובהם העיתונים  הטיימס והסאן - שהיו מקנים לו השפעה תקשורתית גדולה מדי לדעת רבים.

 

ההצעה של פוקס היא בעקיפין הצעה של דיסני, שצפויה (אם לא תהיה מניעה בלתי צפויה) להשלים במהלך השנה הקרובה את רכישת רוב נכסי פוקס תמורת 71 מיליארד דולר (דיסני גברה על קומקאסט בתחרות על רכישת פוקס).

 

סקיי נסחרת כיום בשווי של כמעט 36 מיליארד דולר בבורסת לונדון, וההערכות היו שההצעות שיועברו במכרז יהיו כנראה גבוהות יותר. ההצעה הפומבית האחרונה שהעבירה קומקאסט בחודש יולי היתה לפי שווי של 14 פאונד למניית סקיי (19.50 דולר), שהעניקה לחברה שווי של 34 מיליארד דולר. הצעתה של פוקס שהועברה גם כן בחודש יולי היתה לפיו שווי של 14 פאונד למניה. מניית סקיי נסחרת היום במחיר של כ-15.80 פאונד למניה.

 

מחיר מניית סקיי עלה ביום המסחר האחרון אתמול (שישי) בבורסת לונדון לקראת ההתמחרות והמניה נסחרה תמורת 15.96 פאונד (20.86 דולר). העלייה במחיר המניה מעידה שהמשקיעים ציפו להצעות גבוהות יותר לעומת אלו שהוצעו בעבר, כאשר כמה אנליסטים העריכו שההצעות ינועו סביב 16 פאונד למניה (20.92 דולר), או יותר. כאמור, הצעתה של קומקאסט היתה גבוהה יותר ועמדה על 17.28 פאונד למניה.

 

סקיי נחשבת כנכס חשוב לחברות התקשורת האמריקאיות, היא בעלת הזכויות לשידור הפרמיירליג (ליגת הכדורגל האנגלית הבכירה) ויש לה 23 מיליון מנויים בתשלום ברחבי יבשת אירופה. רכישת 61% ממנה היא צעד חשוב לקומקאסט, במיוחד לאור התחזקות נטפליקס ואמזון פריים.

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x