$
השורה התחתונה

השורה התחתונה

איך למקסם את הרווח ממטבעות דיגיטליים

התנודתיות במטבעות הדיגיטליים יכולה להניב רווח אם יודעים לנצל נכון את הטבות המס הקיימות

תומר רביד 08:4421.08.18
לאחר שנה תנודתית צלל הביטקוין בשבוע שעבר מתחת לשווי של 6,000 דולר. לפני ההחלטה אם לממש את ההשקעה, כדאי להתעכב על מדיניות המיסוי בתחום, ולגלות כיצד ניתן לנצל אותה לטובת רווח מוגדל.

עולם המטבעות הדיגיטליים, שספג שנים ארוכות התעלמות מהממסד הפיננסי, תפס את תשומת הלב של הבנקים המרכזיים בעולם - ושל רשויות המס. בנק ישראל, בדומה לבנקים מרכזיים מובילים בעולם, הבהיר כי המטבעות הדיגיטליים אינם בבחינת מטבע לתפיסתו, והם למעשה נכס פיננסי, כמו נייר ערך.

מטבעות וירטואליים מטבעות וירטואליים

 

בהתאם פרסמה רשות המסים עמדה, שלפיה רווח שנוצר מפעילות במטבעות דיגיטליים חייב במס רווחי הון של 25% מהרווח. נוסף על כך קבעה הרשות כי הפעילות במטבעות דיגיטליים חייבת בדיווח. על המשקיעים בתחום להגיש לה דו"חות המפרטים את הפעולות שעשו ואת הרווחים מהן. בחודשים האחרונים רשות המסים אף פונה מיוזמתה לפעילים בתחום ודורשת דיווח על פעילותם.

 

חובת המס על הפעילות במטבעות דיגיטליים מעניקה גם את הזכות ליהנות מהטבות מס שנלוות לה, באופן חוקי לגמרי.

 

מגן מס

 

מס רווחי הון מוטל על הרווח מהפעילות במטבעות, שנוצר בעת מימוש המטבע והפיכתו לכסף - שקלים או מט"ח. רשות המסים פרסמה את הפעולות שאם נוצר מהן רווח יש למסותו, כולל החלפת מטבע דיגיטלי אחד באחר והשתתפות בהנפקות.

 

ניתן לקזז הפסדי הון מול רווחי הון באותה שנת מס. חודש יולי, למשל, התאפיין בעליות, ואילו אוגוסט בירידות. אם לדוגמה ביצעתם פעילות ביולי שהניבה רווח של 5 מיליון שקל, ומפעילות באוגוסט נוצר הפסד של 2 מיליון שקל, המס יחושב על רווח של 3 מיליון שקל. ההפסד יהיה מגן מס. עם תכנון מס נכון וחוקי, ודיווח במועד לרשויות, ניתן גם להעביר הפסדים מהפעילות בין שנים שונות.

 

עיתוי המיסוי

 

ניתן למקסם את הטבות המס עם תכנון מראש. למשל, לבצע "קציר מס", שיטה שבה מייצרים באמצעות הפעילות העסקית מגן מס. ניתן לנצלו באופן חוקי כדי לתזמן את מועד תשלום המסים ולהגדיל את ההון הפנוי להשקעה.

 

קיזוז הוצאות

 

אם הפעילות במטבעות דיגיטליים היא הכנסתכם העיקרית, היא מחויבת במס הכנסה. לצורך חישוב המס מותר לקזז הוצאות ששימשו ליצירת ההכנסה - כמו עמלות מסחר או עמלות העברה בין ארנקים - מהסכום שממנו מחושב גובה המס.

 

 

 

סדר למקסום ההטבות

 

יכולת ניצול הטבות המס תלויה בדיווח מלא ושקוף לרשות על הפעולות שבוצעו. מומלץ לשמור תיעוד וקבלות שלהן: עסקאות מול גופים, מידע על העברות בנקאיות לחלפנים, בורסות או נותני שירות. בנוסף, אחת לרבעון מומלץ לייצא מידע היסטורי על הפעולות המתבצעות בבורסה שבה אתם סוחרים.

השורה התחתונה: חובת המס על הפעילות במטבעות דיגיטליים מעניקה גם את הצד החיובי של המטבע - הזכות ליהנות מהטבות המס הנלוות

 

הכותב הוא מנכ"ל ומייסד BloxTax, שאוספת עבור משקיעים נתוני פעילותם במטבעות דיגיטליים ומחשבת רווח לצורכי מס בהתאם להנחיות רשות המסים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x