מילון כלכליסט

דגל האיחוד האירופאי 
צילום: שאטרסטוק
 

אזרחות פורטוגלית בשביל דרכון פורטוגלי = ברוכים הבאים לאירופה

2018 היא שנת השיא של מבקשי אזרחות פורטוגלית - הסיבה העיקרית ישראלים מחזיקים כבר בדרכון

בשיתוף Easy Nationality 13.08.18

אזרחות פורטוגלית - מכוח איזה חוק?אזרחות פורטוגלית ניתנת לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל מכוח החוק הפורטוגלי, החל מפברואר 2015. החוק המרגש חוקק על רקע ההכרה בגירוש היהודים מממלכת ספרד בשנת 1492, ולאחר מכן על ידי פורטוגל בשנת 1497, ובזכויות הטבעיות הנובעות מכך למגורשים ולצאצאיהם.

 

לראשונה, אזרחות אירופאית לבני עדות המזרח:

 

בעבר אזרחות אירופאית לישראלים הייתה נגישה בעיקר לבני עדות אשכנז. המדינות האירופאיות הבולטות שהעניקו אזרחות ליורדיהן היו פולין, גרמניה ורומניה.

 

היום, גם ישראלים בני עדות המזרח זכאים לאזרחות אירופאית, באמצעות האפיק הפורטוגלי. מדובר בעיקר ביוצאי מרוקו, טוניס, אלג׳יר, לבנון, מצרים, סוריה, ירדן ומדינות נוספות. מעניין לדעת שכבר היום מאות אלפי ישראלים מחזיקים בפועל באזרחות אירופאית במקביל לאזרחות הישראלית. בעקבות החוק הפורטוגלי מ - 2015, בעתיד צפויים אף מיליוני ישראלים להחזיק באזרחות אירופאית.

 

אזרחות פורטוגלית; מי כבר קיבלו?

 

אלפי הישראלים הראשונים שהגישו בקשות קיבלו כבר אזרחות פורטוגלית. נתון זה עודד גל נוסף של בקשות לאזרחות פורטוגלית השנה, 2018. אגב, לא מדובר בחוק ייעודי רק לישראלים ולמעשה גם יהודים ממקומות אחרים, צאצאי המגורשים, מימשו זכאות זו. מדובר בעיקר ביהודי טורקיה וברזיל.

הקהילה היהודית בפורטוגל:

 

לקהילה היהודית בפורטו ולקהילה היהודית בליסבון סמכות נגזרת שהוענקה להן על ידי ממשלת פורטוגל, אשר מכשירה אותן להעניק אישור שפלוני הוא צאצא לגירוש. אישור הקהילה היהודית הוא למעשה שער הכניסה שלכם להליך ההתאזרחות בפורטוגל.

 

החמרה ליהודים בדרך לאזרחות פורטוגלית?

 

בעבר הופיעו פרסומים המציגים כביכול ״החמרה ליהודים בדרך לאזרחות פורטוגלית״. אלא שמדובר בחידוד נהלים בלבד, שממשלת פורטוגל ביקשה לערוך מול הקהילה היהודית של פורטוגל. החידוד הבהיר שעל אישור הקהילה להתבסס גם על אילן יוחסין. הלכה למעשה הקהילה התבקשה להוסיף לאישור, החל מ – 2018, גם אילן יוחסין מפורט של המבקש. על כן לא מדובר בהחמרה אלא רק בהבהרה טכנית של הדרישות ושל אופן הצגת המידע המשפחתי.

 

היתרונות באחזקת אזרחות אירופאית:

 

1. היתרון הבולט הוא כמובן האפשרות לגור במרחב שנגן (מדינות החברות באיחוד האירופאי).

2. מדינות רבות באיחוד מאפשרות לאזרחים לימודים אקדמאים במחיר מוזל או בחינם.

3. נגישות לרמת השכר באירופה, הגבוהה מזו שבישראל.

4. לימודי רפואה או תחומים אחרים שהנגישות אליהם בישראל בעייתית.

5. זכויות רפואיות וסוציאליות מתקדמות לאזרחי האיחוד.

6. אפיקי השקעה בנדל״ן באירופה באופן מקל ובמימון בנקאי מקומי.

 

צילום: Easy Nationality

 

אזרחות פורטוגלית בשביל דרכון פורטוגלי או דרכון אירופאי:

 

ישראלים רבים אינם מתכוונים לעזוב את הארץ אך נוהרים לעבר האזרחות הנוספת בשביל הדרכון הפורטוגלי.

 

למעשה, דרכון פורטוגלי הוא דרכון אירופאי. כחלק מכללי מרחב האיחוד, מחזיקי דרכון פורטוגלי מחזיקים בדרכון אירופאי.

 

היתרונות למחזיקי דרכון פורטוגלי:

 

הדרכון הפורטוגלי מדורג גבוה ברשימת הדרכונים הנחשקים ביותר בעולם ומאפשר כניסה חופשית ל - 164 מדינות. תוכלו להתרשם מדירוג הדרכונים העדכני באתר passportindex. הדרכון הישראלי מופיע מטה ברשימה ולא בכדי. על כן ישראלים רבים מבקשים ליהנות מהאפשרות החדשה שנפתחה עבורם וחותרים למימוש זכאותם לדרכון אירופאי.

 

היתרון המשמעותי ביותר למחזיקי דרכון פורטוגלי הוא האפשרות להיכנס לארצות הברית עם בקשת Esta פשוטה ללא צורך בויזה מיוחדת כמו שנדרשים כיום מחזיקי דרכון ישראלי.

 

מה גרם למבול הבקשות בשנת 2018?

 

דווקא בישראל, בשונה מיהודי הגולה, החוק התקבל בחשש. אנו כישראלים זהירים מאוד, חשדנים ושואפים למזער סיכונים להפסד כספי ככל הניתן, ויש שיאמרו שבצדק.

 

יחד עם זאת, גל המתאזרחים הראשון הראה דבר מובהק; בקשת אזרחות אירופאית מכוח חוק צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל, עובדת!

 

על כן אנו עדים למספר בקשות חסר תקדים השנה. החוק הפורטוגלי עבר את המבחן המעשי ואלפי ישראלים כבר מחזיקים כיום בפועל באזרחות פורטוגלית. רבים אף הספיקו להנפיק גם את הדרכון המיוחל.

 

מתי תיסגר הדלת חזרה?

פורטוגל חוקקה את החוק המעניק אזרחות פורטוגלית לצאצאי הגירוש ללא הגבלת זמן, וללא הגבלת כמות מתאזרחים. נכון להיום אנו עדים לגל חסר תקדים של מתאזרחים ולמספר בקשות שהולך וגדל. הממשלה בפורטוגל ממשיכה במגמה של הענקת אזרחויות ליהודים מישראל ומהעולם. אין צפי לביטול החוק אך יחד עם זאת יש לזכור שמדובר בזכות רבת ערך שאין לדעת מה תאריך תפוגתה וכמה זמן תהיה ניתנת למימוש בקלות בה היא נגישה כיום.

 

 

מי הם הישראלים המבקשים להתאזרח?

מדובר בישראלים מכל שכבות האוכלוסייה; חיילים בצבא המכינים את הדרכון לטיול הגדול או ללימודים בחו״ל, סטודנטים, אנשי עסקים, ישראלים בגיל הפנסיה ועוד.

 

לסיכום, אין הגדרה צרה או מדויקת למי כדאי להחזיק באזרחות פורטוגלית, והוצאת אזרחות פורטוגלית איננה מצביעה כלל על כוונה לעזוב את הארץ. מדובר במתנה שקיבלנו כישראלים, אותה מומלץ לממש ולהחזיק כנכס המקנה זכויות רבות. לעת עתה הדלת פתוחה, ולא ידוע מתי תיסגר שוב.

 

לפרטים נוספים צרו קשר -

Easynationality@gmail.com

03-7448834

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות