$
מידע רפואי

בין חיים למוות: הדרכות עזרה ראשונה והחייאה החיוניות לכל עובד בישראל

אייל גרינבאום, מנכ"ל ש.א.ג שירותי רפואה: "בגופים ממשלתיים, ציבורים וחינוכיים, מתקיימות הדרכות והכשרות על בסיס קבוע, כשבמגזר הציבורי הן גם מוכרות כגמול השתלמות"

שירלי שני 11:4816.07.18

בשיתוף מערכת זירת הבריאות

 

היכולת למתן עזרה ראשונה והחייאה בסיסית לפחות עד להגעת כוחות ההצלה היא חובה של כל ארגון ומוסד, כשעל רקע המודעות הציבורית ההולכת וגדלה, התחום מתמקצע, מתחדש ומתפתח.

"כיום בגופים ממשלתיים, ציבוריים וחינוכיים, מתקיימות הדרכות והכשרות בהחייאה ובהגשת עזרה ראשונה על בסיס קבוע. צריך לדעת: במגזר הציבורי הקורסים הללו גם מוכרים לעובדים כגמול השתלמות", מפרט אייל גרינבאום, מנכ"ל קבוצת ש.א.ג שירותי רפואה. לדבריו, "כל אדם יכול ורצוי שיעבור הדרכה למתן עזרה ראשונה והחייאה בסיסית, כאשר ההכשרה עצמה חייבת כמובן להתבצע על ידי אנשי מקצוע מוסמכים ובהתאם לתקנים בינלאומיים. ברור לכולם שבנושא רגיש שכזה אסור להתפשר ולעגל פינות".

 

 

 

אייל גרינבאום, מנכ"ל קבוצת ש.א.ג שירותי רפואה אייל גרינבאום, מנכ"ל קבוצת ש.א.ג שירותי רפואה צילום: קבוצת ש.א.ג שירותי רפואה בע"מ

 

מובילה עולמית בהדרכות החייאה, עזרה ראשונה ורפואת חירום

"החברה שאותה הקמתי לפני 26 שנים, על בסיס ניסיוני כחובש בצה"ל וחובש נהג במד"א, נחשבת כיום לאחת מהחברות המובילות בארץ ובעולם בכל האמור במתן הדרכות עזרה ראשונה, החייאה בסיסית ומתקדמת, ורפואה למצבי חירום", מרחיב גרינבאום. "בנוסף, אנו מספקים את כל הציוד הנדרש לטיפולי עזרה ראשונה וכן את הטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות ביותר לטיפול החייאה וטראומה – טיפול חירום המתקיים בשטח לפני ההגעה אל בית החולים".

 

עוד מציין גרינבאום: "צוותי ההדרכה שלנו כוללים מדריכים מוסמכים בוגרי בה"ד 10 – בסיס הדרכה והאימונים של חיל הרפואה. לצדם אנו מסתייעים בפרמדיקים ורופאים, כאשר כל מערך הקורסים וההכשרות מתנהל ומתבצע בהתאם לייעוץ של פרופ' פיני הלפרין, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי סוראסקי. להדרכות שלנו יש הכרה על ידי משרד הבריאות והן בעלות תקן איזו 9001 – תקן איכות בינלאומי המוגדר בידי ארגון התקינה הבינלאומי ISO. כמו כן, יש לנו הכרה על ידי גופים בינלאומיים בתחום ההדרכה הרפואית ובהם תו תקן של American Heart Association ושל The National Association of Emergency Medical Technicians".

 

קורס ייחודי בעזרה ראשונה ובהחייאה לבני נוער בסיכון

ההדרכה עצמה מתבצעת על ידי הצוותים של קבוצת ש.א.ג במוסדות ובארגונים עצמם וכוללת התנסות בשורה של טכנולוגיות מתקדמות בתחום ההחייאה: מכשירי החייאה מסוג דפיברילטור, מערכות מוניטור, עזרים רפואיים לעצירת דימום, עזרים לקיבוע וציוד הדמיה של פציעות מסוגים שונים, כגון פציעת ירי או פציעה מתאונה – כאשר קבוצת ש.א.ג מתאימה את ציוד ההדרכה לדרישת הלקוח.

 

"בארץ אנו מעבירים הדרכות מרוכזות לאוכלוסייה מגוונת הכוללת בין היתר עובדים, מדריכים, מורים, חיילים, בני נוער ואפילו רופאים", מספר גרינבאום, "מתן הכשרה לעובדים בתחום העזרה הראשונה וההחייאה מהווה סטנדרט בדאגה לבריאות העובדים ולקוחות הארגון. קורס ייחודי שאנו מעבירים מיועד לבני נוער בסיכון הלומדים עזרה ראשונה והחייאה. אחד המקרים שהסבו לי נחת באחרונה היה כאשר בחור צעיר אשר לפני מספר שנים השתתף בקורס החייאה שלנו במסגרת מוסד לנוער בסיכון שבו התגורר, טיפל בפצוע והציל את חייו. חשוב גם לומר כי אנו נמצאים כעת בעיצומה של בניית כיתת הדרכה ייחודית במשרדי ש.א.ג בירושלים. הכיתה תהיה מצוידת באמצעי הדרכה והמחשה מהמתקדמים בעולם".

 

על העבודה של קבוצת ש.א.ג מעבר לים מפרט גרינבאום: "אנו מספקים הדרכות החייאה וציוד מתקדם להחייאה ולטראומה למדינות רבות, לאחר שזכינו במכרזים ממשלתיים שונים. במקביל, אנחנו עובדים על הנושאים הללו גם עם גופים עסקיים פרטיים בחו"ל".

 

 צילום: rawpixel / 123RF Stock Photo

 

הדרכות בגופים ממשלתיים ובארגונים מובילים

בין לקוחותיה של קבוצת ש.א.ג ניתן למנות את משרדי הביטחון, המשפטים והתחבורה, מועצות מקומיות ועיריות, דוגמת עיריות הרצליה, חולון, באר שבע, תל אביב ורעננה, רשתות בתי מלון, בתי ספר ומוסדות חינוך שלהם מסופקים מכשירי ההחייאה מסוג דפיברילטור - לצד הכשרות למורים ולצוותים החינוכיים. לקבוצה הסכם גם עם הסתדרות רופאי השיניים למתן הדרכות בתחום ההחייאה למקרים של היווצרות סיבוכים הקשורים במתן הרדמה בטיפולי שיניים, לרבות טיפולי שיניים המבוצעים תחת הרדמה כללית.

 

"רק באחרונה זכינו במכרז של רשות המסים לפרויקט בהיקף של מאות אלפי שקלים", מעדכן גרינבאום, "מדובר בהעברת הדרכות עזרה ראשונה לעובדי הרשות ובאספקת ציוד עזרה ראשונה. כמו כן זכינו במכרז של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים להעברת הדרכות לצוותים במעונות השיקום הנמצאים תחת חסות המשרד. חשוב להביא בחשבון כי לקבוצת ש.א.ג יש גם אישור של משרד הבריאות לספק הכשרות לחובשים נהגי אמבולנס. פריצת דרך נוספת בהכרה בחברה שלנו טמונה בכך שמשרד הבריאות בחר בי להשתתף כחבר בשולחנות העגולים במסגרת היערכות מערך הבריאות של מדינת ישראל לשנת 2030".

 

אורלי ברגמן, מנהלת הדרכה של רשת מלונות דן, מספרת כי הרשת מתייחסת אל בטיחות ובריאות האורחים בבתי המלון כחלק בלתי נפרד מאמנת השירות. "כדי שנוכל לספק לאורחינו ולעובדינו שירותי עזרה ראשונה והחייאה בכל רגע נתון, רכשנו מקבוצת ש.א.ג מכשירי החייאה מסוג דפיברילטור למשרדי ההנהלה הראשית, לבית הספר הקולינרי שלנו דן גורמה וכמובן לכל אחד ממלונות הרשת". ברגמן אומרת: "כדי שהצוותים שלנו יוכלו לספק במקרי חירום שירותי החייאה ברמה המקצועית ביותר, בחרנו בקבוצת ש.א.ג שתספק לנו באופן תדיר הדרכות החייאה ועזרה ראשונה, כאשר עובדים ממחלקות שונות עוברים פעמיים בשנה הדרכה לצורך ריענון".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הבריאות >>

x