$
בורסת ת"א

הראל קונה תיק משכנתאות נוסף ממזרחי טפחות, בחצי מיליארד שקל

תיק המשכנתאות שרכשה הראל מהבנקים כבר חצה את רף 5 מיליארד השקלים; מזרחי טפחות, שהודיע היום על מכירת תיק הלוואות לדיור לקרן הפנסיה גילעד, משחרר הון לטובת הרחבת האשראי העסקי

רחלי בינדמן 15:4726.06.18

מזרחי טפחות ממשיך לשחרר הון ולצמצם את החשיפה שלו לשוק המשכנתאות: לאחר שהבוקר התברר שקרן הפנסיה הוותיקה גילעד תקנה מהבנק תיק משכנתאות בהיקף של חצי מיליארד שקל, כעת מודיעה גם הראל כי תרכוש ממזרחי טפחות תיק משכנתאות, ובשווי זהה.  

במסגרת ההסכם, הראל רוכשת 80% מהתיק הכולל, בשווי של כ-625 מיליון שקל, ומזרחי טפחות יוותר עם החזקה של 20% מהתיק. הבנק ימשיך גם לנהל את התיק בכללותו בהתאם לנהלים ולעקרונות המקובלים שלו, והוא יקבל מהראל עמלת ניהול שנתית.

 

נכסי ההלוואות לדיור נחשבים כבעלי רמת סיכון נמוכה. מדובר בתיק של הלוואות שניתנו לפני כמה וכמה שנים, ללא פיגורים, בשיעור מימון נמוך. המוסדיים רואים בתיקים הללו חלופה עדיפה להשקעה באג"ח ממשלתיות המציעות היום תשואות אפסיות.

 

עבור מזרחי טפחות מדובר בשחרור הון לטובת העמדת הלוואות חדשות, אך לא בסקטור המשכנתאות. הבנק פועל באסטרטגיה חדשה בתקופה האחרונה של הפסקת גידול בתיק המשכנתאות לטובת צמיחה באשראי העסקי, בדגש על עסקים קטנים ובינוניים. 

 

רכישה זו של הראל מצטרפת לתיקים קודמים שרכשה הקבוצה מבנק הפועלים ומבנק מזרחי טפחות, וכן להסכם השת"פ האסטרטגי בין הראל לבנק לאומי להעמדת תיק משכנתאות לדיור (שהסתיים בסוף שנת 2017). שווי תיק המשכנתאות הכולל של הראל עמד לפני העסקה האחרונה על כ- 4.7 מיליארד שקל ובעקבות רכישת התיק הנוסף יגדל לכ- 5.2 מיליארד שקל.

 

 

סמי בבקוב מנהל השקעות ראשי בהראל סמי בבקוב מנהל השקעות ראשי בהראל

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x