$
תעשייה ופיננסים

רויאל דאץ' של סייעה לבעלי מניות להתחמק ממס

לפי תחקיר בהולנד, ענקית האנרגיה יצרה שני סוגי מניות כדי שמשקיעים בריטים יתמכו בשינוי ארגוני. הם קיבלו דיבידנדים דרך מקלט מס במשך 13 שנה

שירות כלכליסט 22:1417.06.18

המנכ"ל בן ואן בורדן המנכ"ל בן ואן בורדן צילום: איי אף פי

 

ענקית האנרגיה הבריטית־הולנדית רויאל דאץ' של (Royal Dutch Shell) סייעה לכאורה לבעלי המניות שלה להתחמק מתשלום מס על דיבידנדים בהיקף 45 מיליארד יורו.

 

לפי תחקיר של היומון ההולנדי "טראו" (Trouw), החברה ניתבה את תשלומי הדיבידנדים דרך האי ג'רזי שבתעלת למנש, שידוע בתור מקלט מס. ההתנהלות הזו החלה ב־2005 כתוצאה משינוי ארגוני שביצעה של. עד לאותה השנה הורכבה החברה משני גופים עסקיים נפרדים, האחד הולנדי והאחר בריטי. ההנהלה החליטה להקים חברה אחת, שתהיה החברה־האם של שני הגופים, ותיסחר במקביל בבורסות בלונדון ובאמסטרדם. לפי הדיווח ב"טראו", מאז העבירה החברה את תשלומי הדיבידנדים לבעלי המניות דרך האי ג'רזי. השיטה נולדה כדי לשכנע את בעלי המניות הבריטים להצביע בעד השינוי הארגוני, אבל עלתה לקופת האוצר ההולנדית 7.5 מיליארד יורו, כך לפי חישובי "המרכז למחקר תאגידים בינלאומיים" — מכון מחקר שפועל בהולנד.

 

"כדי שמחזיקי המניות הבריטים לא יידרשו לשלם מס על הדיבידנדים שלהם ויצביעו נגד הארגון מחדש, יצרה של שני סוגים של מניות, מניות מסוג A שהדיבידנד עליהן חייב במס בהולנד, ומניות מסוג B, שנהנו מפטור ממס באי ג'רזי", נכתב בדו"ח שציטט היומון "טראו".

 

לפי התחקיר, ממשלת הולנד העלימה עין מהשינוי הארגוני שביצעה החברה.

 

בעקבות הפרסום דורשת מפלגת הירוקים בפרלמנט ההולנדי לפתוח בחקירה על התנהלות רויאל דאץ' של. ראש סיעת הירוקים ג'סי קלאוור כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא ביקש מיו"ר הפרלמנט לפתוח בחקירה לבדיקת הקשרים בין החברה לבין הממשלה ההולנדית, מעורבות של פוליטיקאים בפרשה ועבירה אפשרית על החוק. "נראה שהרשויות שיתפו פעולה עם ההתחמקות ממס כדי לאפשר את השינוי הארגוני. זה חסר תקדים", אמר קלאוור ל"טראו".

 

נושא מיסוי הדיבידנדים נתון במחלוקת בהולנד. ראש הממשלה מארק רוטה שואף לבטל את המס הקיים בשיעור של 15%, החל מ־2020. ההצעה זכתה לביקורת מצד האופוזיציה.

 

מריאן פאן־לון, נשיאת ומנהלת של בהולנד, מסרה בתגובה לתחקיר שהיא "המומה" וכי "העובדה שהמטה שלנו בהולנד ושיש לנו שני סוגי מניות מאוד משתלמת לממשלת הולנד. המס ההולנדי על דיבידנדים מוטל על המוטבים, ואין לו מקביל בבריטניה. כשהשלוחה הבריטית והשלוחה ההולנדית של החברה התמזגו, חיפשנו דרך למנוע מבעלי המניות הבריטים לשלם את המס שחל בהולנד, והיינו שקופים לגבי העניין", סיכמה.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x