$
פרסום ושיווק

פוקס עתרה נגד רשות המסים שדורשת ממנה 4 מיליון שקל

רשות המסים מחייבת את פוקס במס על דמי תמלוגים ששלומו לבעלות המותגים בחו"ל. פוקס: "שלמתי בעת יבוא המותגים דיסני, הלו קיטי, מיניונים, סופרמן ובטמן. במקביל, הרשות גם גבתה מס הכנסה על התמלוגים"

אורנה יפת ועמרי מילמן 14:0605.06.18

קבוצת פוקס עתרה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד רשות המסים (אגף המכס והמע"מ) על תשלום מסים בגין דמי תמלוגים ששלומו לבעלות המותגים בחו"ל. הרשות דורשת מפוקס 4 מיליון שקל, 1.6 מיליון שקל מתוכם זה מע"מ.

 

 

 

פוקס, באמצעות משרד עורכי הדין איתן מהולל & שדות, טוענת כי היא מייבאת מוצרים ממותגים מחו"ל תחת המותגים דיסני, הלו קיטי, מיניונים, סופרמן ובטמן, ומשלמת עבורם מסי יבוא (מכס ומע"מ) בעת היבוא לישראל. במקביל, גבתה ממנה הרשות מס הכנסה בגין התמלוגים ששילמה פוקס עבור אותם מותגים לחברות הבינלאומיות שנתנו לה את הזכיון למותגים.

 

"שנים לאחר היבוא, דרשה לפתע רשות המסים מפוקס לשלם לה, בדיעבד, הפרשי מסי יבוא בגין דמי התמלוגים, שבגינם נגבה כבר מס הכנסה", מציינת פוקס בתביעה ודורשת מבית המשפט לקבוע כי דרישת רשות המסים אינה חוקית ויש לבטל אותה.

 

פוקס מייבאת את המוצרים הממותגים ממפעלים במזרח הרחוק, ובמקביל, משלמת דמי תמלוגים לבעלות המותגים, בגין זכות השימוש בהם. דמי התמלוגים מחושבים כאחוז מתוך המכירות בפועל, ומשולמים לבעלות המותגים בדיעבד, לאחר מכירת המוצרים הממותגים בישראל, בהתאם לדו"חות מכירה שהתובעת מעבירה לבעלות המותגים. בתביעה טוענת פוקס כי היא מעצבת את המוצרים בישראל, בוחרת לאיזה מפעל ייצור להעביר אותם במזרח הרחוק, ולאחר הייצור מייבאת אותם ישירות מהמפעלים במזרח, "כל זאת ללא מעורבות בעלות המותגים".

 

חנות של פוקס חנות של פוקס

 

ב- 30.8.12 הוציאה רשות המסים לפוקס הודעת חיוב לפיה נדרשה להוסיף לערך הטובין שיובאו על ידה לצרכי מכס, בדיעבד, גם את דמי התמלוגים ששולמו על ידה לבעלות המותגים, וזאת מכוח הוראת סעיף 133א לפקודת המכס. ב-24.12.12 הוציאה רשות המסים הודעת חיוב משלימה של כ-523 אלף שקל נוספים.

 

פוקס הביאה כדוגמה את פסק הדין משנת 2016 של חברת מוצרי הגלישה מרוידקס נגד רשות המסים שקבע כי שהפרשנות שהעניק אגף המכס לפקודת המכס הינה שגויה וכי למחיר העסקה החייב במכס יש להוסיף רק תמלוגים ודמי רשיון שתשלומם מהווה תנאי למכירת הטובין לייצוא המדינה המייבאת. "וכי את השאלה האם תמלוגים או דמי רשיון מהווים תנאי למכירת טובין כאמור יש לבדבוק בכל מקרה בהתחשב במכלול העובדות האופפות את עסקת המכר. כמו כן קבע בית המשפט כי המבחן הוא האם יש ליבואן אפשרות מעשית לרכוש את הטובין המיובאים על ידו מבלי להתחייב בתשלום תמלוגים אוו דמי הרשיון, ואת השאלה הזו יש לבחון על פי מכלול נסיבות עסקת היבוא, תוך התחשבות באינדיקציות כגון השליטה של בעל המותג ביצרן או ביבואן, שליטה של בעל המותג בידע, או שליטה של בעל המותג בתהליך הרכש של הטובין המיובאים".

 

פוקס טוענת עוד כי "עד שנת 2016, אז התפרסם פסק דין מרוידקס, היתה שאלת חיובם של דמי תמלוגים במכס נתונה במחלוקת משפטית בין יבואנים ובין רשות המסים". לטענת פוקס, גם אם עמדתה לא תתקבל, אין לגבות ממנה קנס פיגוריםם, בנוסף על קרן המס, פרשי הצמדה וריבית, שכן פעלה בתום לב. פה מפנה פוקס את בית המשפט לפסק דין גוטקס נגד מדינת ישראל משנת 2016, אז קבע בית המשפט כי אין מקום להטיל קנסות פיגורים על גוטקס שכן "מדובר בסוגיה עקרונית שטרם נידונה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x