$
חדשות הבריאות

בעקבות לחץ הבחינות: בני נוער בבריטניה רוכשים ברשת תרופות לטיפול בחרדה

התלמידים מתקשים להתמודד עם הלחץ בבתי הספר ופונים לרכישת תרופות באינטרנט. לפי דו"ח של אוניברסיטת מנצ'סטר מ־2017, נרשמה עלייה בשיעור ההתאבדויות של צעירים בסמוך למועדי הבחינות

רונן ניב 09:5302.05.18

בשיתוף מערכת זירת הבריאות

 

רכישת קסנקס (Xanax) – תרופה המשמשת לטיפול בחרדה – על ידי בני נוער באמצעות הרשתות החברתיות כדי להתמודד עם לחץ הבחינות בבתי הספר, כבר הפכה בבריטניה לתופעה. בממלכה מדווחים כי בשל הלחץ הרב, יש תלמידים הנעזרים בתרופה על בסיס יומי.

 

בקרן אדקשן (Addaction), המתמקדת בטיפול בבעיות סמים ואלכוהול, מספרים כי בני נוער שגילם לא עולה על 13 שנים רכשו תרופות און ליין. תחקיר של תאגיד השידור הבריטי BBC גילה כי בקרב הרשתות החברתיות פייסבוק ואינסטגרם הופיע פרסום הנוגע לרכישת תרופות, כשעיתונאים הצליחו לרכוש מוצרים שהוצגו על ידי הספקים כקסנקס ודיאזפאם (Diazepam) - תרופה נוספת המשמשת להרגעה ולטיפול בחרדה. בשתי החברות ביקשו להבהיר כי מכירה או קנייה של התרופות אינה מותרת באמצעותן וכי החשבונות שהציעו את התרופות נסגרו.

 

 

"שימוש רב בתרופות בקרב תלמידים"

ניל קולס, המשתייך לקרן העובדת עם אוכלוסייה צעירה בעיר קנטרברי בפרט ובדרום-מזרח אנגליה בכלל, מספר כי הוא פוגש יותר ויותר בני נוער הנעזרים בתרופות הרגעה. "יש שימוש רב בתרופות בקרב תלמידים, מוסדות החינוך הן סביבות עם הרבה מאוד לחץ", אומר קולס, "אני רואה שימוש בתרופות בסביבת בתי הספר. הצעירים נוטלים את התרופות כדי להפחית את הלחץ המצטבר במהלך יום לימודים".

 

 צילום: Pexels/Pixbay

 

מעבר לרשתות החברתיות הפופולריות, בני נוער גם רכשו תרופות באמצעות "הרשת האפלה" (דארקנט), ובשווקי אינטרנט בלתי חוקיים. בהקשר הזה יש להוסיף כי גישה לדארקנט נעשית על ידי הורדת דפדפן מיוחד, כאשר הניווט במסגרתו דורש מיומנויות מחשב גבוהות.

 

"מדובר בחבר'ה צעירים, תלמידי בתי ספר הרוכשים תרופות בדארקנט", מפרט קולס, "שיהיה ברור: לא מדובר בעניין פשוט. כדי לבצע מהלך כזה נדרש ידע טכני רב לצד אינטליגנציה גבוהה". לדבריו, להתמודדות עם לחץ הבחינות היה מניע מרכזי מאחורי הדרישה לתרופות: "יש לחץ גדול על התלמידים להישגיות, הדרישה לציונים גבוהים גורמת למפלס הלחץ לעלות. מבחינת התלמידים, כישלון בבחינות הגמר עשוי לפגוע בתכנונים ובשאיפות שלהם לעתיד".

 

דובר משרד הפנים האנגלי מתייחס גם הוא לנושא ומציין כי "גורמי אכיפת החוק ממשיכים לעבוד במרץ עם ספקי האינטרנט כדי לסגור אתרים ברחבי בריטניה שנמצאו כמבצעי עבירות". הדובר הוסיף כי הציפייה מהרשתות החברתיות היא לפעול במהירות ובנחישות להסרת תוכן לא ראוי ולחסימת חשבונות של אלו המפיצים תכנים שכאלה.

 

תשומת לב מוגברת, תמיכה והכוונה

מחקרים בבריטניה הראו כי ילדים ובני נוער חשים בלחץ רב להצליח במסגרת לימודיהם, מה שמביא בין היתר גם לפגיעה בחיי החברה שלהם. בשנה שעברה דו"ח של אוניברסיטת מנצ'סטר הצביע על כך שכמות ההתאבדויות בקרב צעירים עלתה בתקופה הסמוכה למועדי הבחינות.

 

ארגוני סיוע ועמותות בבריטניה חוזרים ומתריעים כי בני הנוער זקוקים לתשומת לב מוגברת, תמיכה והכוונה. במהלך 2017 נצפתה עלייה של 11% בכל הקשור בפגישות ייעוץ עם בני נוער שהתקשו להתמודד עם עומס המטלות בבתי הספר ועם לחץ הבחינות.

 

הכתבה תורגמה מאתר: www.telegraph.co.uk

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הבריאות >>

x