חיים בריאים

פרדוקס ההשמנה הופרך: השמנת יתר לא מסייעת בהגנה על חולים במחלות לב

מחקר של אוניברסיטת נורת'ווסטרן סותר את הטענה שלפיה הסובלים מהשמנת יתר ואובחנו כחולים במחלות לב, חיו זמן רב יותר מחולים בעלי משקל תקין

רונן ניב 09:4328.03.18

בשיתוף מערכת זירת הבריאות

 

התופעה שזכתה לכינוי הרפואי "פרדוקס ההשמנה" וגורסת כי משקל עודף מסייע בהגנה על החולים במחלות לב וכלי דם – נדחתה על ידי חוקרים. כמה מחקרים טענו אמנם כי אנשים הסובלים מהשמנת יתר שרדו זמן רב יותר לאחר שאובחנו כחולים במחלות לב לעומת חולים אחרים בעלי משקל תקין - אולם מחקר חדש של אוניברסיטת נורת'ווסטרן שבארצות הברית, אשר פורסם במגזין "JAMA Cardiology", מפריך את הטענות.

 

מחקר זה בדק את רשומות הבריאות בקרב יותר מ־190 אלף אנשים ומצא כי הסובלים מהשמנת יתר אובחנו בשלב מוקדם יותר של מחלות הלב, מה שיצר את הרושם כי הם חיו זמן רב יותר לאחר האבחון. לפי המחקר הסובלים מהשמנת יתר חיים פחות, ובמידה ואובחנו כחולים במחלות לב הם סובלים ממחלות אלו פרק זמן ממושך יותר.

 

 

  צילום: hioahelsefag/Pixabay

 

המחקר הצביע על כך שגברים בגיל העמידה בעלי משקל תקין, חיו כמעט שנתיים יותר מהסובלים מהשמנת יתר ושש שנים יותר מאלו הסובלים מעודף משקל מסוכן. לפי המחקר נשים בעלות משקל תקין צפויות לחיות 1.4 שנים יותר מאשר נשים הסובלות ממשקל יתר, ושלוש עד ארבע שנים יותר מנשים הסובלות מעודף משקל מסוכן. בנוסף הצביע המחקר כי אנשים הסובלים מהשמנת יתר ומעודף משקל היו בסיכון גבוה יותר ללקות בשבץ, התקף לב, אי ספיקת לב ומחלות לב. בהקשר הזה חשוב להוסיף עוד כי הסובלים מהשמנת יתר מוגדרים כבעלי ציון BMI (מדד מסת גוף) של 30 עד 39.9. הציון של בעלי עודף משקל עומד על 25 עד 29.9.

 

"נחיה יותר, אם נשמור על משקל תקין"

"פרדוקס ההשמנה גרם להרבה בלבול ואולי אף לנזק פוטנציאלי", מדגיש ד"ר סאדייה חאן, מבית הספר לרפואה באוניברסיטת נורת'ווסטרן, "וזאת משום שהשמנת יתר קשורה הן לסיכונים קרדיולוגיים והן לסיכונים אחרים. אני מקבל הרבה פניות מחולים ששואלים, 'למה אני צריך לרדת במשקל, אם יש מחקרים שאומרים שאני הולך לחיות יותר?'. אני משיב להם שירידה במשקל לא רק מסייעת בכל מה הנוגע להפחתת הסיכון למחלות לב, אלא גם למחלות אחרות כמו סרטן. הנתונים שלנו מראים שנחיה זמן רב יותר, אם נשמור על משקל תקין". עוד מוסיף ד"ר חאן: "משקל תקין מקדם תוחלת חיים בריאה וארוכה יותר - ולא פחות חשוב, מדובר באיכות חיים טובה יותר".

 

הכתבה תורגמה מאתר www.telegraph.co.uk

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הבריאות >>

x