$
דעות

שמים את בריאות הרופא על המפה

השחיקה בקרב רופאים כבר הפכה למגפה עולמית. כנס ראשון מסוגו בישראל בסימן בריאות הרופא מבקש להעלות את הנושא למודעות ולהציע כלים לטיפול בתופעה

פרופ' ליאוניד אידלמן 17:1913.02.18

בשיתוף ההסתדרות הרפואית בישראל

 

 תמונת מצב עדכנית לראשית 2018 מגלה כי שחיקת הרופא כבר הפכה למגפה כלל עולמית שלא פוסחת גם על ציבור הרופאים במדינת ישראל. במחקרים שנעשו ברחבי העולם במהלך השנים האחרונות דיווח כל רופא שני על כך שנשאל על שחיקה הולכת וגוברת – שחיקה שמשפיעה על איכות ומקצועיות הטיפול, שחיקה שמשפיעה על האמפתיה והיחס לחולים, שחיקה שמשפיעה על היכולת של רופאים להמשיך ולעבוד במשך שעות ארוכות.

 

לשחיקה העקבית יש לצרף תופעה מדאיגה נוספת: רופאים שלא מתייחסים ברצינות הראויה ואף מזלזלים בבריאותם שלהם. מדובר ברופאים שלא פונים באופן מסודר לבדיקות ולטיפולים, וסבורים כי "רפואת פרוזדור" – שיחות במסדרונות בתי החולים עם רופאים מומחים על חשבון טיפול רפואי יסודי ומבוקר – הן בבחינת די והותר. וכך, באופן אבסורדי, הרופאים שמופקדים על טיפול בחולים מזניחים את הטיפול בעצמם. הסנדלר הולך יחף.

 

כאשר מוסיפים לכל האמור את העובדה כי רופאים רבים בישראל עובדים שעות רבות (ולעתים ביותר ממשרה אחת), ומתקשים גם כך לשמור על הרגלי החיים הבריאים – תזונה נכונה, שינה רציפה ומנוחה, פעילות גופנית וכדומה – כבר מדובר בעניין שמחייב התייחסות עמוקה ושורשית.

חשוב להבין: בריאות הרופא בישראל היא נכס לאומי, במיוחד כשלוקחים בחשבון שמספר הרופאים בארץ עומד על שלושה בלבד ל־1,000 נפש. למעשה, אנחנו מהמדינות היחידות בקרב המדינות המפותחות שמספר הרופאים בהן נמצא בירידה – ועל כן ברורה המשמעות של שמירה על איכותם ובריאותם של הרופאים שלנו.

 

אנחנו, בהסתדרות הרפואית בישראל (הר"י), הקמנו כבר לפני שנתיים צוות משימה ייעודי שמתמקד בסוגיה, ובכוונתו להמשיך בפעילויות להעלאת המודעות לנושא, לספק הסברה רחבה וכלים לטיפול.

 

פרופ' ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל פרופ' ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל צילום: עמית שעל

 

ביום חמישי (ה־15 בפברואר, במלון דניאל בהרצליה) נערוך את כנס הר"י הראשון לבריאות הרופא – כנס ייחודי מסוגו בארץ שמבקש בפעם הראשונה לשים את נושא בריאות הרופא במרכז. בכנסים שנערכו בעבר בישראל העיסוק התמקד בבריאותם של מגזרים רבים, ציבור הרופאים לא היה אחד מהם, ומבחינתנו, זו העת לשינוי המצב.

 

בכנס נתמקד בין השאר בשמירה על אורח חיים בריא, בזיהוי תסמיני שחיקה ובצעדים הנחוצים למניעתה ובהתנהגותו של רופא המרגיש שחוק. בין הנושאים שיועלו בכנס: "מנהיגות רפואית מקדמת בריאות", "כלים להובלת שינוי בריאות אישי ומשפחתי", "על שחיקה והישרדות" ו"אתיקה ובריאות הרופא". בהקשר הזה חשוב עוד להוסיף כי בנוסח החדש של שבועת הרופא, שנקבע על ידי ההסתדרות הרפואית העולמית, חלה חובה אתית על כל רופאה ורופא לדאוג לבריאותם.

 

אני יכול לספר שלקראת האירוע זכינו להרבה פניות מרופאים שרוצים לקחת חלק בכנס, מבינים את חשיבותו ומבקשים להציף את הנושא. אני גם סמוך ובטוח שהכנס הזה יסייע בשינוי המצב הקיים ויספק את אקורד הפתיחה לכנסים דומים גם בעתיד.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הבריאות >>

x