$
רפואת פרימיום

הקשר בין דיקור סיני לטיפול במיגרנה

ממצאי סקירה המאגדת 22 מחקרים קליניים: דיקור סיני מפחית את תדירות כאבי הראש אצל הסובלים ממיגרנה והשפעתו יעילה לפחות כמו זו שבטיפול תרופתי מונע

שירלי שני 09:3003.04.18

בשיתוף מערכת זירת הבריאות

 

אלו הסובלים ממיגרנה יודעים היטב שלא מדובר בכאבי ראש סטנדרטיים אלא בהתקפים המאופיינים בכאב עצמתי, בדרך כלל בצד אחד של הראש – "כאב תעוקתי" – הנמשך שעות ואפילו עד פרק זמן של שלושה ימים. כאב הראש מלווה ברגישות לאור ורעש ובחלק מהמקרים גם בבחילות והקאות, כך שהמיגרנה מגבילה מאוד את הסובל ממנה ולעתים משביתה אותו מכל פעילות.

 

כאשר הרפואה הקונבנציונלית לא מצליחה למנוע את התקפי המיגרנה או לפחות להפחית את עצמתם באמצעות משככי כאבים או תרופות ייעודיות, חלופות טיפוליות תופסות את מקומן.

 

בין החלופות הבולטות ניתן לציין את הדיקור סיני – אקופונקטורה, שיטה טיפולית סינית עתיקה אשר מיושמת ברפואה המערבית כבר מהמאה הקודמת ומסייעת בטיפול במגוון מחלות, ביניהן כאב כרוני לרבות כאבי ראש ומיגרנות. על פי הרפואה הסינית, לאורך הגוף ישנם 12 מרידיאנים, דרכם זורמת אנרגיה בשם צ'י, כשכל חסימה לאורך המרידיאנים עלולה להתבטא בכאב או במחלה. הדיקור, המתבצע באמצעות מחטים דקיקות, חד פעמיות וסטריליות, בנקודות ספציפיות לאורך המרידיאנים, נועד להחזיר את האיזון לגוף ולטפל בתסמינים השונים. המחקרים מצביעים על כך שדיקור מפעיל אזורים במוח אשר מעורבים בחוויית הכאב.

 

פחות תופעות לוואי מטיפול תרופתי

ממצאי סקירה שפורסמה ביוני 2016 במאגר המידע האמריקאי למחקרים רפואיים Cochrane Library תומכים במחקרים קודמים, כשהמסקנה העולה מהם היא כי הוספת דיקור סיני כטיפול מונע לכאבי ראש כרוניים ולמיגרנה, היא אופציה טיפולית טובה המשיגה תוצאות משביעות רצון. ממצאי הסקירה מצביעים על כך שדיקור סיני מפחית את תדירות כאבי הראש אצל הסובלים ממיגרנה וכי השפעת הדיקור יעילה לפחות כמו זו שנצפתה בטיפול תרופתי מונע עם יעילות מוכחת. ממסקנות הסקירה עולה עוד כי דיקור יכול להיות יעיל לפחות כמו טיפול תרופתי מניעתי בהפחתת תדירות התקפי המיגרנה, וכי סדרת טיפולים של דיקור סיני הכוללת לפחות 6 טיפולים יכולה להוות אופציה טיפולית יעילה.

 

לסקירה, המאגדת 22 מחקרים קליניים שנערכו בין שנת 2008 ועד שנת 2016 וכללו בסך הכל 4,985 משתתפים, בחרו החוקרים להכניס מחקרים שנמשכו לפחות 8 שבועות ואשר כללו רק מטופלים שסובלים ממיגרנה לפחות 12 חודשים.

ארבעה מחקרים שכללו בסך הכל 2,199 משתתפים, השוו בין מטופלים שקיבלו טיפול בדיקור סיני לבין קבוצת בקרה שלא טופלה באמצעות דיקור שכזה ולא קיבלה טיפול מונע כלשהו למיגרנה, אלא רק טיפול במשככי כאבים עם הופעת התסמינים של כאבי הראש. מהמחקרים עולה כי תדירות כאבי הראש ירדה לפחות במחצית בקרב 41% מהמשתתפים שקיבלו טיפולי דיקור, זאת לעומת 17% מהמשתתפים שלא קיבלו טיפולי דיקור.

 

 צילום: tomasdelgado - pixabay

 

מחקרים נוספים השוו בין מטופלים שטופלו באמצעות דיקור סיני לבין מטופלים שטופלו בדיקור דמה (דיקור המתבצע במקומות לא נכונים או כאשר מחטי הדיקור אינם חודרים את העור). המחקרים הראו כי לדיקור סיני היה יתרון קטן אבל משמעותי מבחינה סטטיסטית בהפחתת תדירות התקפי המיגרנה, לעומת דיקור דמה: אצל אלו שטופלו באמצעות דיקור סיני תדירות הכאבים ירדה במחצית בקרב 50% מהמשתתפים, לעומת 41% אצל מי שטופלו באמצעות דיקור דמה, כאשר היתרון של הדיקור סיני נשמר גם לאחר 6 חודשים.

 

חמישה מחקרים השוו בין מטופלים שקיבלו דיקור לבין אלה שקיבלו טיפול תרופתי מונע עם יעילות מוכחת. כעבור שלושה חודשים הצליח הדיקור הסיני להפחית את תדירות המיגרנות בצורה יעילה יותר מאשר הטיפול התרופתי המונע: 57% לעומת 46%. הבדל זה היה משמעותי מבחינה סטטיסטית, כשלאחר מעקב של שישה חודשים ההבדלים בין הקבוצות הצטמצמו (59% ו-54% בהתאמה). כמו כן נמצא כי האנשים שקיבלו את הטיפול בדיקור סבלו פחות מתופעות לוואי מאשר האנשים שקיבלו את הטיפול התרופתי.

 

בקרוב בסל הטיפולים?

"סקירה חשובה זו מצטרפת למחקרים קודמים אשר הוכיחו את יעילות טיפולי אקופונקטורה בכאבים, כולל כאבי ראש ומיגרנות", מרחיבה ד"ר דורית גמוס, מנהלת שירות רפואה משלימה במרכז הרפואי שיבא. באחרונה התפרסמה סקירה נוספת מקיפה מאוד, במגזין הרפואי היוקרתי Journal of Pain ואשר כללה 39 מחקרים ויותר מ-20 אלף מטופלים. סקירה זו התייחסה למחקרים שבדקו את השפעת הטיפול בדיקור על מצבי כאב שונים: כאבי ראש כרוניים ומיגרנות, כאבי שריר שלד, מפרקים וכתפיים. ד"ר גמוס מציינת כי "לסקירות מחקרים כדוגמת זו שהתפרסמה ב-Library Cochrane, יש ערך גבוה מבחינה מחקרית והן מספקות אסמכתה, אליה שואפים כל החוקרים, היות שהן כוללות רק מחקרים שבוצעו על פי מתודולוגיה מחקרית מקובלת והן מהוות את היסוד לרפואה נסמכת ראיות. מרבית המטופלים שמגיעים אלינו לרפואה משלימה הסובלים מכאבים, לא קיבלו מענה מספק במסגרת רפואית מקובלת, לרבות במצבים של כאבי ראש ומיגרנות. הניסיון הקליני והמחקרי במסגרת השירות לרפואה משלימה בשיבא במהלך 22 שנים, תואם לממצאי סקירה זו ומצביע על כך שדיקור יכול להוות אופציה טיפולית יעילה בעבור חולים הסובלים מכאב כרוני בכלל ומכאבי ראש ומיגרנות בפרט. אני מקווה ומצפה שלאור פרסום מחקרים כגון אלה, הטיפול בדיקור יוכל להיכלל בסל הטיפולים על מנת לאפשר לכמה שיותר אנשים לקבל טיפולים אלה".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הבריאות >>

x