• תפריט
תעשייה ופיננסים

שחיקת הפרנק והראלי במניות סידרו לשוויץ 55 מיליארד דולר

תיק ההשקעות של הבנק המרכזי השוויצרי רשם ב־2017 רווח ששקול ל־8% מהתמ"ג השנתי של המדינה. הבנק יממש רק חלק קטן מהרווח מחשש לעלייה חדה של הפרנק ופגיעה ביצואנים. הסכום שיעבור לממשלה לא יגיע ליותר מ־2 מיליארד פרנק

שירות הכלכליסט 22:5110.01.18

שוויץ הפכה להיות עשירה הרבה יותר ב־2017, הודות לתיק השקעות מוצלח במיוחד של הבנק המרכזי השוויצרי — על כך דיווח "הוול סטריט ג'ורנל".

 

אתמול דיווח הבנק כי הרווח השנתי שלו ב־2017 נאמד ב־54 מיליארד פרנק שוויצרי (55 מיליארד דולר), סכום השקול ל־8% מהתמ"ג השנתי של המדינה. לשם השוואה, אילו הבנק המרכזי האמריקאי, הפדרל ריזרב, היה רושם רווח דומה ביחס לתמ"ג של ארה"ב, הוא היה משלשל לקופתו 1.5 טריליון דולר.

 

 

הבנק המרכזי השוויצרי הוא בין הבנקים המרכזיים היחידים שמניות שלו נסחרות בידי הציבור. מחיר המניה בבורסת ציריך זינק בשנה שעברה ביותר מפי שניים. נכון לאתמול עמד מחיר המניה על 4,230 פרנק שוויצרי.

 

אבל, הבנק יכול לממש רק חלק קטן יחסית מהרווחים, שנמצאים כרגע על הנייר בלבד. הסיבה לכך, היא סכנה שמכירת הנכסים הנקובים במטבע זר שהוא מחזיק עלולים להקפיץ את שער הפרנק השוויצרי' ולכן לפגוע ביצוא מהמדינה ולייקר את מחירי המוצרים המיובאים אליה. מצב הבנק, אפוא, יהיה נתון לחסדי שוקי ההון בשנה הקרובה.

 

הרווח השנתי של הבנק השוויצרי צפוי להיות גבוה יותר מזה של חברות ענק כמו אפל ומיקרוסופט, של הבנקים האמריקאיים הגדולים וולס פארגו וג'יי.פי מורגן וכן של חברת האחזקות ברקשייר הת'אוויי של המיליארדר וגורו ההשקעות וורן באפט.

 

לשנה המוצלחת של הבנק יש שלוש סיבות עיקריות. ראשית, מחירי אג"ח גבוהים ותשואות נמוכות עליהן שמרו על שווי האג"ח הזרות שמחזיק הבנק. אלו מהוות 80% מיתרות המט"ח שלו. שנית, מחירי מניות גבוהים העלו את שווי אחזקותיו המנייתיות. לבסוף, שילוב של שני הגורמים הללו, יחד עם שחיקה של 10% בשער הפרנק השוויצרי לעומת היורו במהלך השנה שעברה, העלה את שווי כלל אחזקות הבנק אף יותר, במונחי פרנק שוויצרי.

 

לפי תשקיף שהגיש הבנק בספטמבר, הוא מחזיק ב־19 מיליון מניות של אפל, שמחירן עלה ב־10% ברבעון האחרון. רק העלייה הזו במחיר החברה האמריקאית הוסיפה 300 מיליון דולר לשווי הנכסים של הבנק.

 

בניגוד לבנקים מרכזיים אחרים, הבנק המרכזי השוויצרי לא מעביר את הכנסותיו למדינה באופן גורף.

 

לפי הסכם לחמש שנים שיש לבנק עם הממשלה הפדראלית של שוויץ, הסכום שהוא יכול להעביר אליה ולממשלות הקנטונים במדינה לא יכול לעלות על 2 מיליון פרנק בשנה. הבנק כבר הודיע שהוא מתכוון להקצות 5 מיליון פרנק לגידור תנודות עתידיות בשער המטבע המקומי.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x