$
מוסף 31.08.2017
האדר מוסף שבועי 31.8.17

מיליארדר ההייטק היהודי שרוצה להביס את טראמפ

שיחה מהירה עם מארק קיובן, מיליארדר הייטק, בעלי קבוצת NBA, וגם יהודי מודאג שקורא לפעול נגד ניאו־נאצים ולא להמתין שהנשיא יעשה את זה: "זאת האחריות שלנו להבין מי זה טראמפ"

צח יוקד 08:0401.09.17

את צעדיו הראשונים בעולם העסקים עשה מארק קיובן (59) כשהיה בן 12. קיובן, בן למהגרים רוסים יהודים שגדל בפנסילבניה, מכר שקיות אשפה מדלת לדלת כדי לממן לעצמו נעלי כדורסל יקרות. 30 שנה מאוחר יותר, ב־1999, התשוקה הגדולה שלו לספורט סידרה לו אקזיט של 5.7 מיליארד דולר, כשמכר ליאהו את Broadcast.com, סטארט־אפ שהתמחה בהעברת שידורי ספורט חיים באינטרנט.

 

מאז נהפך קיובן לאחד המיליארדרים הצבעוניים והמפורסמים בארצות הברית. הוא בעליה של הדאלאס מאבריקס, קבוצת הכדורסל שזכתה באליפות ה־NBA ב־2011, משתתף קבוע בתוכנית הריאליטי העסקית "Shark Tank", שותף ברשת בתי הקולנוע Landmark Theatres ובחברת הפצת הסרטים Magnolia pictures, וגם מקורב לזוג קלינטון, מבקר חריף של דונלד טראמפ, ולאחרונה גם מוזכר כמועמד אפשרי להתמודד בעצמו על הנשיאות.

 

קיובן. "הלוואי שכל החברות היו מתחשבות כמו ה־NBA, כך היה פחות אי־שוויון בהכנסות" קיובן. "הלוואי שכל החברות היו מתחשבות כמו ה־NBA, כך היה פחות אי־שוויון בהכנסות" צילום: בלומברג

 

 

אמרת לאחרונה בראיון: "העובדה שאני יהודי סיפקה לי את היסודות לכל מי שאני, ולכל מי שאני מקווה להיות". רבים בקהילה היהודית מאוכזבים כעת מהסירוב של הנשיא טראמפ לגנות באופן נחרץ את האלימות של הימין הקיצוני, ובעיקר באירוע הדריסה בשארלוטסוויל. מה תחושתך בעקבות ההתנהגות של טראמפ?

"אדישות. פשוט אדישות. לא מפני שהוא לא גינה, אלא מפני שלא הפתיע אותי שהוא לא גינה. זאת טעות מצדנו לצפות ממישהו להיות מי שהוא לא. זאת האחריות שלנו להבין מי האיש".

 

האם אתה שותף לדאגה של אמריקאים רבים לנוכח התחזקות התנועה הניאו־נאצית? עד כמה התופעה מסוכנת, והאם אתה מוצא קשר בינה לבין ההתבטאויות הקיצוניות של טרמאפ?

"אני לא יודע מה התשובה לכך. אני כן יודע שני דברים: גם ניאו־נאצי אחד זה יותר מדי, אבל אם המספר גדול מאפס אז אני שמח שהם לפחות חושפים את הפרצוף שלהם, כדי שנוכל לדעת מי הם ולברר למה הם פנו לדרכים נוראיות כאלה.

 

ולגבי טרמאפ, אני חדלתי מלהאשים אותו. הגיע הזמן שנקבל אחריות על מה שקורה במדינה שלנו. זאת לא הפעם הראשונה שבה יהודים אמריקאים ובני מיעוטים אחרים נמצאים תחת מתקפה, וזאת לא תהיה הפעם האחרונה. זאת האחריות שלנו להתאחד ולפתור את הבעיה".

 

מה הכישלון הגדול ביותר של טראמפ עד כה?

"שהוא לא התאים את עצמו לתפקיד. הוא נשאר מי שהוא".

 

הרבה אנשים בישראל לא מצליחים להבין איך אדם כמוהו נבחר.

"כמי שמתגורר בטקסס יש לי הרבה חברים שהצביעו עבורו. לא הבנתי למה. אני הרי יכול לתת להם אינספור נימוקים לא לעשות את זה. ואז חבר שלי הסביר לי את זה באופן די פשוט, ולפי ההיגיון שלו הוא צודק לחלוטין. הוא אמר לי: 'מארק, הצבעתי לפוליטיקאים כל חיי והם לא עשו שום דבר בשבילי או בשביל המשפחה שלי. אתה יודע מה ההגדרה של טירוף?’ (לעשות את אותו דבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות - צ"י).

 

"לא התאים את עצמו לתפקיד", דונלד טראמפ "לא התאים את עצמו לתפקיד", דונלד טראמפ צילום: איי פי

 

 

בסיס התמיכה בטראמפ היה אנשים שבחרו בו מכיוון שהוא לא פוליטיקאי, והוא היה מוכן להילחם בשמם בכל אותם פוליטיקאים שאכזבו אותם. גינויים של טראמפ לא יגרמו לתומכים שלו לשנות את עמדתם כלפיו. הם זקוקים לסיבה אמיתית בשביל להתרחק ממנו".

 

מסקר עדכני שערכה חברת הסקרים Public Policy Polling עולה שאילו היו נערכות כיום בחירות לנשיאות היית מקבל 42% מהקולות, לעומת 38% לטראמפ. מה יגרום לך להיכנס לפוליטיקה?

"אם אדע שאני יכול לחולל שינוי אשקול את האפשרות הזאת בכל הרצינות".

 

מה האתגר המרכזי שארצות הברית ניצבת בפניו כיום, ואיך היית מתמודד איתו אילו היית בבית הלבן?

"לפעמים אתה צריך להיות מוכן לשבת לכוס בירה או תה עם אנשים שלא מסכימים איתך וליצור איתם מערכת יחסים אישית. אתה לא יכול לקרב בין אנשים אם אתה לא יודע איך להתחבר למי שמסכימים איתך ולמי שלא. אני חושב שאני די טוב בלשתות בירה או תה עם כל אחד".

 

מה מתוך כל הדברים שלמדת כאיש עסקים יכול לסייע לך אם תחליט להיכנס לפוליטיקה?

"למדתי איך ללמוד. למדתי איך להוביל. למדתי שאני לא יכול להצליח אלא אם כולם בארגון שלי מצליחים. למדתי להבין מה אני לא יודע. הרשימה ארוכה, ואני ממשיך להוסיף לה דברים".

 

בראיון לבלומברג חזית שבתוך עשור תהיה דרישה גדולה יותר לבוגרי לימודים במדעי הרוח מלבוגרי לימודי תכנות והנדסה. למה?

"בעולם של רשתות חכמות אתה מתמודד עם שפע משתנים, שלכל אחד מהם משקל שונה והטיה שונה. דרוש ידע מעמיק כדי להיות מסוגל לסדר את כל המשתנים הללו באופן שיאפשר לרשת לספק את התוצאה האפקטיבית ביותר. במילים אחרות, אם אתה רוצה לפתח צ'אט בוט שמסוגל להשיב לשאלות על שייקספיר, אתה צריך אנשים שמכירים את שייקספיר".

 

כבעלים של קבוצה ב־NBA, מה דעתך על כך שלראשונה בהיסטוריה שחקנים חותמים על חוזים של כ־200 מיליון דולר לחמש עונות?

"כשהמכירות של הליגה עולות, גם השווי של החוזים ששחקנים חותמים עליהם צריך לעלות. אני חושב שזאת דוגמה מצוינת לאופן שבו אנחנו אמורים לתגמל את העובדים שתורמים יותר מכולם להצלחה. הלוואי שכל החברות היו מתחשבות כמו ה־NBA, כך היה פחות אי־שוויון בהכנסות".

 

מה העצה החשובה ביותר ליזם בראשית דרכו?

"מכירות מרפאות הכל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x