$
שווקי חו"ל

אקזיט ענק בביומד הישראלי: גיליד רוכשת את קייט פארמה ב-11.9 מיליארד דולר

ענקית התרופות האמריקאית רוכשת את החברה שייסד פרופ' אריה בלדגרין בשנת 2009, הנסחרת בניו יורק בשווי של כ-8 מיליארד דולר

דרור רייך 13:5628.08.17

בדרך לאקזיט ענק בביומד הישראלי: ענקית התרופות האמריקאית גיליד (Gilead Sciences) הגישה הצעה לרכישת קייט פארמה תמורת 11.9 מיליארד דולר, בעסקת מזומן, לפי שווי של 180 דולר למניה.

 

מניית קייט פארמה ננעלה ביום שישי בשווי של 139.20 דולר. לאחר זינוק של 210% מתחילת השנה נסחרת קייט בבורסת נאסד"ק בשווי שוק של כמעט 8 מיליארד דולר. גיליד נסחרת בבורסת נאסד"ק בשווי של 96 מיליארד דולר, לאחר עלייה של 3% בלבד בערכה מתחילת 2017.

 

קייט פארמה מפתחת טיפול מבוסס הנדסה גנטית של מערכת החיסון: החברה פועלת בתחום תרופות אימונותרפיה (CAR), טיפולים המתמקדים בתגובה החיסונית.

 

חברת הביוטק נמצאת עדיין בשלב בניסויים לטיפול סרטן במערכת הלימפה (סרטן מוג לימפומה שאינה הודג'קין). פרופ' אריה בלדגרין ייסד את החברה ב־2009, והוא מכהן כיו"ר וכמנכ"ל החברה. החברה הונפקה בנאסד"ק ב־2014 במחיר של 17 דולר למניה, וגייסה בהנפקה הראשונית 150 מיליון דולר.  

 

על אף היותה של קייט פארמה חברה ישראלית, המחזיקים הגדולים במנייתה הן קרנות אמריקאיות - קפיטל גרופ עם כמעט 20% מהמניות, בלאקרוק עם כ-7% וג'יי פי מורגן עם כ-4%. בין המוסדיים הישראלים מובילים מנורה עם כ-1.3 מיליון מניות שהם כקצת יותר מ-2% ומגדל עם כ-230 אלף מניות בשווי של 32 מיליון דולר

 

"נכון שהשם שלנו הוא Kite - עפיפון - אבל הוא לא תמיד עף, לפעמים הוא עולה ולפעמים הוא יורד. הרעיון הסופי הוא שהטיפול שלנו יעשה מהפכה בכל צורת הטיפול בסרטן. היום בכימותרפיה עוזרים ל־10% מהחולים וגורמים לתופעות לוואי ל־100% מהחולים. זה לא יעבוד ככה יותר. יהיה טיפול אישי כנגד התאים הסרטניים בגוף שלך ולא נגד תאים נורמליים. אין סיבה לגרום לנשירת שערות כי אין גידול בשערות", אמר זמן קצר לאחר ההנפקה בלדגרין בראיון ל"כלכליסט", בינואר 2015.

  

אריה בלדגרין אריה בלדגרין צילום: Todd Cheney / UCLA Photography

 

"הרכישה של קייט פארמה מבססת את גיליד כמובילה בתחום תרפיית תאים, ומספקת בסיס ממנו נוכל למצוא טיפולים חדשניים נוספים עבור אנשים עם סרטן במצב מתקדם", מסר מנכ"ל ונשיא גיליאד ג'ון מיליגן. לדבריו, "תחום הטיפול בתאים התקדם במהירות, עד לנקודה שבה המדע והטכנולוגיה סללו נתיב ברור לעבר טיפול פוטנציאלי לחולים. אנחנו מתרשמים מאד מהצוות של קייט ומההישגים שלהם, וחולקים איתם את האמונה שטיפול באמצעות תאים יהפוך לאבן הפינה של הטיפולים בסרטן. העובדה שאנחנו חולקים תרבות וערכים זהים בכל הקשור לקידום מהיר של חדשנות על מנת לפתח מוצרים יעילים ובטוחים יותר למספר רב ככל האפשר של מטופלים, מצביעה על כך שמדובר בהתאמה אסטרטגית מצוינת. פעילות המחקר ופיתוח בנוסף לפעילות המסחרית של קייט יישארו בסנטה מוניקה, קליפורניה, וייצור המוצרים יוותר באל סגונדו, קליפורניה".

 

"זוהי שנה של אבני דרך עבורנו. כל אחד מההישגים שלנו הוא שיקוף של הכישרונות הייחודיים לקייט. אנחנו נרגשים שגיליד, אחת החברות החדשניות ביותר בתעשייה, מכירה בערך שלנו וחולקת עמנו את התשוקה לפיתוח טיפולים מתקדמים ובעלי פוטנציאל ריפוי למטופלים", הוסיף אריה בלדגרין, יו"ר, מנכ"ל ונשיא קייט. "בעזרת המומחיות והתמיכה של גיליד, אנחנו מקווים לממש את הפוטנציאל של תרופות אימונותרפיה (CAR), להפוך לתרופה המובילה לטיפול בסרטן על ידי האצה מהירה של התרופות בקנה שלנו, של המחקר פורץ הדרך וטכנולוגיות הייצור לטובת החולים ברחבי העולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x