נדל"ן  |  דיגיטל  |  צרכנות  |  פרסום וברנז'ה  |  רכב  |  ספורט  |  לייף סטייל  |  כסף  |  דרושים  |  מינויים  |  כללי  |  רישום
מילון כלכליסט
הדברים שחשוב לדעת כשרוצים לקנות דירה בישראל
הדברים שחשוב לדעת כשרוצים לקנות דירה בישראל 
צילום: 123rf
 

מתכנן לקנות דירה? מס' דברים שאסור לשכוח

קניית דירה חדשה היא לא דבר טריוויאלי. על מה חשוב לחשוב לפני שיוצאים למסע? ומה היתרונות והחסרונות של כל אחת מהבחירות שנעשה?

בשיתוף AIG

אם במקומות רבים בעולם נהוג לשכור דירה גם בגילאים המבוגרים, הרי שישראל, המורכבת מאנשים בעלי אופי משפחתי שחושבים על המחר ועל הירושה של ילדיהם, היא מעצמה של רכישת דירות. אנשים עושים חישוב פשוט, שהחזר משכנתא הוא לרוב זול מתשלום שכר דירה, ובתום מספר שנים מסוים הדירה שייכת להם, ללא תשלומים חודשיים נוספים. על מה כדאי לחשוב, לפני שחושבים על רכישה של דירה חדשה?רכישת דירה כעסקת נדל"ן רווחית

בלוטו של הכלכלה הישראלית, אנשים יכולים למצוא את עצמם מרוויחים מיליון שקל פתאום, באמצע החיים, כך סתם. איך? מאד פשוט. אם רכשתם דירה בבניין ישן ומתפורר, רוב הסיכויים שתוכלו להניע שם תהליך של תמ"א או פינוי בינוי. במקרה הראשון תקבלו שיפוץ מסיבי ביותר לבניין, מרפסת, מעלית וחדר ממ"ד. ככל הנראה תקבלו גם חנייה, לובי מרשים ומראה של בניין חדש ויוקרתי. במקרה של פינוי בינוי, תקבלו דירה חדשה מהניילונים. מסרתם לקבלן דירה מתפוררת וקטנה, תקבלו דירה גדולה יותר, חדשה לחלוטין, בבניין חדש עם תשתית חדשה לגמרי. במקרה הראשון הדירה שלכם תעלה את הערך שלה בעשרות אחוזים, במקרה השני הדירה שלכם פשוט תכפיל את הערך שלה. מה המסקנה? אם אתה עומד לרכוש דירה, תחשוב איפה, למה וכמה – ומה יוצא לך מזה. לפעמים שווה לרכוש דווקא את הדירה הישנה והמתפוררת, ולהרוויח עליה בגדול. אל תשכח שמעבר לעובדה שאתה צריך קורת גג, אתה רוצה גם להרוויח עליה כסף.

 

סוג הדירה וסוג המיקום

הרבה אנשים חולמים על רכישת דירה יוקרתית במגדל מגורים מפנק במרכז הארץ. הבעיה שהדירות האלה עולות הון עתק, שלרוב האנשים פשוט אין. מה גם, שבמקרים רבים מדובר בדירות שלא מספיקות למשפחה גדולה. במקרה כזה עדיף להתרחק מהמרכז ולעבור לגור בעיר מרוחקת יותר שבה מחירי הנדל"ן עדיין לא הרקיעו שחקים. מקום חביב שבו תוכלו לרכוש בית שיספיק למשפחה הגדולה שיש לכם, או שאתם חולמים להקים. אתם רק צריכים לוודא שהמיקום קרוב למקום העבודה שלכם – או שיש לו קרבה למקומות עבודה פוטנציאליים אחרים, שהוא לא מבודד או מרוחק מדי ממרכזי קניות, בילוי ובידור (אלא אם כן זו כוונתכם) ושזה אכן הבית שאתם מתחברים אליו. לא בכל יום אתם קונים בית, ואין צורך למהר ולקחת החלטה פזיזה.

 

רוכשים דירה? עשו ביטוח חיים למשכנתא
רוכשים דירה? עשו ביטוח חיים למשכנתא צילום: 123rf

 

ניצול המשכנתא גם לביטוח חיים

אנשים רבים לא מבינים את המקפצה האדירה שביטוח המשכנתא נותן להם. הם ממהרים לעשות ביטוח משכנתא בבנק, בלי לבדוק עמלות, עלויות או היקף כיסוי. קשה לתפוס שאנשים שעושים בדיקות מעמיקות בין כמה חנויות או אתרים לפני שהם קונים שמשייה לחוף הים, משלמים מבלי להרגיש מאות שקלים מיותרים מדי חודש לביטוח משכנתא, רק בגלל שהם כבר היו בבנק ורצו לגמור עם זה. ביטוח חיים למשכנתא הוא סעיף חשוב ביותר, שמאפשר לכם, במקרה של פטירת אחד מבני הזוג, הקלות רציניות בתשלום המשך המשכנתא ובסעיפים רבים רלוונטיים. מעבר לכך שביטוח החיים במשכנתא הוא ביטוח חיים לכל דבר, היעילות שלו כחלק מהביטוח של המשכנתא מוסיפה לו נדבכים של הקלה משמעותית, מעבר לסכומי כסף שיתקבלו במקרה של פטירה חס וחלילה, שיתבטאו בכל הניירת שקשורה למשכנתא.

 

רכישה של דירה לצרכי השכרה

אנשים רבים בוחרים לרכוש דירה לצורך השכרתה, וקיום מה שנקרא הכנסה נוספת. בני זוג רבים בגיל השלישי עושים זאת כמעין הבטחת פנסיה: סכום קבוע של כמה אלפי שקלים (תלוי כמובן בגודל ומיקום הדירה) שנכנסים לחשבון הבנק באופן קבוע ומכסים את המשכנתא, אם יש. אם יש לכם סכום כסף שאינו גדול, אבל אתם רוצים לגור דווקא באיזור נחשב ויוקרתי מכפי שהתקציב שלכם מאפשר זאת, אתם יכולים לרכוש דירה במקום יקר פחות, להשכיר אותה – ולשכור דירה במקום אחר. יש כמה יתרונות וכמה חסרונות להסדר כזה:

 

החסרונות: אתם עלולים למצוא את עצמכם מדי פעם בלי שוכרים, ואם יש משכנתא על הדירה, תיאלצו לשלם גם אותה וגם את שכר הדירה שלכם, בלי ההכנסה הנוספת. בנוסף, במיוחד אם זו דירה ישנה, אתם עלולים למצוא את עצמכם משלמים סכומים גדולים על תיקונים, שיפוצים וכל מה שעלול להתקלקל בדירות ישנות. חיסרון נוסף הוא, כשאתם שוכרים דירה אתם עלולים למצוא את עצמכם מפונים ממנה בשל כל מיני סיבות שלא קשורות אליכם, וכשיש ילדים שהולכים לבית ספר או גן סמוך, זו בעיה כי אתם צריכים למצוא דירה או בית בטווח קרוב ולא תמיד יש, ולא תמיד זה לטעמכם.

 

היתרונות: באופן כזה אתם יכולים להרשות לעצמכם מגורים איפה שאתם רוצים, אתם גמישים יותר מבחינה נדל"נית, אתם יכולים לגור בדירה מפוארת שלא הייתם יכולים לרכוש – ואם יש בעיה סביבתית, אתם יכולים פשוט לקום וללכת.

 

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות