מילון כלכליסט
דרכון ספרדי
דרכון ספרדי 
צילום: שאטרסטוק
 

הדרך הישירה לדרכון פורטוגלי וספרדי לצאצאי מגורשי ספרד

הדרך להגשים חלום ולקבל דרכון אירופאי מעולם לא הייתה קלה יותר. מעוניינים לקבל דרכון פורטוגלי או ספרדי? קראו את הכתבה שתעשה לכם סדר בדברים

בשיתוף קמפוס 08.06.17

הדרך להגשים חלום ולקבל דרכון אירופאי מעולם לא הייתה קלה יותר. לאחר שפורטוגל וספרד, שתי מדינות החברות באיחוד האירופי, העבירו חוקים חדשים בשנת 2015, נסללה למעשה הדרך לצאצאים של יהודים מגורשי ספרד לקבל אזרחות ספרדית או פורטוגלית.

עבור ישראלים רבים, המעוניינים לקבל דרכון זר ואזרחות אירופית, מדובר באפשרות קורצת במיוחד. לדרכון האירופי ישנם יתרונות רבים, כמו עבודה חופשית במדינות האיחוד האירופי, מעבר חופשי בין המדינות, לימודים חינם או בהנחה משמעותית, ויזה אוטומטית לארה"ב, כניסה למדינות שאינן מתירות לישראלים להיכנס לשטחן, אפשרות להשקיע בנדל"ן וליהנות מהקלות מיסוי ועוד.תיקון עוול לאחר כ-500 שנה

הפרלמנט בספרד החליט לתקן את העוול שנגרם ליהודי המדינה בעקבות החלטת המלך פרדיננד השני לגרש את יהודי קסטיליה ואראגון, אשר סירבו להתנצר. על גירוש ספרד הוחלט בשנת 1492, חלק גדול מהמגורשים פנה למדינה השכנה בחצי האי האיבירי, פורטוגל, אך בשנת 1496 הוחלו גזירות הגירוש גם בפורטוגל ויהודים עברו לנסות את מזלם במדינות שונות כמו צרפת, ארצות השפלה, גרמניה, אנגליה, איטליה, ארצות הבלקן, צפון אפריקה וישראל.

 

לאחר שינוי חוק האזרחות בספרד שמאפשר לצאצאי מגורשי ספרד לקבל אזרחות מהמדינה, גם פורטוגל שינתה את חוק האזרחות ומאפשרת ליהודים שגורשו בכפייה לקבל אזרחות פורטוגלית, בעקבותיה ניתן לקבל גם דרכון פורטוגלי.

 

שער הכניסה לאירופה

בשנת 2015 סערו הרוחות בישראל, כאשר ספרד הודיעה כי תעניק אזרחות לכל מי שיצליח להוכיח כי הוא צאצא של מגורשי ספרד בשנת 1492. עם פרסום ההצהרה, החלו ישראלים רבים להגיש בקשות לאזרחות ממדינת ספרד, פורסמו גם רשימות שונות של שמות משפחה, העשויים להעיד על קשר דם למגורשי ספרד. אך, עם הזמן התגלה כי ההליך אינו קל וחל בלבול רב בנושא.

 

יש להוכיח זיקה לתרבות ספרד, קשר וזיקה ישירה למדינה עצמה, לקבל אישורים מפדרציית הקהילות של יהודי ספרד או מגורמים רלוונטיים אחרים, ובנוסף יש לעבור מבחן שליטה בספרדית ומבחן ידע בחוקה, בתרבות ובהיסטוריה של ספרד. כמו כן, כדי לקבל אזרחות ודרכון ספרדי יש לעבור חקירה אצל נוטריון בספרד ולבסוף יש להישבע אמונים למלך.

 

לכן, כאשר פורטוגל החליטה בעקבות שכנתה לאפשר לצאצאי מגורשי ספרד לקבל אזרחות מהמדינה, רבים החלו לנהור ולהגיש בקשות לאזרחות מפורטוגל, מאחר וההליך קל וזול יותר בהשוואה להליך הנדרש כדי לקבל את הדרכון הנכסף מספרד.

 

כדי לקבל אזרחות פורטוגלית יש לעמוד בתנאי עיקרי והוא הוכחת קשר משפחתי, ישיר או עקיף, למגורשי ספרד ופורטוגל. כמו כן, יש להוכיח קשר לקהילה יהודית, המשמרת את המסורת והתרבות של יהדות פורטוגל. לכן, על פי תנאי החוק הפורטוגלי, הרשויות המקומיות מתייעצות עם ראשי הקהילה היהודית בפורטוגל, ולמעשה הן הסמיכו אותם לחקור כל בקשה כדי לוודא קשר הדוק לקהילה הספרדית והפורטוגלית.

  

דרכון ספרדי
דרכון ספרדי צילום: שאטרסטוק

 

הגשת בקשה לאזרחות

הגשת בקשה לקבלת אזרחות ספרדית או פורטוגלית אינה דבר של מה בכך,כדי להימנע מעגמת נפש, מבזבוז משאבים וזמן, וכדי להימנע מטעויות העשויות להוביל לסירוב הבקשה, מומלץ לפנות לחברה מקצועית ואמינה המתמחה בנושא. למרות שהמסלול הפורטוגלי נחשב לקל ומהיר יותר, ישנם מקרים בהם עדיף לבחור במסלול הספרדי, לדוגמה,עבור קטינים הפטוריםמבחינות או בני 70 ומעלה שגם הם פטורים מבחינות.

 

כדי לשפר סיכויים ולממש את הזכאות לקבלת דרכון ספרדי או פורטוגלי, הנכם מוזמנים לפנות לחברת קמפוס, הנחשבת לאחת המובילות בתחום. לחברה ניסיון רב בייצוג צאצאי מגורשי ספרד מול הרשויות בספרד ובפורטוגל. לחברה צוות מקצועי הכולל עו"ד, נוטריונים בספרד ובפורטוגל, המתמחים בקבלת אזרחות וקשורים לגורמי הממשל השונים, וכן סוכנים במדינות רבות שתפקידם להשיג מסמכים הנדרשים לקבלת האזרחות והדרכון האירופי.

 

לפרטים נוספים אודות קבלת אזרחות ספרדית או אזרחות פורטוגלית, היכנסו לאתר קמפוס: http://campuspas.com

 

 

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות