$
המזרח התיכון

לקראת סגירה: ארה"ב תמכור נשק לסעודיה ב-100 מיליארד דולר

כך לפי דברים של בכיר בבית הלבן שאותו מצטטת סוכנות הידיעות רויטרס, שבוע בלבד לפני ביקורו של הנשיא טראמפ בריאד. לדבריו, העסקה יכולה להגיע ל-300 מיליארד דולר בעשור

שירות כלכליסט 10:2613.05.17

שבוע לפני ביקורו המתוכנן של הנשיא דונלד טראמפ בריאד - ארה"ב קרובה לסיום סדרה של עסקאות נשק עם ערב הסעודית, בהיקף כולל של למעלה מ-100 מיליארד דולר. כך על פי בכיר בבית הלבן אתמול (ו'), שאת דבריו מביאה סוכנות הידיעות רויטרס. 

 

הבכיר, שביקש להישאר בעילום שם, אמר כי עסקת הנשק יכולה אף לעבור את ה-300 מיליארד דולר במהלך העשור, נוכח מאמציה של ערב הסעודית לחזק את יכולותיה ההגנתיות ובה בעת לשמר את עליונותו של איכות הצבא הישראלי על שכנותיה.

 

"אנו בשלבים הסופיים של סדרת עסקאות", אמר הבכיר. העסקאות מתוכננות להיחתם בזמן ביקורו של טראמפ בסעודיה, שאליה יצא ב-19 לחודש. זו תהיה תחנתו הראשונה בסבב שיחות הבכורה שלו בעולם

.

בשבוע שעבר דיווחה רויטרס כי וושינגטון מנסה לקבל אישור לחוזי מכירת נשק בהיקף מיליארדי דולרים עם סעודיה - כמה מהן חדשות וכמה מהן כבר בתהליך הכנה, טרם ביקורו של טראמפ בממלכה.

מלך סעודיה סלמאן מלך סעודיה סלמאן צילום: רויטרס

 

בשנים האחרונות ארה"ב היא הספקית העיקרית לצרכיה הצבאיים של סעודיה - החל ממטוסי F-15 וכלה במערכות חפ"ק ובקרה - בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים. העסקה המדוברת באה בהמשך להתחייבותו של טראמפ להמריץ את כלכלת ארה"ב באמצעות יצירת משרות בענף הייצור.

 

חבילת העסקאות כוללת אמצעי לחימה וכן שירותי תחזוקה, ספינות, טילים אוויריים ואמצעי ביטחון ימי. כך על פי הבכיר. "אנו נראה התחייבות משמעותית ביותר... בדרכים רבות העניין נועד לאפשר להם לבנות את היכולת להתמודד עם האיומים שמולם".

 

על פי הגורם, "הדבר טוב לכלכלה האמריקאית כולם הוא יועיל במונחים של בניית יכולת המתאימה לאתגרים של האזור. ישראל עדיין תשמור על יתרונה".

 

על פי הבכיר, בעודו בריאד, ישתתף טראמפ בשלושה אירועים חשובים: סדרה של מפגשים עם בכירים סעודיים, פגישה נפרדת עם מנהיגי המועצה לשיתוף פעולה של מדינות המפרץ (GCG), ארוחת צהריים עם 56 מנהיגים ערביים ומוסלמים ובו ידונו המשתתפים על מלחמה בקיצונות הדתית ובלימת המימון הבלתי חוקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x