נדל"ן  |  דיגיטל  |  צרכנות  |  פרסום וברנז'ה  |  רכב  |  ספורט  |  לייף סטייל  |  כסף  |  דרושים  |  מינויים  |  כללי  |  רישום
מילון כלכליסט
ההשקעות משתלמות
ההשקעות משתלמות 
צילום: PIXABAY
 

השקעות משתלמות בעידן הריבית האפסית

בעידן בו המשק מציע ריבית אפסית, אנשים רבים תוהים אם כדאי להם להחזיק את כספם בבנק. ואם לא בבנק, היכן משתלם להשקיע אותו? בכתבה זו נציג מספר אפשרויות עדכניות, שעשויות להיטיב את ההשקעה

בחסות IBI בית השקעות

יגעתם וחסכתם, ומה עכשיו?

הנה באות צרות טובות... חסכתם כמה אלפים או עשרות אלפי ₪, או שהתמזל מזלכם וסכום נאה נפל בחלקכם במפתיע. עם הכסף באה גם ההתלבטות – איפה כדאי להשקיע אותו כך שיניב עבורכם תשואה נאה? באופן טבעי, המחשבה הראשונה נודדת לאפשרות המוכרת – הבנק, אך הוא, מה לעשות, לא מציע גדולות ונצורות בימינו.ריבית אפס = לילה טוב לכסף

הריבית האפסית המאפיינת את המשק כיום, מקשה על חיי המשקיעים, גדולים כקטנים, הרפתקנים כסולידיים. גם מי שמחפש תשואה צנועה של 2-3 אחוזים, לא יזכה למצוא אותה בבנק. אנשים רבים תקועים עם כסף שמנמנם בחוסר מעש בפק"מים ובחשבונות העו"ש. גם תכניות החיסכון הבנקאיות כבר לא נושאות בשורה כמו בעבר. במציאות כזו נראה שאין טעם להשכיב את הכסף לישון בבנק. מה כן אפשר לעשות כדי לעורר אותו?

 

סוף השקעה במחשבה תחילה

הבשורה הטובה היא - ישנן כיום דרכי השקעה משתלמות לכספכם. עם זאת, לא כל דרך מתאימה לכל אחד. בדרך לבחירה הנכונה, יש לעצור ולהתייחס למספר פרמטרים שישפיעו על החלטתכם היכן ובמה להשקיע:

 

טווח ההשקעה - האם ההשקעה הינה לטווח ארוך או שאתם מעוניינים בהשקעה לשנה-שנתיים? האם חשוב לכם להשקיע במסגרת שתאפשר לכם למשוך את כל הכסף או חלקו בכל רגע נתון, כדוגמת קופת גמל להשקעה, או שהנזילות אינה משמעותית עבורכם?

 

מטרת ההשקעה–למה אתם מייעדים את הכסף המושקע? אם לרכישת נכס או רכב בעתיד הקרוב, כדאי להשקיע אותו במסגרת בטוחה המאפשרת משיכה מיידית. מאידך, אם המטרה היא לעשות כסף כדי ליהנות ממנו לאחר הפנסיה או לחסוך לילדים, ניתן להשקיע לדוגמה במניות – השקעה שיש בה מצד אחד סיכון גבוה יותר, אך לטווח ארוך היא עשויה להניב תשואה משמעותית יחסית לכל השקעה אחרת.

 

סכום ההשקעה– הסכום המושקע וחלקו היחסי בהון הכללי שלכם הוא פרמטר חשוב בהחלטה היכן להשקיע, באיזה צפי תשואה ובאיזו רמת סיכון.

 

גיל המשקיע/ה – פרמטר זה משפיע מן הסתם גם על ייעוד הכסף וגם על טווח ההשקעה, לפיכך יש לקחת גם אותו בחשבון.

 

לאחר שתגבשו תשובות ברורות לגבי מעמדכם בכל המישורים הללו, תוכלו לבחור בצורה מושכלת בין מספר אפשרויות העומדות כיום לרשותכם.

 

קופת גמל להשקעה – השקעה משתלמת
קופת גמל להשקעה – השקעה משתלמת צילום: PIXABAY

 

קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא אחת האפשרויות הקוסמות ביותר למשקיעים כיום. מדובר במוצר חדש, שהושק ע"י משרד האוצר בסוף 2016, ומהווה מעין תכנית חיסכון חדשנית בשוק ההון. התכנית המאפשרת להפקיד עד 70,000 ₪ בשנה, מציעה למשקיעים את כל היתרונות שיש לקופת גמל רגילה פלוס בונוס של הטבות מס ויתרונות משמעותיים נוספים:

• נזילות - ניתן למשוך את הכסף בכל רגע נתון ללא קנס או מגבלה, מה שאינו אפשרי בקופת גמל רגילה או בתכנית חיסכון בנקאית.

• דמי ניהול נמוכים יחסית לערוצי השקעה אחרים.

• פטור ממס הכנסה ומס על רווחי הון למושכים את הכסף כקצבה בגיל הפרישה.

• השקעה מניבה - תשואה גבוהה לאורך זמן, המאפיינת מסלולי השקעה בשוק ההון.

• המעבר בין מסלולי השקעה שונים אינו נחשב כאירוע מס.

• התאמה לחיסכון בכל טווח – יכולה להתאים כמוצר פנסיוני או כחיסכון לטווח קצר. זאת בשונה מקופת גמל רגילה המיועדת לטווח ארוך, או לחילופין מקרנות נאמנות המשמשות לטווח קצר/בינוני.

 

הלוואה חוץ בנקאית של יחידים

השינוי בכללי המיסוי שחל במסגרת הרפורמה בעשור האחרון, פתח אפיק השקעה שלא השתלם בעבר בשל חבויות המס הגבוהות. כיום, אנשים פרטיים או חברות משפחתיות, יכולים לבחור במתן הלוואה לצד שלישי במקום להשקיע את כספם בפיקדונות בנקאיים. זאת בשיעור מס מרבי של 20% (במקום 50% בעבר) וללא חיוב דמי ביטוח לאומי ודמי בריאות בגין ההכנסות מהריבית. יחידים אף פטורים ממס על הפרשי הצמדה. לבוחרים בערוץ השקעה זה מומלץ לבחון היטב את כל הסייגים ואת כל הסיכונים לצד היתרונות שבתשואה.

 

הלוואה חברתית

הלוואה חברתית הידועה גם בשם "הלוואת המונים" הינה מוצר עולמי ש"עשה עלייה" לישראל רק לפני כשנתיים. ערוץ השקעה/הלוואה זה מופעל בשירות אינטרנטי של חברות להלוואות חברתיות, המתווכות בין הלווים למשקיעים. היתרונות העיקריים של הלוואה המונית כאפיק השקעה, משתקפים בהליך המהיר והפשוט – מילוי טופס ושליחתו בלחיצת מקש. כמו כן, מסגרת זו מבטיחה ריבית ידועה מראש אשר צמודה למדד, כך שהמשקיעים יכולים לקבוע את רמת הסיכון בתיק ההשקעות שלהם.

 

קרנות נאמנות אג"חיות

קרנות הנאמנות האג"חיות מתאימות בעיקר למשקיעים לטווח קצר, והן אינן חשופות לשוק המניות. אמנם הן לא תנבנה תשואה גבוהה כמו בשוק המניות, אך כנראה שזו עדיין תהיה תשואה גבוהה יותר מזו שתופק מכל פיקדון בנקאי.

 

מימון פרויקט נדל"ן ללא רכישת נכס

מדובר באפיק השקעה חדש, במסגרתו המשקיע נותן הלוואה כדי להשלים את ההון הנדרש לרכישת קרקע או לליווי פרויקט נדל"ני. ההלוואה ניתנת לפרק זמן קבוע מראש שנע בין 3-1 שנים. בתמורה להלוואה מובטח למשקיע רישום זכויות בטאבו וצפי לתשואה גבוהה. היתרון במסלול השקעה זה הינו גובה התשואה. החיסרון הוא ברמת הסיכון שאף היא גבוהה יחסית. לפיכך, יש לבחון כל מקרה לגופו, לדעת עם מי אתם עושים עסק, ולהימנע מהשקעה הרפתקנית.

 

שנסכם?

• ישנם ערוצי השקעה רבים וטובים, שחלקם הוצגו בכתבה זו.

• חוכמת המשקיעים נבחנת בבחירת הערוץ הנכון לכל אחד ואחת, עפ"י מאפייניהם ויעדיהם.

• בחזרה לשאלה עמה פתחנו: האם כדאי להחזיק כיום כסף בבנק לנוכח הריבית האפסית?

 אנו מקווים שהתשובה כבר בידכם.

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות