$
בחירות בארה"ב 2016

סערה בעקבות העימות: טראמפ לא התחייב לקבל את תוצאות הבחירות

העימות השלישי והאחרון בין המועמדים לנשיאות ארה"ב היה הבוטה מכולם; קלינטון טענה שטראמפ תומך בריגול רוסי. הוא ענה לה שפוטין גבר עליה ועל אובמה: "את גרמת לדאעש". טראמפ לא התחייב שיקבל את תוצאות הבחירות: "אבחן זאת בבוא העת"

ynet 06:5220.10.16

פחות משלושה שבועות לסופה של אחת ממערכות הבחירות הטעונות שידעה ארה"ב הגיעו הלילה (ה') דונלד טראמפ והילרי קלינטון לעימות השלישי והאחרון ביניהם. כמו בעימות הקודם גם הפעם המפגש היה סוער. המועמדים לא לחצו ידיים בתחילתו ובסופו, הירבו לקטוע אחד את השנייה והגיבו בבוז לטענות ששמעו. קלינטון גיחכה לנוכח האשמות של טראמפ, שהקפיד לקטוע את דבריה באמירת "שקר" שוב ושוב. באחד משיאיו של העימות כינה טראמפ את קלינטון "אישה מרושעת", וברגע אחר לא התחייב שיקבל את תוצאות הבחירות.

 

פרשת המיילים המביכה של קלינטון, וטענותיה למעורבות רוסית במערכת הבחירות, עמדו במרכז העימות הלילה בלאס וגאס. קלינטון אמרה שממשלת רוסיה הייתה מעורבת בפריצה למיילים של מחשבי המפלגה הדמוקרטית ונתנה אותם לוויקיליקס. "זה בא בפירוש מפוטין עצמו. אני חושבת שהשאלה הכי חשובה הערב היא האם דונלד טראמפ יודה שהוא לא נעזר בפוטין בבחירות האלה, ויגנה את הרוסים שמרגלים נגד אמריקנים - מה שהוא למעשה עודד בעבר", האשימה קלינטון.

 

"אני לא מכיר את פוטין", השיב טראמפ. "הוא אמר דברים נחמדים עלי ואם נסתדר בינינו, זה יהיה טוב", אמר המועמד הרפובליקני. "אם רוסיה ואמריקה יסתדרו ויתקפו את דאעש זה יהיה נחמד". טראמפ אמר כי לפוטין אין שום כבוד לקלינטון ולאובמה. "זה בגלל שהוא מעדיף בובה בתור נשיא ארה"ב", עקצה קלינטון את טראמפ. "את הבובה", השיב לה המועמד הרפובליקני. טראמפ אמר שקלינטון "לא אוהבת את פוטין" בגלל שהוא גבר עליה ועל אובמה בכל הצעד, בין השאר בנושא סוריה. טראמפ הוסיף ואמר שהשניים "הביאו עלינו" את דאעש. "אתה מוכן לעשות את דברו של פוטין ולפרק את נאט"ו כי לו, בבירור, יש פייבוריט במרוץ הזה. אני חושבת שזה מצב חסר תקדים, מעולם ממשלה זרה לא ניסתה להתערב בבחירות שלנו".

 

טראמפ: "אסור לתת לה לרוץ"; קלינטון: "אתה המועמד המסוכן בהיסטוריה"

מנחה העימות, כריס וואלאס מרשת "פוקס" השמרנית, שאל את טראמפ אם יקבל את תוצאות הבחירות. לאחרונה אמר טראמפ שמערכת הבחירות "מכורה" והונאת ענק תביא לניצחונה של קלינטון. "אבדוק את זה כשתגיע העת, אשאיר אתכם במתח", השיב טראמפ והאשים את התקשורת בשחיתות ובסיקור בלתי הוגן. "אסור היה לתת לה לרוץ, רק בגלל זה אני אומר שהבחירות מוטות", אמר.

 

קלינטון אמרה שהיא מזועזעת שמועמד ממפלגה גדולה בוחר שלא לקבל את תוצאות הבחירות לנשיאות. "הוא מדבר רעות על הדמוקרטיה שלנו", אמרה והוסיפה שדבריו של טראמפ "נוראיים, מצחיקים אבל גם מטרידים". היא הזכירה איך טראמפ, שהנחה את תוכנית "המתמחה", טען שנעשה לו עוול כשלא זכה בפרס "אמי" שמוענק לסדרות טלוויזיה. "הייתי צריך לקבל אותו", השיב טראמפ. כשהוא אמר לה שיריבה בפריימריז, ברני סנדרס, לא תומך בה ענתה לו קלינטון בציטוט של סנדרס: "אתה המועמד המסוכן ביותר שרץ לנשיאות בהיסטוריה המודרנית". 

הילרי קלינטון ודונלד טראמפ בעימות הלילה. באותו חדר בפעם האחרונה הילרי קלינטון ודונלד טראמפ בעימות הלילה. באותו חדר בפעם האחרונה צילום: איי אף פי

 

על הטענות לתקיפות מיניות: לא התנצלתי, כי לא עשיתי כלום

כשנשאל טראמפ על הטענות להטרדות מיניות נגדו אמר כי מדובר בקמפיין מתוכנן של אנשי המפלגה הדמוקרטית, וכי העימות צריך להתמקד בפרשת המיילים של קלינטון, ולא בהאשמות ה"מופרכות" נגדו. הוא אמר כי לא התנצל בפני אשתו מכיוון שאין לו על מה. "הכול המצאות. הכול שקרים", אמר. "איש לא מכבד נשים יותר ממני", אמר טראמפ. חלק מהקהל הגיב בצחוק לדבריו. בנוסף האשים את טראמפ את קלינטון ואת אובמה בתשלום למפגינים כדי שתהיה אלימות בכנסים שלו.

 

"אנחנו יודעים מה דונלד אומר, חושב, ואיך הוא מתנהג לנשים", אמרה קלינטון. "זה מי שהוא. חשוב לנו לעמוד ולומר בבירור למה אנחנו מצפים מהנשיא הבא שלנו". טראמפ אמר בעצרות הבחירות שאין סיכוי שזה קרה כי הנשים הללו לא מספיק אטרקטיביות". טראמפ ענה לטענות הללו: "לא נכון, לא אמת". קלינטון המשיכה: "הוא אמר - 'תסתכלו עליה'. על אישה אחרת הוא אמר שהיא לא הייתה יכולה להיות הבחירה הראשונה שלו".

 

"קלינטון רוצה לתת חנינה למהגרים בלתי חוקיים"

נושא נוסף שעמד על הפרק הוא ההגירה. "קלינטון רוצה לתת חנינה למהגרים בלתי חוקיים", אמר טראמפ. "אנחנו צריכים גבולות חזקים. בקהל הערב יש ארבע אמהות מדהימות שהכרתי במרוצת השנים, שהילדים שלהן נהרגו באכזריות על ידי אנשים שנכנסו למדינה באופן לא חוקי", אמר. טראמפ חזר על רצונו להקים חומה בגבול מכסיקו. "אני רוצה לבנות חומה, אנחנו צריכים את החומה. אחד מהדברים הראשונים שאעשה זה להיפטר מכל ברוני הסמים, יש לנו אנשים מאוד מאוד רעים במדינה שחייבים לצאת".

 

"כשהוא דיבר חשבתי על נערה צעירה שפגשתי כאן בלאס ווגאס, קרלה, שמאוד מודאגת שמא הוריה יגורשו כיוון שהיא נולדה במדינה הזו והם לא, הם עובדים קשה כדי לחיות ואתה צודק, אני לא רוצה לקרוע משפחות", אמרה קלינטון. "אני לא רוצה לשלוח הורים הרחק מילדיהם. אני רוצה להשקיע משאבים במקומות שהכי צריך אותם. כל מי שצריך להיות מגורש ייגורש". על רעיון החומה של טראמפ אמרה: "כשזה מגיע לחומה שדונלד מדבר לבנות – הייתה לו פגישה עם נשיא מכסיקו והוא לא הזכיר את החומה". 

 

"כשאני פיקחתי על חיסול בן לאדן - הוא הנחה את 'המתמחה'"

"יש לך יתרון אחד עליי - הניסיון", אמר טראמפ, אך מיד הסתייג. המועמד הרפובליקני אמר שקלינטון נמצאת בשטח כבר 30 שנה - אך רק מדברת ולא עושה דבר. "מה עשית ב-30 השנים האחרונות?", שאל אותה. היא הגיבה: "הקדשתי את 30 השנים האחרונות בשירות הציבורי במטרה לעזור למשפחות ולילדים". טראמפ ענה לה: "ב-30 שנותיי במגזר הפרטי הספקתי יותר ממך".

 

"זה ניסיון רע", אמר טראמפ על הרזומה של קלינטון. "אני חושבת ש-30 שנות הניסיון שלי זה נושא חשוב מאוד", ענתה לו קלינטון. "ביום שבו הייתי בחדר המצב, ופיקחתי על המבצע שעשה צדק עם אוסמה בן לאדן, הוא הנחה את 'המתמחה'. אז אני שמחה להשוות את זה ל-30 שנות הניסיון שלי ואת מה שעשיתי למען המדינה", אמרה קלינטון. "טוב, אז אני עשיתי עבודה טובה הרבה יותר. בניתי חברת ענק. אם ננהל את המדינה כמו שניהלתי את החברה שלי תהיה לנו מדינה שנהיה גאים בה מאוד".

 

מאליק אובמה, אחיו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, יושב בעימות כאורחו של טראמפ מאליק אובמה, אחיו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, יושב בעימות כאורחו של טראמפ צילום: איי אף פי

 

השניים נשאלו על המערכה שמתנהלת במוסול נגד דאעש. "מוסול הייתה שלנו אבל כשהיא (קלינטון) הוציאה את כולם איבדנו אותה", אמר טראמפ. "הוא כל הזמן מכחיש שהוא תמך בפלישה לעיראק. תחפשו בגוגל 'דונלד טראמפ' ו'עיראק' ותראו עשרות מקורות שמאשרים שהוא היה בעד הפלישה", אמרה קלינטון. טראמפ התייחס להסכם הגרעין עם איראן ואמר כי הוויתורים לטהרן יעזרו לה להשתלט על עיראק. "זאת עסקה שללא ספק תעניק לאיראן נשק גרעיני. איראן צריכה לכתוב לנו מכתב תודה על זה בגלל שאיראן, כמו שאמרתי לפני הרבה שנים, משתלטת על עיראק. משהו שהם רצו לעשות תמיד. אבל עשינו את זה כל כך קל עבורם. אז אנחנו ניקח את מוסול, ואתם יודעים מי הולך להרוויח מזה? איראן. זאת העסקה הכי מטופשת בכל הזמנים".

 

קלינטון אמרה כי "המטרה ברורה – לקחת בחזרה את מוסול". היא ציינה המערכה תהיה קשה ולאחר מכן המטרה תהיה לקחת מידי דאעש את א-ראקה, בירת הארגון הג'יהאדיסטי בסוריה. עוד בנושא סוריה אמר טראמפ כי במהלך מלחמת האזרחים "גילינו שאסד הרבה יותר קשוח וחכם מקלינטון ואובמה. מה שקורה בעיר חלב זה באשמתה של קלינטון". טראמפ הוסיף כי "ארצות הברית העבירה סכומים עצומים לאיראן ולכוחות המורדים. ארצות הברית חיזקה את איראן, ותומכת במורדים שאינה יודעת מי הם באמת".

 

"לא נסבול עוד ארבע שנות אובמה"

בתחילת העימות שאל וואלס את המועמדים על תפקודו של בית המשפט העליון, ובמקומו תחת הנהגתם העתידית. קלינטון השיבה כי לדעתה "בית המשפט העליון צריך לעמוד לצד העם האמריקני, ולא לצד התאגדים הכוחניים. אני חושבת שאנחנו צריכים בית משפט שיעמוד לצד זכויות הנשים והקהילה הלה"טבית". קלינטון אמרה כי יש לה אי הסכמות משמעותיות עם היריב שלה. "חשוב שלא נבטל שוויון בנישואים, נעמוד לצד הזכויות של אנשים במקום עבודתם", אמרה. טראמפ אמר כי להגן על התיקון השני לחוקה ובהמשך השניים התווכחו על נושא ההפלות. קלינטון אמרה כי "הוא אמר (טראמפ) שנשים שעושות הפלה צריכות להיענש", אמרה קלינטון. "אם בחודש תשיעי קורעים את התינוק מהרחם זה אולי נשמע להילרי בסדר. מבחינתי זה לא".

 

טראמפ תקף גם את "קרן קלינטון", קרן הצדקה של המשפחה, ואמר כי קרן הצדקה היא "מיזם פלילי". לדבריו, "סעודיה נותנת 25 מיליון דולר, גם קטאר. אתם מדברים על נשים ועל זכויות נשים. אז אלה האנשים שמשליכים הומואים מהגגות. אלה האנשים שרוצים נשים ומתייחסים אליהן נורא. ועדיין אתם לוקחים את הכסף שלהם. אז אני רוצה לשאול אותך - למה את לא נותנת בחזרה את הכסף מהמדינות ומהארגונים האלה?". בתשובה אמרה קלינטון: "הייתי רוצה להשוות את מה שאנחנו עושים ל'קרן טראמפ', שלוקחת כסף מאנשים אחרים וקונה פורטרטים של דונלד. מי עושה את זה? זה מדהים". קלינטון הוסיפה כי הקרן עזרה לתושבים בהאיטי, וטראמפ הטיח בחזרה: "אנשי האיטי שונאים את הקלינטונים".

 

וואלאס רצה לסיים את העימות בנימה אופטימית ושאל כל אחד מהמעומדים מדוע כדאי לאמריקנים להצביע לו. קלינטון השיבה ראשונה. "אנחנו צריכים שכולם יעזרו למדינה שלנו להפוך למה שהיא צריכה להיות. אני יודעת מה האחריות שכרוכה בהנהגת המדינה, ואת ההזדמנות הנהדרת לנסות ולשפר את החיים של כולכם. אעשה הכול כדי שתהיה לכם עבודה טובה עם הכנסה טובה, ושלילדים שלכם יהיה חינוך טוב", ענתה. טראמפ אמר כי קלינטון "לוקחת כסף מהאנשים שהיא רוצה לשלוט בהם", והוסיף: "בתחילת הקמפיין אמרתי שאני רוצה לעשות את אמריקה נהדרת שוב. לא נסבול עוד ארבע שנים של ברק אובמה, וזה מה שתקבלו אם תצביעו לה".

 

רגעים לפני העימות הקודם התייצב טראמפ למסיבת עיתונאים עם שלוש נשים שטענו שביל קלינטון תקף אותן מינית. ברשימת האורחים שלו הלילה בקהל הייתה לזלי מילווי, שטענה שקלינטון תקף אותה מינית שלוש פעמים בשנות השמונים כשהייתה עיתונאית בארקנסו. עוד ברשימת האורחים של המועמד הרפובליקני: מאליק אובמה, אחיו למחצה של ברק אובמה, שרה פיילין ואמו של אחד מהרוגי מתקפת הטרור בקונסוליה האמריקנית בבנגאזי. נגד קלינטון, שהייתה מזכירת המדינה בזמן התקיפה. ברשימת האורחים של קלינטון נמצאים בין השאר אשת העסקים מג וויטמן וכדורסלן העבר כרים עבדול-ג'באר.

 

כאמור, קלינטון הגיעה לעימות עם הובלה ברורה בסקרים - גם הארציים וגם במדינות המפתח שיכריעו בסופו של דבר את המרוץ לנשיאות ארה"ב. רשת CNN האמריקנית עדכנה אתמול את מפת האלקטורים שלה ("הדרך ל-270") והתוצאה לא מעודדת במיוחד את המחנה הרפובליקני, ומצביעה על תנודה לטובת קלינטון במדינות המפתח: פלורידה (29 אלקטורים) עברה ממצב של "מדינה מתנדנדת" למצב של "נוטה לדמוקרטים" וכך גם לגבי נוואדה (6 אלקטורים). יוטה (6 אלקטורים), מדינה שמרנית שמצביעה מדי בחירות לרפובליקנים, עברה ממצב של "רפובליקנית באופן מובהק" למצב של "מדינה מתנדנדת", ומדינה "אדומה" נוספת שעשויה לעבור ממצב של "רפובליקנית באופן מובהק" ל"מתנדנדת" היא אינדיאנה (11 אלקטורים).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x