שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף 15.09.2016
שאלות מוסף 15.9.16 ראש

הון אנושי: ואז תשובה הבטיח הפתעה

עו"ד דן שינמן, נסיך מועדון הצווארון הלבן, השיק ספר בחברת שופטים ולקוחות שבעי רצון. גם אמיר ברמלי בא לפרגן

ארי ליבסקר 09:0115.09.16

מונח "צווארון לבן" הוא סמל למפגש פסגה של הון ושלטון. לא פלא שכך נראה גם האירוע שכינס עו"ד דן שינמן, המתמחה בעבירות צווארון לבן, להשקת ספרו החדש "הסנגור". היו שם אנשי עסקים, עורכי דין בולטים, שופטים בכירים, אנשי פרקליטות מהדרגים הגבוהים, וכולם התמנגלו זה עם זה בשישי אחד של ראשית הסתיו באודיטוריום סמולרש באוניברסיטת תל אביב. מהאירוע נעדרו כמה צווארונים לבנים ידועים שהוכתמו — ראש הממשלה והנשיא שבכלא, ראש העירייה הנחקרת, הטייקון שזה עתה הורשע, בן דודו שכבר במאסר. משרדו של שינמן, אגב, ייצג את אולמרט; הוא עצמו כבר הוריד הילוך מהופעות בבית המשפט, כדי להתפנות לכתיבה. כשביקשתי ממנו שיסכם את פועלו במשפט אחד, הוא אמר: "יושרה, הגינות ואמינות".

 

עם לקוחותיו של שינמן בעבר נמנה גם יצחק תשובה, כשרשות ניירות ערך שקלה להגיש כתב אישום נגדו בפרשת היבוא של פורד בידי חברת דלק שבבעלותו. שינמן חילץ את תשובה מהסיפור, וכתב האישום הוגש בסופו של דבר נגד החברה עצמה. והשבוע תשובה היה שם לחלוק לשינמן כבוד. שאלתי אותו מה קורה עם הגז, למה נראה שכלום לא מתקדם, ותשובה חייך מאוזן לאוזן והשיב: "אני עוד אפתיע את כולם. אני כמובן לא יכול להגיד לך שום דבר, כי זה שם אותי במצב של ניגוד עניינים, או מה שרשות ניירות ערך קוראת 'הדלפה'. אני מנוע מלספר, אבל בקרוב מאוד אני עומד להכריז על משהו גדול". על אחיו, שנעצר בחשד לשחיתות בנתניה, הוא לא הסכים לומר דבר.

 

עו"ד רם כספי. נמכור גז, לא לדאוג עו"ד רם כספי. נמכור גז, לא לדאוג צילום: עופר עמרם

 

גם עו"ד רם כספי שמח לדבר על הגז, ואיך שכנע את בג"ץ לאשר את המתווה. אבל מה הלאה, שאלתי, למי מוכרים? "על זה אני לא יכול לענות לך, חביבי. אני רק יכול להגיד לך שיש, יש למי למכור", אמר כספי.

 

גם רמי אונגר אמר שהוא לא יכול לענות כששאלתי על הסכסוך המשפטי הסבוך בינו לבין מיכאל לוי על הזיכיון ליבוא קיה. הוא אפילו הוסיף תנועת יד של נעילת מפתח על שפתיו, ואז התחמק ונעמד מאחורי כספי, שהבהיר, כאסמכתה משפטית, שאונגר ממש לא יכול לדבר על זה. 

אמיר ברמלי. פותח עסק חדש בחו"ל אמיר ברמלי. פותח עסק חדש בחו"ל צילום: מוטי קמחי

 

לפחות פרופ' אליעזר רחמילביץ, שגם בעברו הסתבכות קטנה שהסתיימה בנזיפה בפרשת הנערה חולת הסרטן דסי רבינוביץ', הסכים לדבר. שאלתי את רחמילביץ, שהיה בעבר רופאו של בנימין נתניהו, אם יש לו חוות דעת רפואית על הטענה של אהוד ברק ש"נתניהו ירד מהפסים". רחמילביץ אמר: "לא הייתי בקשר עם נתניהו בתקופה האחרונה, אבל ידידי עו"ד חיליק גוטמן פגש אותו במסגרת השיחות שערך עם אנשי תקשורת, ואיך שהוא תיאר לי אותו — אני חושב שאני יכול לאבחן ולומר שביבי חושב שרודפים אותו". אבל גוטמן עצמו אמר לי דברים אחרים: "התרשמתי שנתניהו הוא עדיין אחד האנשים היותר אינטליגנטים שנמצאים כאן. לא בטוח שהוא ממש רדוף".

 

אחריו פגשתי את אמיר ברמלי, המואשם בגניבה ומרמה בהיקף של יותר מ־400 מיליון שקל ועבירות נוספות. להפתעתי, הוא היה נינוח להפליא. "תשמע, זה לא פשוט", הוא אמר, "אבל עובדה שרוב האנשים שהשקיעו כסף בקרן שלי תומכים בי ומאמינים בי. אני הסתבכתי משום שדיברתי סרה נגד הרשות לניירות ערך. מאותו רגע הם מחפשים אותי, סימנו מטרה וירו, אבל המשקיעים נותנים לי כסף לפתוח את אותו עסק בדיוק שהיה לי בארץ אבל בחו"ל". ומה עם מיכל אנסקי, שאלתי. "היא ממש לא מייצגת את המשקיעים. מדובר במקרה חריג. אני לא רוצה להתייחס אל היוצא מן הכלל, אני מדבר על רוב משקיעיי".

 

אחרי קבלת הפנים התנהל פאנל על ניגוד עניינים ושחיתות ארגונית, ושיחה ארוכה עם שינמן. בסוף, במקום להתפזר, התייצבו הנוכחים בתור ארוך כדי לקנות להם עותק של "הסנגור". מי אמר שענף הספרות במשבר.

 

 

 

 

 

דן שינמן (מימין) עם יצחק וחיה תשובה. משהו חדש מתחיל

 

עו"ד רם כספי. נמכור גז, לא לדאוג

 

אמיר ברמלי. פותח עסק חדש בחו"ל
בטל שלח
    לכל התגובות
    x