$
חברה וסביבה

חברת הריגול העסקי הישראלית בלק קיוב מעורבת בחשיפת פרשת שוחד באיטליה

בלק קיוב, שעלתה לאחרונה לכותרות לאחר ששניים מעובדיה נעצרו ברומניה, חשפה במבצע מודיעיני מורכב כיצד בעלי סוכנות ביטוח גדולה באיטליה שילם שוחד כדי לנצח בתביעות בוררות על מיליארדים את AM trust, שניהלה בעבר מגעים לרכישת הפניקס

גולן חזני 19:2315.04.16

חברת הריגול העסקי הישראלית בלק קיוב (Black Cube), ששניים מעובדיה עצורים ברומניה בחשד למעורבות בפרשה שבה הוטרדה ראש הרשות למלחמה בשחיתות במדינה, עלתה אתמול לכותרות, הפעם במדינה אחרת ובנסיבות שונות. בפרשה הפעם מעורבת חברת הביטוח האמריקנית AmTrust (אמטראסט), שרק לפני חודש ניהלה מגעים לרכישת חברת הביטוח הישראלית הפניקס

הפרשה הפעם היא באיטליה וחושפת חשד לשחיתות במערכת המשפט האיטלקית. בשנה האחרונה מתקיימים באיטליה שני הליכי בוררות, שבמסגרתם תובע אנטוניו סומא (Antonio Somma), הבעלים של סוכנות ביטוח איטלקית גדולה, את AmTrust ביותר משני מיליאד יורו. 

(אילוסטרציה) (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

בראש שני הרכבי הבוררויות עומד מרקו לצ'יני (Marco Lacchini), רואה חשבון ופרופסור בכיר ומוכר באיטליה, המשמש כבורר במסגרת מינוי רשמי של מערכת המשפט האיטלקית.

 

AmTrust, המנוהלת על ידי ברי זיסקינד, פועלת באיטליה זה שנים, באמצעות סומא, וכבשה נתח שוק נאה בשוק ביטוחי הבריאות במדינה. לאחרונה הפסיקה החברה את הפעילות מול סומא בשל ויכוח על עמלות, ושני הצדדים ניגשו לבוררות מוסכמת, שבמסגרתה נתבעה חברת הביטוח האמריקאית לשלם לסומא מיליארדים.

 

בכתבה שחשף העיתון האיטלקי קוריירה דלה סרה, נכתב כי זיסקינד שחשד שהבוררות איננה מתנהלת בהגינות, וכי הבורר פועל נגד AmTrust, שכר את חברת המודיעין הישראלית בלק קיוב שבבעלות דן זורלא ואבי ינוס. החברה חשפה במבצע מודיעיני מורכב כי סומא הבטיח את זכייתו בבוררות באמצעות הסדר שוחד שהושג בינו לבין הבורר. על פי הנטען בעיתון האיטלקי, במסגרת ההסדר סיכם סומא עם לצ'יני כי הוא יקבל 10% מהסכום שיפסוק לטובת סומא בשני ההליכים. על פי הכתבה בעיתון האיטלקי, פרטי הסכם השוחד נמסרו לסוכנים של בלק קיוב על ידי סומא עצמו.

 

יתרה מכך, במסגרת פגישה שהתקיימה בין סוכני בלק קיוב ולצ'יני הודה האחרון כי יש לו ניסיון בהשפעה על תוצאות הליכי הבוררות לטובת אחד הצדדים ואף מסר כי הוא מוכן להציע את שירותיו והשפעתו כבורר באיטליה תוך הבטחה לקביעת תוצאות הבוררות.

 

על רקע זה, פנתה חברת AmTrust בימים האחרונים לבית משפט מחוזי במילאנו וביקשה ממנו לפעול להדחת לצ'יני מתפקידו כבורר בשני ההליכים. במקביל הגישה החברה שתי תביעות, באנגליה ובארה"ב, נגד סומא ולצ'יני. החברה הגישה את הראיות וההקלטות שהושגו נגד השניים לבתי המשפט.

 

שמה של בלאק קיוב עלה לכותרות בימים האחרונים, על רקע פרשה שמסעירה את רומניה, ובמרכזה נעצרו רון וינינר הישראלי ודוד זחלוביץ' הבלגי בחשד להובלת קבוצת עבריינים שאיימה והטרידה את ראש הרשות למלחמה בשחיתות ברומניה, לאורה קודרוצה קובשי. בעבר נשכרה החברה על ידי נוחי דנקנר כדי לחבר דו"ח על עסקיו של מוטי בן משה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x