$
בורסת ת"א

רשות ני"ע אסרה על סחר באופציות בינאריות

האיסור הוא חלק מהפיקוח של רשות ניירות ערך על זירות מסחר באינטרנט, ונובע מהשקפת הרשות כי המסחר באופציות בינאריות דומה להימורים

רעות שפיגלמן 21:0921.03.16
רשות ני"ע הטילה איסור מוחלט על מסחר באופציות בינאריות בישראל, לכל הלקוחות. במסגרת מכתב שהוציאה הרשות בנושא מוסבר כי החליטה "שלא לאשר לחברות בעלות רישיון זירה לסחור באופציות בינאריות ביחס לכל סוגי הלקוחות, שכן מורכבות האופציות והקושי בתמחורן מחד, והיעדר מסחר רב צדדי שמאפשר יצירת מחיר שוק מאידך, אינם מאפשרים לרשות לאשר מסחר בזירה ללקוחות קמעונאיים".

 

איסור זה של הרשות נעשה במקביל למהלך שנמשך מזה כמה חודשים במסגרתו הרשות מבצעת מהלך של הענקת רשיונות לזירות סוחר. אלו יפוקחו לראשונה על ידי רגולטור. לכן, איסור זה של הרשות הוא תוצר לוואי של החלטות שמקבלת הרשות אגב הענקת הרשיונות לזירות השונות. בנוסף, הרשות תגביל מסחר בניירות ערך זרים שלא הונפקו באמצעות תשקיף בישראל.

 

מהלך הרשות להענקת רשיונות לזירות סוחר נעשה בעקבות תקנות שאושרו לפני מעל לשנה המחייבות את מפעילי הזירות המקוונות בקבלת רשיון מהרשות. זירות אלו מציעות למשקיעים מסחר במוצרים פיננסיים מתוחכמים והרשות קובעת במסגרת הענקת הרישוי גם אילו מוצרים ייסחרו וגם מי יהיה רשאי לסחור בכל מוצר.

 

בקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה בשנה האחרונה כנגד אתרי מסחר מקוונים המציעים אופציות בינאריות הביאה את התובעים למצוא מכתב כוונות של הרשות מתאריך 13 באוקטובר 2015 שהופנה לחברות המבקשות רישיון מסחר, בין היתר גם באופציות בינאריות.

 

על המכתב חתום אסף ארז, ראש תחום זירות סוחר במחלקת הפיקוח על הבורסה ברשות ני"ע. במכתב מציין ארז את נחיתות הלקוח אל מול זירת המסחר מבחינת סיכוייו וכן קובע במפורש ארז את הדמיון בין האופציות הבינאריות לבין הימורים "מורכבות המכשיר, הקושי בתמחור שלו והיעדר האפשרות לבצע ניתוח כלכלי מושכל מקנים לפלטפורמה ולמכשירים הפיננסיים אופי של משחק ניחושים".

 

שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע צילום: נמרוד גליקמן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x