שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

דרעי מבטל את "פקודת העיתונות" מתקופת המנדט הבריטי

פקודת העיתונות מאפשרת למשרד הפנים לסגור עיתון אם פרסם חומר כלשהו, העלול "לסכן את שלום הציבור"; דרעי: "המדינה לא צריכה להתערב במתן רישיונות לעיתונים"

אלירן מלכי 17:4110.03.16

שר הפנים אריה דרעי החליט לבטל את 'פקודת העיתונות' מתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל בשנת 1933, והנחה את המשרד להכין את התיקון לחוק. החוק הקיים מאפשר למשרד הפנים לסגור עיתונים.

 

פקודת העיתונות קובעת כי על מנת להוציא עיתון נדרש רישיון מהממשל. בנוסף, היא העניקה למשרד הפנים כאמור את הסמכות לסגור עיתון, אם פורסם בו חומר כלשהו, העלול לדעתו "לסכן את שלום הציבור", וכן ניתנה סמכות לסגור את בית הדפוס שבו הודפס העיתון.

 

פקודת העיתונות מתקופת השלטון הבריטי בא"י פקודת העיתונות מתקופת השלטון הבריטי בא"י צילום: איי אף פי
 

במשרד הפנים החליטו לבטל את פקודת העיתונות לחלוטין ולהעביר את כל הסוגיות הנוגעות למקרים קיצוניים של פגיעה בביטחון המדינה ושלום הציבור להחלטת היועץ המשפטי לממשלה.

 

דרעי: "פקודת העיתונות היא נצר לשלטון המנדט ועלינו, כמדינה דמוקרטית, המקדשת את חופש הביטוי, לבטלה בהקדם. המדינה לא צריכה להתערב במתן רישיונות לעיתונים. ביטול הליכי הרישוי יאפשר ליותר עיתונים להיפתח, יוסיף להליך הדמוקרטי והפלורליסטי ויביא למיגורו של הליך מיושן ואנרכרוניסטי, אשר אבד עליו הכלח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x