נדל"ן  |  דיגיטל  |  צרכנות  |  פרסום וברנז'ה  |  רכב  |  ספורט  |  לייף סטייל  |  כסף  |  דרושים  |  מינויים  |  כללי  |  רישום
מילון כלכליסט

קרקע חקלאית השקעה נבונה 
צילום: שאטרסטוק
 

השקעה בקרקע חקלאית - כך תגדילו וודאות

מה כדאי לבדוק לפני השקעה בקרקע חקלאית

בארץ קיים שפע רב של שטחים ללא שימוש, הם מוגדרים כקרקע חקלאי, נוף כפרי פתוח או אזורי עתודה לתכנון עתידי. שטחים רבים מהם מוסבים למטרות יישוב, ורבים אחרים נמצאים בתהליכי הפשרה וייעוד למטרה זו. כמו בכל תכנון עתידי קיימת מידה של אי וודאות, וגם במקרה זה לא ניתן לדעת מתי בדיוק ולאיזה ייעוד תוסב הקרקע, אבל בהחלט ניתן להגדיל את מידת הוודאות ואיתה את רמת ההסתברות של מועד ואופי ההסבה.

 

השקעות בקרקע חקלאית קיבלו תדמית ספקולטיבית, אבל כל השקעה היא ספקולטיבית אם היא אינה מגובה, בעוד שהשקעה שפרטיה ידועים ויש מספיק מידע שמבאר ומאפשר לבצע הערכה ריאלית, הינה השקעה מושכלת ונבונה. העובדה שקיימת קרקע לשיווק, וישנה חברה שלוקחת עליה חסות ומציעה אותה לציבור, לא הופכת אותה בהכרח לקרקע כדאית להשקעה. קרקע שכדאי להשקיע בה היא כזו שיש תוכניות ואישורים לגביה, שממוקמת במרחק נדרש ממפעלים, כבישים ומוקדים נוספים המגבילים מגורים, ובוודאי אם היא נמצאת בסמוך לקרקעות שכבר עברו שינוי יעוד או אף פיתוח.

 

קרקע חקלאית השקעה נבונה
קרקע חקלאית השקעה נבונה צילום: שאטרסטוק

להבין את אופי ההשקעה

 

השקעה בקרקע חקלאית היא השקעה לטווח בינוני עד ארוך. משמעות הדבר היא שההפשרה יכולה לקחת פרק זמן שבין 5 עד 25 שנים לערך. תאום ציפיות מבחינת טווחי הזמנים הינו הכרחי לשביעות רצון מהעסקה. ישנן קרקעות שנמצאות בשלבים מתקדמים ביותר של תהליך ההפשרה ואודותיהן ניתן לתת צפי ממשי, קרוב. ערכן של קרקעות אלו גבוה בהרבה.

 

לחתור לשקיפות מלאה

 

קרקעות שיש אודותיהן אישורים הן בעלות סבירות גבוהה יותר מאלו שיש עבורן תוכניות בלבד, הן גם יקרות יותר. לעומת זאת, קרקעות שנמצאות בסמיכות למוקדים מסוימים תהיינה מוגבלות מבחינת שינוי ייעוד ופיתוח. מפעלים, תוואי כבישים ונחלים, שמורות טבע ובסיסים צבאיים מחייבים

מרווח בטחון בין איזור מגורים, כך שהקרקע המדוברת צריכה להיות מחוץ למרחק הביטחון.

 

גם לבעלות הקודמת על הקרקע יש השפעות על המשקיע. בבעלות של מנהל מקרקעי ישראל יכול המינהל להתנות ולהגביל את המשקיע באמצעות חוזה החכירה, באופן שיגביל את גודל התשואה ופוטנציאל הרווח. למרות שמרבית הקרקעות נמצאות בבעלותו של המנהל, ישנן קרקעות שנמכרות מידיים פרטיות, גם במקרה כזה חשוב להכיר את פרטי העסקה לעומק.

 

 

לסיכומו של עניין, השקעה בקרקע חקלאית דורשת לעשות שיעורי בית בכדי להבטיח את הצלחתה, כמו כל עסקה אחרת, אלא שבשונה מעסקאות נדלן אחרות, כאן סף הכניסה הוא נמוך מאד ופוטנציאל הרווח הוא גדול. את הקרקע ניתן למכור בכל שלב, כמו כל נכס אחר, ללא קשר להפשרתה, וברווח המהווה פונקציה של זמן והתקדמות בתהליך.

 

חברת נחלה משווקת קרקעות חקלאיות להשקעה בבאר יעקב ופרדס חנה אשר נמצאים בשלבי אישור מתקדמים ולזכותה עומדת רשימה של פרויקטים שמומשו ופותחו, וכעת מהווים אזורי מגורים משגשגים.

 

 

 

פרסום ראשון: 10.03.16, 11:53

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות