$
מוסף 03.03.2016
שאלות מוסף 3.03.16 ראש

המהפכן

סטפן קארי נולד לתוך ה־NBA, אבל לא רבים האמינו שהילד בעל הנתונים הלא מרשימים ייהפך לשחקן שמשנה בימים אלה את פני הליגה, והענף כולו

אוריאל דסקל ורון גורדון 11:3605.03.16
מה שסטפן קארי עושה על מגרש הכדורסל בשנים האחרונות, ובעיקר בחודשים האחרונים, הוא קודם כל גילוי. המצאה. קארי לוקח משהו שמתפקד בדרך מסוימת כבר יותר ממאה שנים, מגדיר אותו מחדש ומשנה אותו. את תוצאות המחקר הוא מפרסם ערב ערב על הפרקט. אילו היה פרס נובל ליצירות כדורסל, קארי היה זוכה, ודאי השנה.

 

"קארי המציא כדורסל חדש, בזכות יכולות קליעה לא נורמליות ומטווחים לא נורמליים", אומר גילי מוסינזון, כדורסלן עבר ופרשן בהווה. "מעולם לא היה שחקן שקלע באחוזים כאלה מטווחים מטורללים כאלה, ואף שחקן לא הפך את זה לנשק העיקרי שלו. היכולת לקלוע ממקומות שאיש לא חשב שאפשר לקלוע מהם היא נשק שמשנה את המשחק. זה גם מאפשר לקבוצה שלו, גולדן סטייט, לשחק כדורסל עם נמוכים ולשנות את הליגה שבמשך שנים התבססה על עוצמות ואתלטיות. קארי זה הכדורסל החדש".

 

בית

 

בתמונה מפורסמת מסוף שבוע האולסטאר של ה־NBA ב־1992 רואים את סטף קארי בן הארבע יושב על ברכי אביו, דל, שחקן שרלוט הורנטס. קארי מחייך לעברו של מיץ' ריצ'מונד, כוכב־העל של סקרמנטו קינגס שיושב בסמוך אליו. ליד ריצ'מונד יושב דרזן פטרוביץ', הכוכב האירופי הראשון ב־NBA, שנהרג בתאונת דרכים שנה אחר כך. בזמן שאבא קארי השתתף בתחרות השלשות, מי שדאגה לילד החמוד היתה אמו של דרזן, בירסקה. בשנה שעברה, כשקארי הבן זכה באליפות, הוא שלח את חולצת המשחק שלו לבירסקה כדי שתתלה במוזיאון שמוקדש לבנה המנוח.

 

סטפן קארי סטפן קארי צילומים: אם סי טי

 

סטפן קארי במספרים - לחצו כאן להמחשה  

 

סטפן קארי גדל על ספסלי ליגת הכדורסל הטובה בעולם, תרתי משמע. אביו עשה את מרבית הקריירה שלו כשחקן שישי נפלא ואהוב בשרלוט, קבוצה לא הישגית במיוחד. סטף הקטן התלווה אליו למשחקים רבים, נכנס לחדרי ההלבשה, ישב על ספסל השחקנים, הכיר מקרוב את גיבורי ילדותו. מבחינת קארי, הליגה היא חלק מהמשפחה. המקום הטבעי. מי שמכיר אותו היטב מעיד שלפני משחקים הוא כל כך רגוע עד שהוא יכול להתעסק בסוגיות כמו מי מחבריו קיבל או לא קיבל כרטיס למשחק. הוא רגוע משום שהליגה היא ביתו מאז נולד. זה מעניק לו יתרון גדול על פני רוב השחקנים, שנכנסו אליה לראשונה בגיל 20 היישר מהקולג'.

 

משפחה

 

הוריו של קארי היו ספורטאים, שחינכו אותו לעבודה קשה וצניעות. אמו סוניה היתה שחקנית כדורעף וכדורסל מצטיינת בווירג'יניה טק, שם פגשה את אביו, שהיה כוכב קבוצת הכדורסל של המכללה. שנתיים אחרי שנבחר בדראפט והצטרף ל־NBA הציע לה להתחתן איתו. הם גרו בדירות צנועות בגלל החשש שהקריירה שלו עלולה להסתיים כל רגע בגלל פציעה. קארי ג'וניור, כמו אביו, הוא איש של אשה אחת, אלישה. הזוג נוהג להעלות פוסטים לאינסטגרם, שבהם הם נראים שרים יחד שירי ילדים.

 

מהירות

 

קארי שוקל 86 ק"ג, המתפרשים על 1.91 מטר. הוא האנטיתזה לאבטיפוס של כוכב ה־NBA של שנות ה־2000: נמוך מהשחקן הממוצע ב־15 ס"מ ושוקל בערך 20 ק"ג פחות ממנו. הוא לא התקבל לקבוצת הקולג' של וירג'יניה טק ונאלץ לשחק עבור דיווידסון, מכללה לא מוכרת יחסית. ל־NBA הגיע כגארד השלישי שנבחר בדראפט (בחירה מס' 7). הוא הבין שהוא לא יוכל להתחרות באתלטיות של רוב השחקנים, אז הוא מצא לעצמו נישה שבה הוא היה יכול להיות הכי טוב: זריקה מקו השלוש אגב תנועה. בשנתיים האחרונות התבסס מעמדו של קארי כזורק השלשות הטוב בהיסטוריה.

 

לפי "ESPN סיינס", קארי צריך רק 0.3 שניות כדי לעצור בזמן ריצה ולעלות לזריקה — המהיר בליגה. הוא גם משחרר את הכדור מהר הרבה יותר מכל שחקן בהיסטוריה — 0.4 שניות, שזה 0.6 שניות לפני שיגיע לשיא הקפיצה שלו. לכן הכדור משתחרר בזווית של 50־55 מעלות, גבוה בהרבה מהממוצע של 45 מעלות. הסיבה לשחרור הזה היא שקארי נמוך מיריביו, וזה עובד לטובתו. הקשת היפה והגדולה שהוא מייצר מגדילה את סיכויי הקליעה ב־19%. זה המון.

 

לשם השוואה, קארי נמוך, חלש ואפילו אטי יותר מלברון ג'יימס. בשיאו ג'יימס מגיע למהירות של 32 קמ"ש. קארי מסתפק ב־30. לכן המשחק שלו תלוי בקבלת החלטות ובזריזות. בזמן שהוא משחרר את הכדור ב־0.4 שניות, לברון אפילו לא מתייצב לזריקה. לכוכב קליבלנד לוקח 0.56 שניות לשחרר את הכדור, פער של 40%. קארי גם עושה קרוס־אובר (הטעיה עם כדור) בפחות מרבע שנייה — ונהנה מהיכולת לייצר לעצמו קליעה ברמות שלא נראו בעבר.

 

מי מספר אחד? לחצו על התמונה 

 צילום: רויטרס

 

חדשנות

 

בכדורסל של היום לקארי הרזה והנמוך לא היה אמור להיות סיכוי. הוא הצליח להיהפך לשחקן הטוב בליגה בזכות העובדה ששינה את פני המשחק כך שיתאים לו יותר. ג'לן רוז, פרשן ESPN וכוכב NBA לשעבר, הסביר שכיום קבוצות מחפשות את הקארי הבא ולא את הג'יימס, המייקל ג'ורדן או הקובי בראיינט הבא. רוז מכיר את בראיינט ואת אכזריותו מקרוב. הוא היה האיש שניסה לשמור עליו בערב הגדול ביותר בקריירה של "הבלאק ממבה", שבו קלע 81 נקודות במשחק אחד. "פרישתו של בראיינט היא סיום עידן", אמר רוז בראיון ל"ביזנס אינסיידר". "בראיינט נהפך לכוכב מפני שה־NBA, במשך שנים, היתה מבוססת על בידודים בהתקפה. בודדו שחקן כדי שילך אחד על אחד, ומי שהיה לו השחקן הכי טוב, ניצח. היום המשחק אחר, והוא מבוסס יותר על תנועה מהירה לחלל פתוח. זה כדורסל לחמישה".

 

"כולם מנסים לחקות עכשיו את גולדן סטייט", אומר איש צוות מקצועי ב־NBA. "קל להגיד אבל קשה לעשות, כי צריך גבוהים מגוונים ושחקנים שיודעים לקלוע, וזה גם אומר שחייבים סגל רחב ועמוק יותר כי המאמץ גבוה יותר ולא יכול ליפול על שחקן אחד".

 

ובאמת, עוד ועוד קבוצות מנסות כיום להיהפך לגולדן סטייט של קארי. הן מסתמכות על זריקות רבות ושחקנים זריזים ונמוכים במקום מפלצות הענק של השנים האחרונות. בוסטון סלטיקס היא דוגמה לקבוצה כזו, והפרשנים בטוחים שבקרוב גם קבוצות אחרות ינסו את מזלן בחיקוי גולדן סטייט. רק שלהן אין את קארי, הילד השברירי שגדל בתוך הליגה ועכשיו מעביר אותה על גבו לשלב הבא.

 

עמידות

 

כיום קשה לזכור שקארי סבל מ"קרסולי זכוכית", ובעונת 2011/12 שיחק רק ב־26 משחקים בגלל פציעה קשה בקרסול. מומחים רבים חשבו שהוא לא ישתקם ממנה, והוא איבד מהניידות שלו ומהיכולת לבצע הטעיות גוף באופן טבעי. קארי עבר בדיקות מיוחדות במעבדה, שבה מיפו 5,000 נקודות מידע על תנועותיו כדי להבין מה הוא לא עושה נכון וכיצד עליו לשנות את משחקו. לאחר מכן עבר טיפול מיוחד וטיפול מונע, והחל לתרגל תנועה מיוחדת ביוגה (עמידה על רגל אחת בצורת "מטוס") כדי לחזק את שרירי הליבה. זה סייע לו לשנות את תנועות הגוף הטבעיות ולבסס אותן יותר על האגן ופחות על הקרסוליים. והוא גם התחזק. כיום קארי יכול להרים 180 ק"ג עם כוח האגן והרגליים, יותר מרוב האנשים בעולם. כל אלה מסייעים לשיווי המשקל שלו ומאפשרים לקרסוליו לעמוד בעוצמות ובמהירויות של שינויי הכיוון והקפיצות. ההשקעה של גולדן סטייט במעבדה המיוחדת ובטיפולים עלתה יותר ממיליון דולר. אבל אלו היו מיליון הדולר הכי משתלמים שהיא השקיעה. הקבוצה זכתה באליפות, וקארי ב־MVP. על הדרך, קארי עם קרסולי הזכוכית משנה מיום ליום את הליגה שגדל בתוכה.

 

אנדרדוגים לשלטון

מי שהימר בזמן על קארי הרוויח בגדול

 

בעונת 2011/12 סבל קארי מפציעה חוזרת בקרסול והחמיץ את רוב המשחקים. בפגרה עבר שני ניתוחים ועלה חשש שהקריירה שלו תסתיים מוקדם מהצפוי. אף על פי כן באוקטובר 2012 האריכה גולדן סטייט את חוזהו בארבע שנים תמורת 44 מיליון דולר. זה אמנם הרבה פחות מהארכה לחמש שנים תמורת 80 מיליון דולר, שלה היה זכאי לפי התנאים המקוריים, אך גם כך הגדירו הפרשנים את החוזה החדש הימור גדול, שטוב יותר לקארי מלקבוצה. הג'נרל מנג'ר של הקבוצה, בוב מאיירס, אמר בשעתו: "נדע רק במשך הזמן אם זה נכון, אבל מבחינתנו שמנו 44 מיליון דולר על השולחן כדי להראות את האמון שלנו בו. זה מראה על האמונה שלנו בבריאות שלו".

 

האמון הזה בהחלט השתלם. 23.4 מיליון דולר שקארי ירוויח בשתי העונות הבאות הם המציאה הטובה ביותר בליגה. קארי הוא ה־MVP הבלתי מעורער, אבל לא פחות מ־59 שחקנים בליגה מרוויחים כיום יותר ממנו. אפילו בקבוצה שלו קארי אינו השחקן היקר ביותר, ולא פחות מארבעה שחקנים אחרים מקדימים אותו בטבלת השכר. המצב ישתנה רק ב־2017, כשייהפך קארי לשחקן חופשי והחתמתו מחדש תעלה לגולדן סטייט יותר מ־30 מיליון דולר בעונה.

 

מי שעוד הימרה על קארי בזמן הנכון היתה נותנת החסות הראשית שלו, חברת לבוש הספורט אנדר ארמור. את ארבע השנים הראשונות שלו ב־NBA העביר קארי כשהוא לבוש ונעול בנייקי. אחרי הפציעה הציעה לו ענקית ציוד הספורט חוזה בשווי 2.5 מיליון דולר בשנה, אך אנדר ארמור הציעה חוזה קרוב יותר לארבעה מיליון, וזכתה.

 

החוזה הזה שינה את הכיוון העסקי שלה. לפני כחודש פרסמה החברה את תוצאות 2015 והדהימה את וול סטריט. ההכנסות זינקו ברבעון הרביעי ב־31%, ובשנה כולה ב־28%. אחת הסיבות הבולטות לזינוק היא קארי. מכירות הנעליים כמעט הכפילו את עצמן ברבעון הרביעי מ־86 מיליון דולר ל־167 מיליון דולר, והן משקפות היטב את ההצלחה המוקדמת של הקולקציה הייחודית של קארי. בחברה מאמינים שקארי עשוי להיות עבורם מה שמייקל ג'ורדן היה עבור נייקי.

 

אחרי הזכייה ב־NBA בעונה שעברה שדרגה אנדר ארמור את החוזה של קארי, העניקה לו מניות בחברה והחתימה אותו עד 2024 לפחות. בחברה גם מיהרו להגיש בקשה לסימן מסחרי לפתגמים, משפטים וכינויים שקשורים בקארי. למשל לסלוגן "טעון באמונה" (Charged By Belief), מונח שבו היא משתמשת בפרסומות עם קארי מאז השיקה נעל בעיצובו לפני שנה. משפטים נוספים הם "הגאון היצירתי החדש של המשחק", "הקדוש המגן על האנדרדוגים", "מתנקש עם בייבי פייס" ו"השחקן שהכי קשה לשמור עליו בליגה".

 

קארי הוא בדיוק מי שאנדר ארמור חיפשו: אנדרדוג שמגיע מלמטה וכובש את הצמרת. או כפי שניסחה זאת אדריאן לופטון, סגנית נשיא לשיווק המותג: "הרעיון של מנטליות האנדרדוג הוא שאתה תמיד תהיה הכי טוב שאפשר. סטפן קארי לא שוקל מספיק, הוא לא גבוה מספיק, והוא שחקן הכדורסל הטוב ביותר בעולם. זאת הדרך של אנדר ארמור. אנחנו אנדרדוג ואנחנו גאים בזה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x